• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

CO2 в аквариум 60л.

Започната от aquaex, 17.04.2012 14:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aquaex

Здравейте  :-)
Решил съм да наблегна малко на растенията в аквариума ... та по добрата стара формула - реактор с Мая и захар
Подавам от няколко седмици чрез най елементарен "реактор" - маркуч с набит цигарен филтър. ( перфектно организиран поток на водата с подобаващо завихряне )
Бутилка 2 л. напълнена с 1.2л вода + 300 гр захар + 1/3 кубче мая.
Първоначално PH бе 7.5 и още в първите няколко дни се установи между 6-6.5
Водата е Русенска -15-17 dH (немски градуса)
Отрази се много добре на растенията с PlantaMin на Тетра и актуално осветление с 2х15 W - лум.лампи по 10 000 К
Проблемът е от няколо дни ... PH се опитва да падне под 5.5
На какво може да се дължи и някой има ли ПРАКТИЧЕСКИ наблюдения върху сходна ситуация с моята !?
Възможно ли е да съм пренасител с CO2, а ръстенията да не кипят !?
Растенията който имам са 6 корена Анубис Нана, 5 х Крипотокорина 4-5 х Кабомба, 6 х Людвигия, 3-4 х егерия

 

trupai

Насищането с газа сваля PH-то. Ако подаваш денонощно СО2 има голяма вероятност да умориш рибите. Моя съвет е да спираш подаването на газ през нощта!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

zariio

А растенията преди тези няколко дни когато пх е било 6-6.5 кипяха ли?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

aquaex

Цитат на: zariio - 17.04.2012 17:18
А растенията преди тези няколко дни когато пх е било 6-6.5 кипяха ли?

НЕ, растенията не кипят !
Иначе се развиват добре ( с изключение на кабомбата )
Рибите си дишат нормално, само са малко стресирани от рязката промяна на PH-то

Относно понижаването на PH, през нощта аерирам, с което до сега компенсирах подаването на CO2 през деня и колебанието на PH бе в размките на 0.5 за денонощие .

А сега, хммм  :-|

Peza

Цитат на: aquaex - 17.04.2012 14:48
Водата е Русенска -15-17 dH (немски градуса)
Възможно ли е да съм пренасител с CO2, а ръстенията да не кипят !? 

То добре знаеш колко е общата твърдост, но теб повече те вълнува колко е карбонатната. Предполага се че при обща твърдост в тези граници има и доволно карбонати във водата, но се предполага. Примери Kh колко е и като знаеш Ph ще получиш и колко е разтворения двуокис, а от там дали си предозирал, което е и най-вероятно. (Таблица на разтворения окис спрямо карбонатната твърдост има тук ) За липсата на кипене надали точно аз мога да кажа нещо от полза, но по мои бегли наблюдения може да е и от недостатъчно/неподходящо торене.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

aquaex

За сега стабилизирах системата. ...
Просто отклоних струйката от CO2 ( досега тръгваше от дъното, непосредствено под флейтата която я увличаше и разпръскваше из целия аквариум )
Сега е леко встрани от помпата и просто преминава през цялата височина на аквариума. По наблюдения на око - около 1/2 от обема на миниатюрните мехурчета се загубва до повърхноста.  Малко по късно ще пусна снимки на постановката с CO2-то и цигарения филтър.
Явно това е достатъчно за моя аквариум.
Ще следя и ще пиша пак ... на някой със сходен обем аквариум може и да му е от полза !
Поздрави

п.п. Peza  - опитвам се да правя нещата без много тестове ( единствено Ph ) до сега не съм имал проблеми с аквариума си. Дори преди последния рестарт ( който бе преди 3 месеца ) аквариума не бе бутван в продължение на 3 години и бе супер стабилен ( 2  златни и анциструси + ако анубис който растеше като подивял ) Имено заради анубиса го рестартирах че се наложи да подкастря храста ( около 1/3 от аквариума ми )  :-)
А сега просто се опитвам да наблегна малко повече на растителното разнообразие + малко анциструси.

_Kirilov

Сподели снимки колега :)
Аз съм със същия литраж аквариум , който мисля  постепенно да го "заселвам " с растения и ще ми е от полза , до другата седмица мисля да стартирам още един със същите размери .


Само не разбрах лампите обикновенни ли са ти ? Аз съм с една тропикал ред някаква китайска 15ватова светя по 10 часа но напоследък започна да ми зеленясва дъното  , а се бях засилил да слагам една студено бяла - но с нея май ще стане още по-зле положението ..

aquaex

re: _Kirilov - осветлението е с 2 пури по 15 W / SYLVANIA Aquastar / 10 000 Kelvina
И аз светя около 10-11 часа, вече 3-ти месец няма признаци на зеленясване.
ето 2 снимки ... не са кой знае колко добри, но не не ми се получават :-)


А това е позицията на която подавам CO2-то - след корекцията струйката минава до повърхноста без отклонение и насищането днес всичко е ОК ... ще стане ясно следващите дни до кога



_Kirilov

Какво е това уширението дето в него е мушнат цигарения филтър?И защо е :)
По някакъв начин контролираш ли от бутилките притока на Цо2 или колкото си изкара от маята ?

aquaex

Цитат на: _Kirilov - 18.04.2012 21:37
Какво е това уширението дето в него е мушнат цигарения филтър?И защо е :)
По някакъв начин контролираш ли от бутилките притока на Цо2 или колкото си изкара от маята ?
Основната шлаухка е ф8 а удебеляването накарая е с шлаух ф15 ( и двете са дебелостени ). Идеята бе да натежи малко и съответно да се дистанцира леко от стъклото. Ползвал съм филтър за цигари от по дебелите. Мехурчетата са колкото от керамичен дифузор.
Невъзможно е да се регулира адекватно газа от маята. Така че съм приел отдаването от бутилката за даденост и се опитвам да се напасна към него чрез степента на разтваряне.
: 18.04.2012г 22:10ч
Актуализация ... бутилката от 2 литра е заменена от 1-литрова със смес - 0.6 л вода + 200 гр захар + 1/4 кубче мая.
Към настоящия момент с показаното по горе подаване - почти 100 % разтворяемост на мехурчетата докато стигнат до повърхноста !
Брояча отброява 20 - 25 мехурчета в минута.

Similar topics (5)

47209

Публикации: 11
Прегледи: 12910

31674

Публикации: 29
Прегледи: 14082

7122

Публикации: 7
Прегледи: 5689

19540

Започната от hogart


Публикации: 6
Прегледи: 2563