• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Имам нужда от съвет!

Започната от todordenov, 25.10.2007 14:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

todordenov

Привет на всички акваристи! Аз съм начинаещ акварист и имам нужда от съвети, които мога с удоволствие да използвам за по доброто отглеждане на аквариумните ми хоби.
От скоро имам 60 литров аквариум с около 10 рибки вътре. Те са както следва:
1. Розово данио х 2 ( може и да бъркам точното наименование на даниото за което моля да ме извините);
2. Хелер х 2
3. Гупа х 3
4.Анциструс ( 1 обикновен и 1 златен)
5. Боция
Растенията са ми 5 вида - няколко бързо растящи.
Около 3 пръста грунд.
Аерираща вътрешна помпа
Вътрешен филтър Fear plast + нагревател 75 w
Осветление 34 W

Моля за съвети! Опит не мога да обменя, но се радвам на всяко предложение или критика! Както казах аз съм начинаещ с желание! Много благодаря предварително!

ata_nas


todordenov

Да започнах от там прочетох повечето неща, но сега питам и хора от личен опит дали могат да дават съвети, като например правилен ли е подбора на рибите и ще имам ли проблем с някоя от тях?

Gareth

25.10.2007 14:57 #3 Last Edit: 25.10.2007 14:59 by Gareth
Виж, аз попринцип не харесвам живородките и точно затова ще ти кажа да ги махнеш. Можеш да си вземеш барбусчета - хубави, активни и игриви рибки, не много претенциозни. Вземаш си няколко от тях, оставяш си даниотата, анциструсите и боцийката, и ще стане прекрасно като за начало :)
Аааа...и още нещо...добре дошъл във форума
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fthumb%2F48%2FAA%2Ffc0eae18d34648aa.jpg&hash=165ee7e02e8790ee650e565c5a49396ed6772dfa

flasher

Цитат на: Gareth - 25.10.2007 14:57
Виж, аз попринцип не харесвам живородките и точно затова ще ти кажа да ги махнеш. Можеш да си вземеш барбусчета - хубави, активни и игриви рибки, не много претенциозни. Вземаш си няколко от тях, оставяш си даниотата, анциструсите и боцийката, и ще стане прекрасно като за начало :)
Аааа...и още нещо...добре дошъл във форума

абе да ти кажа незнам как е барбуси с данио. ако ти имаш такава комбинаци кажи
мойте барбуси гонят всичко което се движи бързо. и коридораса много го обичат като им се стрелне пред очите отивайки към повърхността на аквариума

todordenov

Много благодаря за приветствието. Удоволствието е изцяло моя.
Междодругото забравих да напиша че гупите започнаха да се изсушават една след друга. Намаляват теглото си, избледняват, нямат апетит, търкат се в листата и пясъка. 3 вече се налови да отстраня. По това което четох по форумите е или проблем с амоняка ( макар, че редовно при подмяната на седмичната вода добавям Аquatan и Nitrivec на ф-та Сера.) може и болест да е, но поддържам добра хигиена на аквариума. А и филтъра ми върши добра работа. Моля помогнете.
п.п. При първа възможност ще подаря гупите на някое детенце да се радва!

Gareth

Дааа...виждал съм такива комбинации ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstore.picbg.net%2Fthumb%2F48%2FAA%2Ffc0eae18d34648aa.jpg&hash=165ee7e02e8790ee650e565c5a49396ed6772dfa

todordenov

Много благодаря за обърнатото внимнаие! А можеш ли да ми дадеш съвет какво да правя?

zambo

Комбинацията ти не е лоша с едно изключение - боцията . Става голяма и е пасажна риба . Ще ти трябват поне 4-5 риби минимум . Тогава ще ти е малък аквариума , защото те изискват място .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

blagoy

Това че се търкат в листата и грунда, най-вероятно са хванали паразити по кожата(или люспите, незнам как е по правилно).
Малки бели точици по плавниците и тялото имат ли?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

todordenov

Нямат малки бели точици. Гледам ги редовно дори понякога използвам и лупа.
Сега им сменям водата през ден и ги храня по веднъж. Сменям 30 % от водата.
Ако има съвети или критики ще ги приема с удоволствие.

stefan_doc

26.10.2007 16:14 #11 Last Edit: 26.10.2007 16:18 by stefan_doc
И на мен ми харесва комбинацията от риби. Даниото е стадно и обикновено се слагат поне 4 рибки, но розовото е по-едричко и две са добре. Гупите понякога обичат да се търкат в предмети, асобено, когато водата е по-мека./такава е в София, Самоков и др./Те предпочитат вода с твърдост над 5-6.
Ако нитратите са добре за какво ти е да сменяш водата всеки ден - достатъчно е на седмица /25-30 %/ Защо не си вземеш един тест за нитрити и един за нитрати и да провериш водата? Ако нитритите са много - слаб или неразработен ти е филтъра, храниш ги по много и т. н. С толкова бързорастящи растения, добро осветление и само 10 риби не би следвало нитратите да са високи, но от повече растения глава не боли.
Така поне мисля аз, гупи съм гледал мнооого отдавна.
Забравих да кажа - като сменяш водата седмично сифонираш и дъното, нали?

todordenov

Аз също може да се каже, че съм доста начинаещ,но не авсолютно защото съм гледал и преди риби, а обичам да чета литература. Имам добра теория, но практиката ми е малка още. Бих си взел тестове, но за момента нямам възможност.
Доколкото за дъното под сифонизиране предполагам говориш за добре изсмукано дъно с маркуч преграден с решетка отпред нали? Ако е това да правя го редовно.
Извинявам се за неправилното изказване.
Благодаря за съветите.

миа

щом нямат нищо по тялото значи водата ти е прекалено мека

todordenov

А при положение, че нямам тест с който мога да определя твърдостта на водата, как мога да бъда сигурен каква ми е стойноста и?

Similar topics (5)

33375

Публикации: 3
Прегледи: 2188

14185

Публикации: 4
Прегледи: 1834

3679

Започната от iavoss


Публикации: 15
Прегледи: 8489

12990

Започната от bobbyboy00


Публикации: 9
Прегледи: 4454

47271

Започната от bukito


Публикации: 3
Прегледи: 2268