• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

аматьорски проблеми

Започната от Ribofil, 06.02.2005 22:38

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Ribofil

Имам 200л помещение което мисля че е и правено за отглеждане на рибки но...доскоро в него живееше  симпатичен хамелеон,който наскоро се премести с цялата мебелировка в по-просторно жилище...в резултат ми останаха голите стени и голямо желание да си направя приличен аквариум...някакви препоръки откъде и най-важното какво оборудване ми трябва,какви са цените и в каква сума ще се побера - като все пак се базираме на това,че не търся ай-евтиното и минимална конфигурация, но все пак не ми се хвърлят и излишни пари за ненужни неща)) ...мисля че ще ми помогне някой по проблема ми...приемам всякакви съвети...

abaro

Ще се опитам да ти помотна така:
1. Влизаш и изчиташ FAQ секцията на форума за да си наясна в общи линии какво трябва и какво не трябва да правиш.
2. Отиваш в някой зоомагазин, даже по-добре в няколко и разглеждаш рибките. Питаш за тях и вярваш на 30-40% от казаното ти.
3. Влизаш в някои сайт - напр. www.aqariumbg.com - четеш за рибките които си избрал. Важното е колко големи стават, агресивни ли са или не, какви условия искат - температура, Ph, твърдост и храна.
4. Понеже 2/3 от избраните риби са отпаднали поради несъвместимост минаваш пак през т.2 и т.3.
5. Питаш във форума и все ще се намери кой да ти отговори :lol:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

NikolaV

Ако е правен за хамелеон, може да не е предвиден да се пълни с вода. Тоест да не е достатъчно дебело стъклото, да няма оребряване и тн. Кажи от колко дебелостъкло е направен!

Ribofil

..определено е правен за да се пълни с вода - стъклото най-малко е 10мм, може би е и 12- не съм го премерил с точност, има оребрения, двойно дъно и капак отгоре...по въпроса с форума доста добре го прочетох, изчетох и мненията ви за магазините в София предлагащи материалите , но определено не съм се спрял на нещо определено ... моля посъветвайте ме къде да ида по добре?? взех да се спирам на Краси.... също съм много добре с руския език и изчетох доста статии за нови акваристи - но там всичките сигурно са милионери, защото препоръчват само немската марка е... не съм сигурен дали ще я напиша правилно, и изобщо игноррат поляците, също така според техните изчисления грубата сметка възлиза на 5-6 долара на литър вода??? с включени рибки, растения, апарати и изобщо всичко.....според мен си е скъпичко и тук ли е така??? след това някакви препоръки за вида на аквариума?? кои са най лесни за поддържане от аматьор - с растения или без??рифови или незнам какви още?? и ако може някой да даде нещо определено.....оборудване - вид - рибки ---
...в руските форуми абсолютно всеки "според тях де" има апаратче електронно показващо температура, киселлиноост осветеност на водата и др.... наложително ли е ?? между другото ... вчера се отбих в Пловдив в магазина на ...забравих името ще го допиша после - бях абсолютно разочарован от обслужването, не съм виновен че съм абсолютен новак в тази тема и затова предпочитам да ви питам вас отколкото да ме гледат отвисоко в магазините .....

Гарван

Здравей,

Не знам дали ще ти е от полза, но аз също съвсем новобранец без излишни средства направих така:

1. Филтрация - Един канистров филтър Atman (600 л/ч) и един вътрешен BluCompact 01 (350 л/ч)- общо около 170 лв.
2. Отопление - Нагревател с термостат - 30 лв.
3. Осветление - Отначало бях с обикновени лум. лампи, но после минах на Sylvania - 18 лв. едната и осветително тяло - 20 лв.
4. Аксесоари - Термометър, кепче, тестове за водата, дехлоринатор, магнитна  чистачка за водорасли - около 70 - 80 лв. ми излезе всичко.
5. Декорация - на мен ми излезе около 10 лв. , ама ако купуваш специални субстрати, камъни, дървета, задни стени и растения ще ти дойде повече.
6. Риби - около 70 лв. ми излязоха.

Някъде около над 400 лева за оборудване на наличен съд.

Нека и другите да кажат горе-долу, колко им е излязло и ще събереш нещо средно-статистически като цена.

Иначе специалистите да се изкажат, кое е най-добро и от кой го продава.

Успех.
:wink:

NikolaV

Абаро ти го е казал точно - вярвай на 30% - 40% от чутото в магазините. Аз и на толкова не вярвам. Такива чудеса съм чувал...
Не искам да правя на Краси антиреклама, но според мен там първо ще ти свалят 7-8 кожи от гърба, второ на мене лично са се опитвали да ми пробутват изкуствени "водорасли" с обяснения колко са хубави и лесни, потопяеми шарени лампи... и др. глупости - ми това внася човека..., Изобщо за човек който сега почва, магазина на Краси ще е само от вреда според мен.
Изчисления колко ще ти излезе на литър барабар с рибите... Не се сещам как ще сатне точно :-) Може да го напълниш с кардиналчета по 30 ст. парчето, може и със сомове по 150 лв. парчето (има при Краси)...
За филтър ти препоръчвам външен - приготви стотина и малко отгоре лева... За нагревател - 20-тина лева за полски, 30-40 лв. за немски.
За осветлението зависи какво ще гледаш вътре. Чакай да си зглобя мойто, да тегля калема и ще ти кажа колко ми излезе :-)

miTko

Не можах да се въздържа да спомена как  процедирам при посещение в магазините.Отивам с предварителен план какво търся и какво бих купил, след като попитам и погледам наоколо изслушвам внимателно какво ми приказват и махам одобрително с глава, съгласявам се, правим си малко лаф(ако продавача иска :) ) и накрая си купувам точно това за което съм отишъл.Краткият вариант е - виждам, купувам и бягам и изобщо не говоря и не слушам какво ми приказват.Нямам време! :roll:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Longanlon

гарван, 6то пла6и6 4овека бе, какви са тия цени?

80 лева за аксесоари? магнитна 4иста4ка? дехлоринатор? магнитната 4иста4ка не вър6и добра работа, а дехлоринатор изоб6то не ти трябва. и бих искал да видя тестовете, дето 6те докарат цената до 70 лева... термометъра струва 2 лева, а кеп4ето-1 ебаси.

освен това една лампа, била тя и 120 см е краино недостатъ4на за 200 л. акварuум.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: "Longanlon"гарван, 6то пла6и6 4овека бе, какви са тия цени?

80 лева за аксесоари? магнитна 4иста4ка? дехлоринатор? магнитната 4иста4ка не вър6и добра работа, а дехлоринатор изоб6то не ти трябва. и бих искал да видя тестовете, дето 6те докарат цената до 70 лева... термометъра струва 2 лева, а кеп4ето-1 ебаси.

освен това една лампа, била тя и 120 см е краино недостатъ4на за 200 л. акварuум.

Абе не ти ли се изкривиха пръстите да чукаш по тия 4-ки и 6-ци?  :lol: Ами то е 100 пъти по-неудобно, отколкото да си напишеш ч и ш както си трябва.  :wink:

Longanlon

mi da sloji Niky edin Kredor na foruma, 4e ot ABV se nasraha da smenqt foneti4nata, i na kraq q slojiha nai-gadnata vazmojna, da im eba majkata prosta
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

niky

Ама ти съвсем се оля с тая латиница  :lol:

Ще сложа кредор, за да няма никой оправдание да пише на латиница!

Гарван

Цитат на: "Longanlon"гарван, 6то пла6и6 4овека бе, какви са тия цени?

80 лева за аксесоари? магнитна 4иста4ка? дехлоринатор? магнитната 4иста4ка не вър6и добра работа, а дехлоринатор изоб6то не ти трябва. и бих искал да видя тестовете, дето 6те докарат цената до 70 лева... термометъра струва 2 лева, а кеп4ето-1 ебаси.

освен това една лампа, била тя и 120 см е краино недостатъ4на за 200 л. акварuум.

Не твърдя, че това което съм направил аз е най-правилното. Далеч съм от мисълтта да давам акъл. Да го има просто като информация.  :wink:

Значи Магнитната чистачка си ми върши много добра работа. Верно, че е 10 лева, ама не махам целия капак, за да изчистя стъклата. (при мен капака не се маха много удобно). Тестовете са на Sera и са между 13 и 18 лева. Имам 4 - Амоний, Нитрити, Нитрати, PH.
Дехлоринатора е Tetra AquaClear. Не само премахва хлора, а и свързва тежките метали, добавя витамини и успокоява хрилете на рибата. Освен това прави водата една такава синкава мазна. Много ми харесва ефекта. Та той е 250 мл - 20 лева. Стига за 600 литра.
Термометър, кепче, натрошен корал за филтъра, разни други боклуци дето накупих... на мен ми се хвана толкоз харчлък.

Longanlon

ако броиш пълнежа за филтъра към аксесоарите - може.
магнитната чистачка... абе като я използваш известно време ще видиш сам.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Ribofil

И все пак съм съгласен с Гарвана...ясно е,че  за професионалисти повечето от съвети им изглеждат смешни....но в края на краища се придобива една обща представа за крайната сума....иначе е лесно да се влезне в сайта на представителите...обаче там крайната сметка може да си я направиш доста огромна и така и да не разбереш дали наистина всичко което си купил действа...а и въпреки големите надценки в магазините "аз например работя и в събота" а и не съм от София, не мога да посетя пазара в събота....и се опитвам да разбера адреси на заслужаващи да се видят магазини...

Гарван

Цитат на: "Ribofil"И все пак съм съгласен с Гарвана...ясно е,че  за професионалисти повечето от съвети им изглеждат смешни....но в края на краища се придобива една обща представа за крайната сума....иначе е лесно да се влезне в сайта на представителите...обаче там крайната сметка може да си я направиш доста огромна и така и да не разбереш дали наистина всичко което си купил действа...а и въпреки големите надценки в магазините "аз например работя и в събота" а и не съм от София, не мога да посетя пазара в събота....и се опитвам да разбера адреси на заслужаващи да се видят магазини...

Значи отиди на сайта на Sera: //www.sera.de или на Tetra: //www.tetra-fish.com и там мисля, че има помагало за започване на нов аквариум и нужните аксесоари. Естествено, че се опитват да ти пробутат всичко, но една обща представа можеш да добиеш.

Similar topics (5)

45419

Публикации: 11
Прегледи: 4528

32484

Публикации: 10
Прегледи: 5255

13218

Публикации: 1290
Прегледи: 427639

59367

Публикации: 13
Прегледи: 5780

37191

Публикации: 11
Прегледи: 6827