• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Голям проблем ли е смяната на вода с НЕтемперирана такава

Започната от st_kiryakov, 07.02.2012 20:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

st_kiryakov

Здравейте колеги,
Понеже съм новобранец направих май една простотия. Преди малко смених 30% от водата в аквариума. В него има 5 неона и 2 звездни анциструса във вода с температура 26 градуса(стартиран е точно преди 21 дена и това са му първите обитатели). До сега като съм сменял водата температурата да е падала максимум 3 градуса, ама рибетата още ги нямаше. Сега явно е била по-студена водата и температурата падна до 20 градуса. Не виждам някакъв проблем с рибоците. Неоните си щъкат, даже докато наливах водата идваха да разгледат струята. Единия анциструс се изпокри в скривалището си а другия си почистваше корена. Та питането ми е - да очаквам ли неприятни изненади? Мисля следващия път като оставя водата да престоява 24 часа, да напълня тубите на 3/4 от тях и малко преди смяната да ги долея с гореща вода, за да се дигне температурата. Предварително мисля да пусна горещатата вода със силна струя в кофата, за да може да се изпари до известна степен хлора. Според вас удачен ли е този вариант или ако може да ми препоръчате някакъв друг, за темперирането преди смяната.

ivotri

Не е добре! Вероятно няма да има последствия, но не го прави отново и 3 градуса са много.

protel111

с 5 градуса няма да им стане нищо спокойно. Аз правя следният номер в София топла вода от ТЕЦ-a не наливам. В една кофа загрявам водата с бързовар 4кW до завиране и после в друга кофа си я разхлаждам до 23-4 градуса сипвам една капачка Tetra AquaSafe на кофа, оставям я за 20 мин. и в аквариума.

teodorcho

Колега според мен до 6-7 градуса няма да има проблем тъй като ти не сменяш цялата вода, а част от нея и когато е налееш в аквариум най - много с 2-3 градуса да падне температурата на водата  :-)

st_kiryakov

Ами аз не съм на топлофикация, на бойлер съм, така че мисля че ще свърши работа. А ако не слагам препарат, проблем ли ще е хлора? Ще се паднат по 2-3 литра срещу 8-9 престояла.

ivotri

6 градуса разлика стресират рибите. Може да добавяш няколко литра топла вода от бойлера  или да я топлиш примерно в микровълнова печка или бързовар. Хлорните съединения са силно летливи и при загряване се отделя по-голямата част.

bicho1976

За толкова години никога не съм темперирал(да слагам вода на стайна температура).Смесвам топла със студена вода(от бойлера),изчаквам 20мин и наливам.Досега жертви от това съм нямал.

djibarov

Нищо не пречи да я загрееш с бързовар. Ако нямаш  - тогава с малко гореща от бойлера. Хубаво е да не пада с повечко градуси - стрес, болести...
Аз я оставям да престои в стаята от предната вечер, а в студа я позатоплям за 5 минути в тубата с малко бързоварче. Пада с 1-2 градуса при наливане.

raadkoo

Аз зимата поради мързел естествено никога не съм темперирал. Като налея цялата вода и пада с 4-5 градуса и за това наливам половината и чакам да се стопли за около час и нещо. След това доливам останалото количество и толкоз.

zariio

Стаята в която ще държиш тубите с каква температура е?Смятам че 2-3 градуса отклонение при смана на водата не са проблем.Особено ако го правиш малко по-бавно сипването на новата вода в аквариума.Аз смесвам директно от чешмата топла и студена на око и директно в акврариума.За бойлера има различни мнения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Асен Евгениев

Цитат на: st_kiryakov - 07.02.2012 20:27
А ако не слагам препарат, проблем ли ще е хлора? Ще се паднат по 2-3 литра срещу 8-9 престояла.
Не е проблем.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Nikola 1

Цитат на: teodorcho - 07.02.2012 20:26
Колега според мен до 6-7 градуса няма да има проблем тъй като ти не сменяш цялата вода, а част от нея и когато е налееш в аквариум най - много с 2-3 градуса да падне температурата на водата  :-)

Напълно съсм съгласен с колегата. Последния път забравих тубата в банята. Налях 10л. с 14 градуса и температурата падна от 26 на 23. Реалният обем на акавариума е около 37 л. Даже и когато е със стайна температура градусите в аквариума падат с по един два. Досега не съм забелязъл някакъв проблем от това.

trupai

Аз директно наливам с маркуча от чешмата като съм нагласил горе- долу температурата. Топлата вода ми е от бойлер. Никакви подобрители за вода не използвам и никога не съм имал проблеми.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

didana74

Аз обаче преди години направих същото и загубих два аквариума с риби.Около 120 броя.Като тръгна един Оодиниум зор видях докато открия какво ще го спре.Рибите измряха изключително бързо за около 7 дена.Така,че моят съвет е да не си правиш експерименти със студена вода.2-3 градуса не са проблем,но вода с температура 14 градуса си е сериозен проблем(освен ако не гледаш златни рибки).Да като я сипеш може да падне цялата температура с 4-5 градуса,но докато се завърти водата и се уеднакви температурата рибите ще минат поне 10 пъти през студената вода.А при такъв стрес могат да тръгнат много болести.

Similar topics (5)

14405

Започната от Ermak


Публикации: 4
Прегледи: 3172

20573

Публикации: 6
Прегледи: 6998

45859

Публикации: 26
Прегледи: 8213

49057

Публикации: 38
Прегледи: 14131

14381

Започната от Ermak


Публикации: 2
Прегледи: 2515