• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Храна за рибки-алергия.

Започната от Tania, 29.12.2005 20:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tania

29.12.2005 20:50 Last Edit: 10.09.2008 12:21 by kratun
Здравейте радвам се ,че открих този форум. Имам един важен въпрос и се надявам точно тук , от хората които разбират от тази материя да намеря най-правилен отговор. Имам две деца , които са със доказана алергия и за празниците ни подариха аквариумче с рибки, на което те много се радват. Проблема е , че храната на рибките е силен алерген и оказва влияние на проблемни хора. Чула съм , че има храна която не предизвиква алергия или поне е по-слаб алерген. Ще съм ви благодарна ако ме осветлите по този въпрос. Децата много си обичат рибките и не ми се иска да ги разочаровам ,като ги махна.
Незнам какви са точно рибките, а може би има значение. Но все пак имали такива храни? Много майки имат същият проблем и съветите ще бъдат от полза.

Boby_

Аз самият имам силна алергия към сушена дафния. Именно това е, което алерголозите (поради незнание) наричат "храна за рибки". Дори това да не те убеждава, мога да кажа, че марковите храни се продават в качествени кутии, които се затварят херметично и дори децата да имат алергия към някоя от съставките им, тя няма да се прояви.
Ако купувате маркови сухи храни в кутии, няма да имате никакви проблеми с алергията.

Тони

Сухата дафня е силен алерген. Тя беше основната храна за рибки преди 10-15 години. От тогава се носят легенди за алергии от  аквариуми. За щастие, вече суха дафня не се предлага никъде.
Ето прегледай и мнението на другите за алергиите:
http://aquariumbg.com/forum/search.php?mode=results
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Георги

Цитат на: "Тони"За щастие, вече суха дафня не се предлага никъде.

Предлага се, предлага се.

Таня, избери си някоя от тези Tetra или Sera например... Попитай продавача за алергиите за всеки случай.
А и разбери преди това какви са ти рибките. Успех :)

Legion

Aбе хора вие тая суха дафня смъркaте ли я какво я правите :shock: Алергия към сухата дафня се получава най-често при продължителен престой в помощение със значително количество дафня(например там където я сушите или където съхранявате по-голями количества в открити съдове)Няколко пакетчета с по 20-30грама суха дафния не могат да предизвикат алергична реакция :wink: Е освен ако не отказвате наркотиците и не я смъркате като заместител :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Пък и да не забравяме че декоративните рибки могат да се хранят не само със суха дафния и маркови храни :wink: Има много алтернативни храни(хляб,яйца, храна за котки  и т.н.)

Nemo

Яйцата на омлет или по Панагюрски  :lol:  bbq
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

BLKnight

Цитат на: "Legion"Aбе хора вие тая суха дафня смъркaте ли я какво я правите :shock: Алергия към сухата дафня се получава най-често при продължителен престой в помощение със значително количество дафня(например там където я сушите или където съхранявате по-голями количества в открити съдове)Няколко пакетчета с по 20-30грама суха дафния не могат да предизвикат алергична реакция :wink: Е освен ако не отказвате наркотиците и не я смъркате като заместител :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Не мога да разбера тенденцията напоследък всеки да взема отношение по всеки въпрос, и да споделя тъпанарските си мисли, явно без всякаква връзка с реалността...

Би ли заложил 1л. Тиламор на горното си твърдение?

Boby_

За предизвикване на алергична реакция е достатъчно дори микроскопично количество от алергена, независимо дали е дафния, полени или акари.

Legion

Цитат на: "BLKnight"
Не мога да разбера тенденцията напоследък всеки да взема отношение по всеки въпрос, и да споделя тъпанарските си мисли, явно без всякаква връзка с реалността...

Би ли заложил 1л. Тиламор на горното си твърдение?
Mнението не е мое,а на студент по медицина.Вярно има още време докато се дипломира,но не е чак такъв тъпанар :wink:
За предизвикване на алергична реакция е достатъчно малко количество от алергена,но за да има алергична реакция е необходимо алергена да попадне в организма,което ще рече че е необходима известна концентрация в околната среда,както и излагане на организма на влиянието на алергена за определен период от време.20-30гр. дафния затворена в пакетче което се отваря веднъж дневно много трудно ще предизвика алергична реакция.Освена ако пипате храната на рибките с ръце и после без да си измиете ръцете  веднага си бръкнете в носа или устата.

Longanlon

Таня, това е статията, в която малко по-долу е написано за алергията. Надявам се тя да отговори на въпросите ти :)
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=1119

Това пък е статия, в която е описано с какво да храниш рибките си правилно:
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=1119

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

На твоя приятел-студент да му кажеш, че преди няколко години проф. Мустаков (той ще знае кой е) твърдеше, че при алергия към акарите, живеещи в домашния прах, са достатъчни няколко черупки на мъртви акари в един апартамент, които дори не влизат в пряк контакт с алергичния, за да предизвикат реакция. Нужното количество от алергена са няколко молекули, не няколко дафнии.

discus

Цитат на: "Legion"
Цитат на: "BLKnight"
Не мога да разбера тенденцията напоследък всеки да взема отношение по всеки въпрос, и да споделя тъпанарските си мисли, явно без всякаква връзка с реалността...

Би ли заложил 1л. Тиламор на горното си твърдение?
Mнението не е мое,а на студент по медицина.Вярно има още време докато се дипломира,но не е чак такъв тъпанар :wink:
За предизвикване на алергична реакция е достатъчно малко количество от алергена,но за да има алергична реакция е необходимо алергена да попадне в организма,което ще рече че е необходима известна концентрация в околната среда,както и излагане на организма на влиянието на алергена за определен период от време.20-30гр. дафния затворена в пакетче което се отваря веднъж дневно много трудно ще предизвика алергична реакция.Освена ако пипате храната на рибките с ръце и после без да си измиете ръцете  веднага си бръкнете в носа или устата.

Тая алергия я имам и мога да ти кажа че може и доцент да си ама не си прав достатъчно е след като нахраниш рибите, ръката да ти мине на 1 педя от носа и реакцията е налице, така че не говори само на теория. Но все пак въпроса беше дали може да се избегне всичко това , ДА няма никакви проблеми с марковите храни.

Tania

Благодаря на всички които са си написали мнението в този форум, оценявам ценните съвети.
Желая здрава и успешна нова година. :D

Liones

Цитат на: "Tania"Благодаря на всички които са си написали мнението в този форум, оценявам ценните съвети.
Желая здрава и успешна нова година. :D
виж не знам на колко години са твоите деца но аз съм на 12 с алергия но родителите ми просто нямат шанс да ми вземат аквариума :wink: Моят съвет към теб е да не махаш аквариума защото въпреки че АЗ имам алергия до сега от храни не ми се е появила :D опитаи и ти и съм почти сигурна че няма да имате проблеми :lol:

Deep

Legion, относно сушената дафния.....не знам кой какво ти е казал, но тя е толкова силен алерген, че е достатъчно да си нахраниш рибите за да почнеш да кихаш. Честно казано за кихане е по-ефективна и от емфие  :lol:  :lol:
Така,че според мен тотално трябва да се избягва, особенно в случай на алергични деца.
Относно марковите храни съм сигурен , че там няма да има проблеми.

Similar topics (5)

34524

Публикации: 8
Прегледи: 3588

3474

Публикации: 7
Прегледи: 5556

40063

Започната от olgrap


Публикации: 2
Прегледи: 2180

31877

Публикации: 4
Прегледи: 4452