• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 05:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

кой разбира от осветление ?

Започната от Accept, 18.01.2013 15:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Accept

Здравейте!
Въпроса ми е относно диодните ленти. Искам да знам ако някой може да ми отговори дали светят достатъчно силно
за аквариум с растения и рибки (смесен). Направих си аквариум тези дни 240л и сега съм го напълнил и филтъра и нагревателя работят, но остана осветлението и купих 5 метра диодна лента 30w се води и не знам дали ще е достатъчна за този аквариум. Ако някой знае колко лумина са диодните ленти и може да ми сравни на колко нормални W се равняват диодните W ще съм му много благодарен.
Благодаря предварително, като го завърша ще му направя един профил на аквариума да го видите.

ogogogo

Първо кажи каква е дълбочината на съда.
По принцип диодните ленти са слаби и са подходящи за малки
съдове или за добавяне на цвят.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

Accept

Цитат на: ogogogo - 18.01.2013 15:49
Първо кажи каква е дълбочината на съда.
По принцип диодните ленти са слаби и са подходящи за малки
съдове или за добавяне на цвят.
40 см е висок но 3 см под горния краи е водата и 4-8 см грунд.
Доста е нисък.

black pearl

Здравей,според мен само с диодна лента няма да постигнеш добра осветеност.По добре го направи смесено с тръби и ленти.

Penta

30W е общата мощност на 5-те метра лента ли ? Ако е така става само за очертаване ръба на стълбите да не се спъващ нощем.
Има доста силни LED ленти напр. студено бяла 14.4W, 900lm на метър който вършат работа. Проблема идва от ограничения спектър на диодите, затова се практикува смесване с луминесцентно.

Accept

Благодаря за отговорите!
Малко ме е яд, че не се консултирах преди да се набутам над 40 лв за тапите ленти, ама като съм се набутал така и така, какво ще е най-добре да добавя според вас за 40 см висок 240 литров аквариум, така че да виреят растения?  :-) Какъв тип лампа и колко W?

black pearl

За да може да ти се даде правилен отговор на въпроса трябва да дадеш размерите на аквариума.Ще е от полза да кажеш и какви растения мислиш да гледаш.

Accept

Цитат на: black pearl - 18.01.2013 23:07
За да може да ти се да правилен отговор на въпроса трябва да дадеш размерите на аквариума.Ще е от полза да кажеш и какви растения мислиш да гледаш.

120д/50ш/40в

Искам да покрия дъното с явански мъх и да засадя няколко анубиаса за начало.

Асен Евгениев

Цитат на: Accept - 18.01.2013 23:29
явански мъх и няколко анубиаса за начало
Една пура с дължината на аквариума за начало.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

black pearl

19.01.2013 00:55 #9 Last Edit: 19.01.2013 10:58 by black pearl
[
Цитат на: akapulko - 19.01.2013 00:15
Една пура с дължината на аквариума за начало.

А това еТ5  54w която по спомен е 115см или Т8 36w която е 120см.

Accept

Ок, ще взема 1 или 2 пури, благодаря за съвета.
Само още нещо ме мъчи, знам че темата не е за това, но дали някой знае къде в Пловдив мога да намеря явански мъх?
Защото обиколих няколко магазина, но никъде нямат, а и тук немога да пиша във "Търся", зашото съм нов потребител.
Ако някой знае къде в Пловдив има или е от Пловдив и може да ми продаде, да пише моля!
Извинявам се отново, че темата не е на правилното място!

Similar topics (5)

44718

Публикации: 2
Прегледи: 2105

30621

Публикации: 2
Прегледи: 4488

10181

Публикации: 5
Прегледи: 4764

2615

Публикации: 8
Прегледи: 3543