• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
05.05.2024 01:02

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Новобранец- Въпроси ...

Започната от wiSh, 14.03.2013 19:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

wiSh

Здравейте , първо да ви се представя , казвам се Марин и отскоро реших да отглеждам рибки отново.Последният път когато имах бе доста отдавна , но ето ,че отново се запалих.Имам не особено голям празен аквариум и съм решил да си купя 2-3 скаларии + 1  сомче. Въпросите ми са следните:
-Колко биха ми коствали тези 2-3 скаларии?
-Освен помпа(каква, тоест как се казва помпата) какво трябва да купя?
-Могат ли да съжителстват скалария и сом?
-Може ли да ми предложите още 2-3 подобни рибки като скаларията , тъй като е много красива и искам малко по-големи рибки?

Ако се сетите за нещо , което начинаещ като мен трябва да знае , моля споделете!  :-)

Caxapa

Хубаво е, че искаш пак да се занимаваш с акваристика.  Колкото до Скалариите те съветвам да прочетеш какви са им изискванията за обем вода.  Основното- риба?Скалария/- 50 литра вода. Две- 100 литра. 3..е..може и в 120 но не е за препоръчване. Като добавка някое друго сомче -Джули или Анциструс. Голям аквариум-външна помпа. До 60-80 литра може и вътрешна според зависи от дебита на машината.

колешански

Е то много работи трябва да знаеш,но за начало кажи колко литра е този аквариум и какво значи "колко ще ми костват скалариите"

diskusi233

Във 100 литров аквариум,може да отглеждат до 5 скаларии,като достигат доста добър размер,не е максимален,но за моите скалари които съм ги копувал преди 3 години за по 1.50лв си е направо супер.. :-)

Отностно филтрацията може и вътрешно филтърче(по евтини са).
Зависи вече какъв аквариум искаш да създадеш.. *THUMBS UP*
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

wiSh

Здравейте , благодаря за бързите отговори.Явно няма да са скаларии, тъй като аквариумът ми е доста малък  :-(

Честно казано не знам колко литра е , тъй като досега бе в съседите ми.Идеята ми е да имам този не-много малък аквариум с 3-4 добри водорасли , някакво декоративно замъче за сомчето и 2-3 хубави големи рибки.Сега ще поразпитам колко е голям и ще ви информирам.

Caxapa

Цитат на: diiskusi233 - 14.03.2013 20:10
Във 100 литров аквариум,може да отглеждат до 5 скаларии,като достигат доста добър размер,не е максимален,но за моите скалари които съм ги копувал преди 3 години за по 1.50лв си е направо супер.. :-)

Отностно филтрацията може и вътрешно филтърче(по евтини са).
Зависи вече какъв аквариум искаш да създадеш.. *THUMBS UP*
Не обърквай колегата с неправилни  изказвания.  Може и не 5 а 50 риби да има в 100 литров. Но колко добре се чустват е друг въпрос.
Сега до новия колега. Това което е вътре го махаш и рапани и миди -засилваш в кофата. Забравяш за замъжи, мостчета и разни панаирджийски джунджурии в аквариума. Укритие за сомче може да си направиш от кокосова черупка. Водорасли няма в аквариума а водни растения. Водораслите са гаден налеп по стъклата и листата на растенията които като ни споходят и започваме лечение в аквариумите си.  Като почетеш малко повечко от менюто което ти казах, ще добиеш представа   в основни линии.

wiSh

Цитат на: Caxapa - 14.03.2013 20:20
Не обърквай колегата с неправилни  изказвания.  Може и не 5 а 50 риби да има в 100 литров. Но колко добре се чустват е друг въпрос.
Сега до новия колега. Това което е вътре го махаш и рапани и миди -засилваш в кофата. Забравяш за замъжи, мостчета и разни панаирджийски джунджурии в аквариума. Укритие за сомче може да си направиш от кокосова черупка. Водорасли няма в аквариума а водни растения. Водораслите са гаден налеп по стъклата и листата на растенията които като ни споходят и започваме лечение в аквариумите си.  Като почетеш малко повечко от менюто което ти казах, ще добиеш представа   в основни линии.

Благодаря , а да попитам 2-3 скаларии дали ще се чувстват добре и дали ще е възможно да се гледат в този аквариум.И да имах предвид водни растения , просто се изказах неподготвено.

Caxapa

Кажи размерите на аквариума. Така няма как да се каже. На снимката може да изглежда голям а да е малък.

колешански

Ако гледаме залепения термометър,не мисля че е голям 12-15л

tolbuhinskiq

Така от снимката ми се струва че е не повече от 25-30 литров.Ако наистина е така,няма как да гледаш в него 2-3 хубави големи риби както ти се иска.Ориентирай се или към по дребни рибки или към по-голям аквариум :).

Caxapa

Чудесен скаридарник!  *BRAVO*

Асен Евгениев

Може да е станало объркване, вместо скариди е написал скаларии. :-)
Сега сериозно. Кажи от къде си, колега, че ако си ми под ръка, имам едни излишни
рибета точно за такъв аквариум.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

wiSh

От град Хасково съм.А да попитам има ли някаква възможност да гледам 2-3 малко по-големи рибки от гупите , тъй като ми се виждат много малки,а сега нямам възможност да си купя нов аквариум.

tolbuhinskiq

Може да пуснеш 3-4 хелера или молинезии,но в такъв съд нито един вид рибки няма да се чувстват добре.

wiSh

Цитат на: tolbuhinskiq - 14.03.2013 21:00
Може да пуснеш 3-4 хелера или молинезии,но в такъв съд нито един вид рибки няма да се чувстват добре.

А да попитам , мога ли да направя нещо подобно- https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2F2ijhw06.jpg&hash=89d10f0d2571625c2a5d79a7abff98c0fa535a64
тъй като това доста ми харесва и ясно няма да мога да гледам големи рибки засега.Също така тези неони  с какви други риби мога да си взема и съдейки по размерите на моя аквариум , колко на брой?В момента има 1 бременна гупа и затова не мога да кажа колко литра е.Тези неони доста ми харесват като цвят и вид и затова ако знаете някоя подобна рибка кажете, а и трудно ли се чистят ,защото тези водни растения са доста...

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi49.tinypic.com%2F20h0tgm.jpg&hash=fe431639de1efc6d77fcc0f53172c4ed2f80069f

Similar topics (5)

41598

Публикации: 0
Прегледи: 1412

20651

Публикации: 14
Прегледи: 7179

11902

Публикации: 5
Прегледи: 7200

1221

Публикации: 46
Прегледи: 21508

45666

Публикации: 22
Прегледи: 7397