• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 14:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Дайте съвет за аквариум 90 литра

Започната от Stranger.., 05.01.2013 19:24

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Stranger..

Здравейте, от към един месец имам аквариум.
Искам да попитам за съвет как да го подредя, да го направя по красив и да накарам рибките да седят отпред, а не в задния край на аквариума  :-). Също така искам да знам дали трябва да му сложа някаква подложка ( стиропор или нещо друго ) и общо взето всякакви съвети и критики за да стане по-красиво, безопасно и приятно за рибките и растенията.
характеристики на аквариума:
90 литра
60/30/50 - дължина/ширина/височина
15w лампа
вътрешен филтър HL-BT400 380 литра/час
нагревател 25w

В него гледам:
4 растения, на които забравих имената :-)
6 неонки
5 други рибки на които също забравих имената  :-D

Смятам да взема още от същите рибки за да станат големи пасажи.
За растенията разбрах от прочетеното до тук във форума, че трябва да са по-ниски за да образуват по-изразен пасаж рибките, но не знам какви ще е най-добре да взема. Ако може да ми кажете какви растения да сложа и кои от старите да махна.
Благодаря предварително!
Ето малко снимки защото аз нищо не можах да обясня как се казва   *dontknow*  :duvar:  :-D .







Caxapa

Бих препоръчал-Ват-Литър тоест 100 ватов нагревател с термореле за тези литри аквариум. Филтъра ми се струва малък като обем. Може и 500 литра на час да преминават през него но си е малко площа на филтрация. Другото за начало е добре.

phalenopsis

Задължително сложи подложка под аквариума, защото ще се спука. И най-добре го направи колкото можеш по-скоро. Мисля, че като сложиш повече растения и увеличиш броя, рибките ще станат по-смели. Това са рибки, които обичат да са в голяма група, и като са по малко бройки са плахи.


Stranger..

Да знам, че нагревателя е малък, но го оставих защото в магазина ми казаха да го наглася на 28 градуса и щял да върши работа, изглеждаха компетентни затова ги послушах :-). Но ако е наложително ще си взема по голям.

diskusi233

Хубав аквариум имаш.. :-)
По-добре послушаи колегата Сахара за нагревателя 25 вата е малко според мен за този обем аквариум(може и 150 вата да е).
Като препоръки ще кажа на първо място си сложи фибран по аквариума(много лесно може да се спука аквариума).На камъка в дясната страна може да прикрепиш явански мъх. :popcorn:
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

_Kirilov

А рибките са ти Обикновени  Неони и Клиновидни Разбори .На този литраж пре-спокойно можеш да гледаш по около 10 до 15(макс) и от 2-та вида .

Осветлението не е нужно да е толкова силно - анубиаси , микрозоруми , криптокорини ще виреят без проблем ако сложиш още една лампа .

Иначе сигурна ли си за размерите на аквариума? Не ми изглежда като 50см висок!

Caxapa

Чудех се какво изпускам. Източваш водата в бидони, туби и кофи. Двама повдигат аквариума а трети полага подложката от фибран или стиропор.  После наливаш обратно водата и готово.

Stranger..

Благодаря ви много за съветите! *privet*
Много се радвам че ми помагате.
Този явански мъх го погледнах и страшно много ми хареса, само не знам изисква ли CO2 или не и дали ще го продават в магазина, но ще се опитам да намеря.
А само да питам за тези дългите растения (лимона и най-лявото) трябва ли да ги махна за тези рибки или не им пречат?
А относно височината на аквариума - да, толкова е, но има 10 см капак и видимо е 40.

Caxapa

Не пречат растенията и обратно рибите на тях. Мъха го гледам с скаридарник без СО и пак бива според моите виждания на аквариумен-инвалид- градинар.

diskusi233

Цитат на: Stranger.. - 05.01.2013 19:59
Благодаря ви много за съветите! *privet*
Много се радвам че ми помагате.
Този явански мъх го погледнах и страшно много ми хареса, само не знам изисква ли CO2 или не и дали ще го продават в магазина, но ще се опитам да намеря.
А само да питам за тези дългите растения (лимона и най-лявото) трябва ли да ги махна за тези рибки или не им пречат?
А относно височината на аквариума - да, толкова е, но има 10 см капак и видимо е 40.

Не ти пречат това в ляво маи е ехинодорус(несъм много сигурен).Яванския мъх не изисква Со2. :-[
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

Stranger..

Супер!
Значи почти нищо няма да променям.
Само трябва да си сложа подложка и да си купя тези растения и нагревателя + още 20тина рибки и само да чакам да се озеленява  *YAHOO*
Страшни сте!  *THUMBS UP*

ancitrusa

Цитат на: Stranger.. - 05.01.2013 20:21
Супер!
Значи почти нищо няма да променям.
Само трябва да си сложа подложка и да си купя тези растения и нагревателя + още 20тина рибки и само да чакам да се озеленява  *YAHOO*
Страшни сте!  *THUMBS UP*
30 риби са много за 90л аквариум.

Илко Димитров

Ако това ще са рибките 90л са достатични за 30, от моя опит мога да кажа, че яванския мъх е най-издръжливото растение (анубиаси не съм гледал)

grigor nakov

анубиасите издържат на висока температура и те са доста издръжливи ;-)

Ri6eto

Пробвай да разхвърляш "пътечката" малко,май ще е по-добре ;-)

Similar topics (5)

5205

Публикации: 13
Прегледи: 7372

3443

Публикации: 6
Прегледи: 5289

6846

Публикации: 26
Прегледи: 13055

32847

Публикации: 16
Прегледи: 6551