• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 14:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум

Започната от kristian9107, 31.03.2013 17:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kristian9107

Здравейте, на всички , нов съм във форума!
Сигурно ви е писнало от тъпи въпроси на начинаещи акваристи, но няма как да не отворя тема защото четох една седмица в този форум за определени проблеми за аквариум но не намерих кой знае колко изчерпателни отговори. Както и да е, към проблема.
Поръчах си 50 литров аквариум (50*30*30) с капак. Поръчах си помпа за въздух Hailea SW180 http://www.aquarium.bg/Hailea/Pompi-za-vyzduh/Pompa-Za-Vyzduh-RS-180.html + гъба (с удачна големина за 50 литров аквариум), нагревател, термометър, грунд 2 кг (черен 3-5 мм) и сифон. Не съм поръчвал никакви химически добавки.
Искам да попитам:
Ясно ми е че първата работа е да сложа грунда, но трябва ли да го преварявам (да убия всички микробс)?
Като си взема аквариума трябва ли да го пълня с престояла вода (някъде бях чел че трябва да оставя вода в 10л туби за 2-3 дни) или може дирекшън от крана на мивката?
Колко време след като налея водата в аквариума мога да слагам гъбата (в чуждестранен форум четох че водата от мивката убива микроорганизмите които живеят в гъбата, впрочем отначало ли има микроорганизми в гъбата или постепенно те се образуват и растат в нея)?
След като пусна въздушната помпата и нагревателя в действие, предполагам че след 2-3 дни ще мога да сложа риби.
По нататък ще си купя растения, но за целта знам че трябва да има известно количество Въглероден Диоксид. Има ли такива растения които изобщо не се нуждаят от Въглероден Диоксид за да живеят и растат вътре?
Задължителни ли са химическите добавки които предлагат в зоомагазините (говорих с една продавачка в зоомагаин за това и ми каза че не са, но все пак да попитам експертите)?
Когато почиствам грунда посредством сифона, грешно ли е да налея вода директно от мивката или да сипя престояла (колко?? ) дни вода (разбира се със еднаква температура)?
Ако ще слагам камъни (речни) (или изобщо каквото и да било от неживата природа) трябва ли да ги преварявам?
Кое е по добре вътрешен филтър или външна помпа като моята с гъба?
Засега това са ми основните въпроси!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fquf38kn0f%2FIMG_20140406_195040_2.jpg&hash=2c52bd02062ee4efd98588d3771719ebb3de5faa

ilk4000

Не знам какво ще гледаш но тази гъба ми се струва недостатъчна за филтрация на 50 литров аквариум. Иначе не е нужно да вариш грунда, само го изплакни обилно! Може да налееш вода директно от чешмата първия път, после я сменяш с престояла 12 ч. Гъбата може да я сложиш веднага. Риби е хубаво да пуснеш поне след 2рата седмица!

kristian9107

Благодаря за бързия отговор, защо мислиш че гъбата е недостатъчна? Ходих в няколко зоомагазина и всички аквариуми бяха приблизително 50-60 литрови и бяха с аераторна помпа + гъба. Има ли значение мощността на аераторната помпа за качеството на филтрация?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.org%2Fquf38kn0f%2FIMG_20140406_195040_2.jpg&hash=2c52bd02062ee4efd98588d3771719ebb3de5faa

kimmy_rz

Цитат на: kristian9107 - 31.03.2013 17:56
Здравейте, на всички , нов съм във форума!
Сигурно ви е писнало от тъпи въпроси на начинаещи акваристи, но няма как да не отворя тема защото четох една седмица в този форум за определени проблеми за аквариум но не намерих кой знае колко изчерпателни отговори. Както и да е, към проблема.
Поръчах си 50 литров аквариум (50*30*30) с капак. Поръчах си помпа за въздух Hailea SW180 http://www.aquarium.bg/Hailea/Pompi-za-vyzduh/Pompa-Za-Vyzduh-RS-180.html + гъба (с удачна големина за 50 литров аквариум), нагревател, термометър, грунд 2 кг (черен 3-5 мм) и сифон. Не съм поръчвал никакви химически добавки.
Искам да попитам:
Ясно ми е че първата работа е да сложа грунда, но трябва ли да го преварявам (да убия всички микробс)?
Като си взема аквариума трябва ли да го пълня с престояла вода (някъде бях чел че трябва да оставя вода в 10л туби за 2-3 дни) или може дирекшън от крана на мивката?
Колко време след като налея водата в аквариума мога да слагам гъбата (в чуждестранен форум четох че водата от мивката убива микроорганизмите които живеят в гъбата, впрочем отначало ли има микроорганизми в гъбата или постепенно те се образуват и растат в нея)?
След като пусна въздушната помпата и нагревателя в действие, предполагам че след 2-3 дни ще мога да сложа риби.
По нататък ще си купя растения, но за целта знам че трябва да има известно количество Въглероден Диоксид. Има ли такива растения които изобщо не се нуждаят от Въглероден Диоксид за да живеят и растат вътре?
Задължителни ли са химическите добавки които предлагат в зоомагазините (говорих с една продавачка в зоомагаин за това и ми каза че не са, но все пак да попитам експертите)?
Когато почиствам грунда посредством сифона, грешно ли е да налея вода директно от мивката или да сипя престояла (колко?? ) дни вода (разбира се със еднаква температура)?
Ако ще слагам камъни (речни) (или изобщо каквото и да било от неживата природа) трябва ли да ги преварявам?
Кое е по добре вътрешен филтър или външна помпа като моята с гъба?
Засега това са ми основните въпроси!


-Ами наистина гъбата не е достатъчна. Препоръчвам поне някой китайски вътрешен филтър 300-400л/ч.
-2кг грунд ако ще гледаш живи растения са малко за твоя аквариум.
-Не е нужно да преваряваш грунда ... просто го измий много добре (докато не пуска мръсотия)
-Може да потърсиш вода от колега от форума или някой познат от вече стартиран аквариум. Иначе директно от чешмата и чакаш поне 2 седмици с включена гъба или филтър докато сложиш първите риби. Продават се и таблети за по-бърз старт ... лично аз съм пробвал и не вършат голяма работа.
-За растенията ... анубиасите и някои видове мъх са непретенциозни и могат със слабо осветление и без ЦО2 да си се развиват нормално. Естествено има и други подобни растения, но не съм от най-запознатите с тях.
-Химически добавки не са нужни освен ако няма някоя болест по рибите. Друг е случаят ако гледаш растения, които изискват торене.
-Не е нужно водата да е с еднаква температура (естествено нито много гореща нито ледена) нито е нужно да е престояла освен ако не сменяш по 30-40 процента от водата в аквата.
-Ако камъните са от река е добре да се преварят, за да нме вкараш някой бацил в аквата. Ако си ги взел от сухо място не е толкова наложително.

Нека се изкажат и по-компетентните от мен. Това са мои наблюдения. Поздрави и успех със старта на аквата.

shnufito

Прочети темата ''Стартиране на сладководен аквариум''

Nikee19

за грунда ако ще слагаш естествени растения трябва да и по 3-5 см за да може да се задържат корените на растенията

Similar topics (5)

8005

Публикации: 6
Прегледи: 2886

20841

Публикации: 4
Прегледи: 4340

41451

Публикации: 4
Прегледи: 3589

9144

Публикации: 9
Прегледи: 3804

5267

Публикации: 15
Прегледи: 7754