• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

моля за препоръки към начинаещ(100литра нов)

Започната от Rage, 07.08.2011 00:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rage

здравейте :)
начинаещ съм... от скоро съм във форума.

сменям стария 30 литров аквариум с друг около 100 литра
размери 80/30/40
в стария 55/17/30 има
филтър 280л/ч,18 вата осветление(за новиа ако не бъркам ще трябва още 30вата),
имам 10 клиновидни разбори ,5 червени неона ,2 коридаруса,2 анциструса и няколко
ред черита.едно коренче анубис и няколко лимончета и малко мъх .
ето как изглежда в момента

ако може да ми помогнете със съвети за новия .
като начало за бъдещите обитатели. имам желание да се пробвам с някои от тези
Mikrogeophagus ramirezi (Микрогеофагус рамирези),
Anomalochromis thomasi (Аномалохромис томази ),
Apistogramma hongsloi(Апистограма хонгслой ),
Apistogramma cacatuoides (Апистограма какаду),
Etroplus maculatus (оранжев хромид ),
Labidochromis caeruleus(Лимоненожълт лабидохромис ),

или подобни..
изключено ли е да съжителстава с тези които имам в момента!?
или трябва да  махна старите ако искам да гледам някои от тях.

отворен съм за препоръки ,идеи и насоки :)

Благодаря предварително!!!

Ribarche

Здравей и добре дошъл във форума !  :-)
  Като за начало ми се струва , че грунада е твърде едър и може да добавиш още  няколко сантиметра грунд. Растенията  ми се струват твърде едри за аквариума  и го карат да изглежда малък , можеш да добавиш още растения , които не са толкова едролистни . Корена мисля , че ако го поставиш някъде от ляво или от дясно ще изглежда по-добре така е някак много центриран , и вниманието в първия момент се насочва към него . Камъните които си избрал също може да ги замениш с др , избери камъни еднакви по цвят с различна големина и се опитай да ги съчетаеш в някаква композиция с корена .
Относно обитателите , според мен ако си склонен да махнеш скаридите  , може да вземеш 2женски и една мъжка апистограма какаду . Апистограмите Какаду са по непретенциозни от Рамирезито  и мисля , че са подходящи за колеги с малко опит .
Друго което искам да ти предложа е да напълниш аквариума до горе ( до капака с осветлението ) така ще изглежда доста по-добре .
  Сега като гледам какво съм писал ...... искам да ти кажа , че твоя първи аквариум е много по хубав от моя първи  :-D . Нещата които съм ти писал не са критики , просто ти давам съвет и изказвам мнението си относно това , как аквариума ти би изглеждал по-добре от моя гледна точка .
Отляво на страницата на форума има едно меню , което се подава когато насочиш мишката върху него , там са отделени най-важните статии  силно ти препоръчвам да ги прочетеш . Също така ти препоръчвам да разгледаш аквариумите на членовете на форума и да крадеш идеи .
Пожелавам ти успех , и да ни държиш в течение с развитието на аквариума .
Ето няколко теми , с които можеш да започнеш голямото четене , което ти предстои :
*GRUND*
*ALGAE*
*NCYCLE*
*CHEAP*
*HOWMANY*
*FAQ*
*DRINK*

Rage


приемам всякакви критики :) това е идеята за да мога да се справя по-добре
с новиа аквариум който ще стартирам до няколко дни.

капак:капака на стария е самоделен и сложен на ръба и няма как да напълня с вода до горе
ще се постарая повече с новия който смятам да правя утре..

Растенията:лимончето беше само едно коренче но за много кратко време напълни аквариума.не съм го подрязал защото мислех да използван част от него за новия.
Някакви предложения какви Растенията да сложа в новия??нещо което няма да уморя твърде бързо :)

грунд: по ситен да бъде...

обитатели: склонен съм да се откажа от черитата...относно Апистограмите Какаду, аз съм от
Пловдив ,някои да ме насочи къде мога да си намеря ?!?
някави други предложения за обитателите !?!?

M14iro

Слагай бързорастящи растения- егерия ,валиснерия,роголисник или други, каквито ти харесат, много помагат против появата на водорасли. Но трябва да подържаш  нива на нитратите- 25мг/л и фосфати 1- 2мг/л. , ако греша колегите ще ме поправят. Грунд - 2мм. За 100л. аквариум слагай три лампи по 18 вата. Вземи си външен филтър с дебит 500-600л/ч. , ще ти предложа Атман 3335 -99лв / аз такъв имам, почти безшумен/ в м. "Дискус" Пловдив. Успех  *privet*

Rage

Преди малко напълних новия аквариум 80/30/40 6мм без разпънки за проба...разду 6 мм..някъде бях чел че толкова е нормално или бъркам?!?! имам двама малки калпазанина на 1.5 и 3,5 години които обичат да почукват на рибките(макар и леко)...по-сигуно ли ще стане ако сложа две надлъжни и една напречна ?!!?!?

днес падна голямо четене относно помпичките за въздух...тъйкато в момента не мога да си позволя външен филтър,а мойто китайско вътршно филтърче когато го направя да вкарва въздух капацитета му съвсем пада,а и май така не раздвижва достатъчно водата.. та се чудя дали да не сложа една помпичка за въдух .или да взема някой по-ефтин вътрешен филтър с капацитет 600л/ч без помпичка..какво ще ме посъветвате ?!?!

ico

Rage, вземи си някаква филтърна глава и една голяма гъба за аератор. Ще излезе 15-20 лв. и ще е много по ефективно от "марковите" филтри на подобен принцип, но с десетина пъти по-малко дунапрен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi00.i.aliimg.com%2Fphoto%2F377961472%2Fthree_in_one_aquarium_water_pump_power_head.summ.jpg&hash=b5451d1bf5b69b6a619ef5c2fc8a72e073ebd02a
За тая дължина без разпънки бих направил аквариума поне от 8 мм стъкло. Пък ако има и кой да почуква, ще се застраховам и с 10 мм. Ремонта на комшиите и в къщи ще излезе много повече от спестените така 30-40 лева.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

M14iro

6мм. стъкло издържа дълбочина до 45см, но ако ти се прави разпънки сложи две надлъжни и си готов.Мисля че има китайски вътрешни  фитри - 450л/ч по 25-30л. че ще ти свърши работа.

Rage

ами аз бях мераклия сам да се пробвам да го залепя..та започна едно четене, едни калкулатори и според тях за тия размери 5 мм с разпънки що годе сигурно..където 5м там и 6м.. реших и отидох да си поръчам стъклото.там обаче ми предложиха за 5 лева отгоре да ми го залепят(колкото и мераклия да бях сам да го лепя не можах да откажа).но човека там каза че нямало нужда от разпънки.
ще взема да отскоча за силиконче и две стъкла...надявах се днес да довъша капака и осветлението но ще почака.

някой от пловдивчани да ме насочи от къде мога да си купя кварцов пясък за грунд.

Благодаря за отговорите и помоща!!! надявам се не досаждам с постоянните си въпроси .

M14iro

За кварцов пясък.... нямам си идея от къде , но ако някой друг знае, нека ти пише. Успех!  *privet*

Giorgio_Armano

търси tonino мисля че има все още кварцов пясък.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Rage

ето как иглежда новия аквариум 80/30/40
филтрация sun sun jp-024 1200л/ч през  самоделен канистър плюс вътрешен филтър 380 л/ч.
поради така стеклите се обстоятелства трябваше да преместя рибите в новия аквариум твърде рано..
сложих aqutan i nitrivec няколко дена преди да ги пусна..
въпроса ми е. за да намаля жертвите какво е най-доброто което мога да направя...по-чести смени на малка част от водата няколко дни или  ?!!?


Nikiengi

Ами така и така знаеш къде живея, що не дойде да ти дам "стара" вода от моя аквариум. Щеше да се оправиш много по-бързо!  :-)

Rage

ей за това не се сетих да попитам  :buff: аз ползвам стария  филтър та дано помогне . за сега гадинките изглеждат добре но...

paolo6481

И с малки смени на вода през ден ще си помогнеш.Но не само няколко дни а поне 10-15 дена.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

vanko 2

Здрасти другото което ще намали риска за жертви е да храних много рядко докато нещата се нормализират.

Similar topics (5)

17732

Публикации: 2
Прегледи: 2494

37451

Публикации: 3
Прегледи: 2667

13259

Публикации: 7
Прегледи: 8869

35330

Публикации: 15
Прегледи: 7003

8416

Публикации: 11
Прегледи: 5556