• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Малък аквариум

Започната от cheshire, 16.07.2012 18:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

cheshire

Преди няколко дни ми донесоха миниатюрен, петлитров аквариум с две рибки вътре и филтър и като абсолютен начинаещ, ви моля за съвет с обзавеждането му. Изнамерих му термометър, за дъното пресях на едно сито речни камъчета, проблема с местонахождението му е, че в стаята няма сенчест ъгъл, където да го сложа, та за сега я караме на дневна светлина, на рибките не им пече директно, проблем ли ще е като за начало да е така, без лампа? А за растителността, струва ми се малко мъничък да го засаждам, на изкуствена ли да се спра?     *HELP*

castor07

Здравей! Не е проблем да поживеят така известно време стига да не е 6-7 месеца ;-)...Но каквито и да са рибките скоро ще трябва да ги преместиш в някакъв по-голям съд. Дано да са ти казали ,какви са рибките ,които са ти подарили , за да можеш по лесно да се ориентираш от какво ще имаш нужда!...Факта ,че веднага си потърсил грунд и термометър говори ,че ще се постараеш и за по нататък *BRAVO* *THUMBS UP*...Ако ти е възможно качи някоя снимка да видим какво са ти подарили :-)

cheshire

Здравей! Благодаря ти за отговора.
Плати, в началото бяха малко стеснителни, но сега вече щъкат наляво-надясно по цял ден. Не беше най-подходящия подарък, предвид че имам котка и съжителството на тези два домашни любимци е известно с трагичния си край, в полза на хищниците. Още ги наблюдавам, но за сега, слава богу, прекалено неориентирана за вида си, единствения интерес който проявява е да заспи залепната на стъклото за да се охлади   :popcorn: *thanks По-големите ми притеснения са свързани с оцеляването на рибките, ще им взема по-голям съд от тази ваничка за кукли, но за сега нямам нито пространството, нито възможността, та най-малкото докато моментът настъпи, ми се ще да ги предразположа в сегашните параметри. *dontknow*

Sellena

Ще изкарат и без лампа. Лампа няма да ти трябва до момента до който не засадиш истински растения. Проблема със слънчевата светлина е, че ще се развъдят водорасли и ще зеленясва ваничката  :-) трябва да сменяш 1/3 от водата през няколко дни.  Ама 1-2 растенийца в този малък съд ще направи по-приемлива обстановката за рибките според мен  *dontknow* и аз имам котка и рибки.  Може да изрежеш някакъв капак за аквариумчето. Като прочетеш тук някоя друга статия ще се запалиш по рибките. Могат да ти направят по поръчка с размери според мястото което намериш (по-продълговат, по-висок...)

cheshire

Живи растения? А охлювче?  :-|

castor07

Докато не се преместите в друг по-голям съд не те съветвам да слагаш друго същество ,което отделя екскременти *NO*... Колкото до растение, трябва да е нещо много дребно. Може би от тези ,които се използват за полянка, но затова е по-добре да се изкажат по-опитните колеги  :-) *THUMBS UP*

cheshire

Точно за три дни ме налази крастата с тия рибки. Мисля, че и очакваме щастливо събитие, женската е надула корема, а мъжкия все подире ѝ ходи да я задява @}->--  *bg* Ще ги поизчакам и ще се уредя с една 50ца, пък в малкия да направя първия си опит да развъдя мишлета и здраве да е  *THUMBS UP*

Sellena

Цитат на: castor07 - 16.07.2012 21:08
Докато не се преместите в друг по-голям съд не те съветвам да слагаш друго същество
*THUMBS UP*  охлювите за мен са абсолютна напаст, завъдиш ли ги веднъж много бързо се множат и трудно се отърваваш от тях. Тук ще има много хора, които няма да са съгласни, но МЕН нищо не е в състояние да ме убеди в обратното  :-)

Bolta

Цитат на: Sellena - 17.07.2012 23:36
охлювите за мен са абсолютна напаст, завъдиш ли ги веднъж много бързо се множат и трудно се отърваваш от тях.
Ако пуснеш и някоя Хелена - съвсем не е така. ;-)

cheshire

Взех си малка криптокорина и явно обстановката ѝ хареса, въпреки че нямам специално осветление, та потръгна, даже отстрани имаше дъщерни розетки, които тиранично изрязах за да ми е по-лесно да ги набуча без да празня аквариума и да местя рибките, бучнах ги отстрани и за мое най-голяма почуда за три дни пораснаха два пъти размера си   *BRAVO* Водата ми позеленясваше, но откакто сложих растенията изглежда бистра. Разчиствам им място, мисля да им монтирам 8 вата пура, достатъчно ли е? Надявам се да не съм в грешка с растенията, продавачката се опита да ме разубеди, гледали се трудно, но държах на своето да са естествени.
За охлювите, спомням си в детството гигантския аквариум в къщи, но освен, че скалариите наяждаха опашките на по-малките риби, други проблеми като че не сме имали, още по-малко с охлювите, бяха малко на брой, но живуркаха в пълен мир и уединение, та ми се стори някак естествено да пусна някой да прави на рибоците компания  *dontknow*
Благодаря ви, че се отзовахте  *privet*

Асен Евгениев

Цитат на: cheshire - 16.07.2012 21:23
очакваме щастливо събитие, женската е надула корема
В тия 5 литра ще настане мор.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

11206

Публикации: 35
Прегледи: 16699

3340

Публикации: 33
Прегледи: 17730

15098

Публикации: 1
Прегледи: 2371

45136

Публикации: 3
Прегледи: 2423

3860

Публикации: 16
Прегледи: 11271