• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

SunSun HW-302 с какво да го напълня?

Започната от Infinity, 02.10.2014 00:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Infinity

Мисля да го купувам, но реално каква керамика и колко ми трябва? Предложения за марки и количество?
Вата, каква, марка и колко ми трябва?

Притеснява ме съвместимост на тея филтърни вати. Че гледам някои май са оформени като гъби с точен размер и не съм сигурен дали ще пасне точно в кошницата..

Био активатор какъв?

Мерси!

niki_o

Колега,незнам откъде ще го купуваш,но в саитовете в които го гледах си го продават с вата.Относно останалото-Първа кошница керамика(няма значение марката основната и цел е да разбива струята и да я разпределя),Втора кошница Eheim substrakt pro поне литър а в третата ватата.Лично според мене слагането на активен въглен в канистър е неоправдано зашото ефекта му е 1 месец и след това само заема място,а немисля че канистъра трябва да се отваря толкова често.
Дано съм бил полезен. :-)
П.С. Да бе активатор.Ако не ти е работещ аквариума не ти трябва- ще си чакаш 3-4 седмици така или иначе.А ако е работещ по добре същото време остави старата помпа да работи паралелно с него.Е в краен случаи ако държиш-TETRA BACTOZYM или  sera filter biostart.

bunzip2

Слагай това в първата кошница - http://zoomagazin-bg.com/filter-media/133-prodac-filterwatte.html
В другите 2, взимай 2 от това http://zoomagazin-bg.com/filter-media/139-sun-sun-gp-02.html и си готов с керамиката :).
Ако искаш по-добра механична филтрация, може да направиш третата кошница половината керамика, половината с оригиналната вата. Кошница и половина керамика е предостатъчна :)

Биоактиватори и други такива не ти трябват. Пускай си аквариума и изчакай 2 седмици преди да пуснеш рибите. Само това, без нищо друго да правиш.

tova_onova

Аз съм го наредил моя по следния начин от долу нагоре.
1-ва кошница едропореста гъба
2-ра кошница с 1 литър лава
3-та кошница 1 керамика на ехеим
най-отгоре бях сложил оригиналната вата(Канистъра идва с с три парчета вата за всяка кошница.)
След време я махнах, защото се задръстваше много бързо и се налагаше много често да отварям канистъра. Имам проточен реактор след канистъра и него напълних с вата(хем се вижда като се зацапа ватата, хем по-лесно се отваря)

rollon

Аз съм останал с впечатлението,че в най-долната кошница трябва да бъде сложен материала за механична филтрация и оттам насетне в по-горните кошници керамиката?Потокът е отдолу нагоре за тези филтри,поне аз така мисля  *CRAZY*

bunzip2

Цитат на: rollon - 02.10.2014 13:55
Аз съм останал с впечатлението,че в най-долната кошница трябва да бъде сложен материала за механична филтрация и оттам насетне в по-горните кошници керамиката?Потокът е отдолу нагоре за тези филтри,поне аз така мисля  *CRAZY*

Именно. Така предпазваш и керамиката да не се задръсти с боклуци. Не пречи най-отгоре едно парче по-финна вата, която да го играе последна цедка за по-добра механична филтрация. Но пък намаля дебита допълнително.

П.П: Аз ги броя кошниците от долу на горе. Първа е най-долната, 3-та най-горната. 2-ра винаги е в средата   :-D

kuvert

Цитат на: bunzip2 - 02.10.2014 11:49
Слагай това в първата кошница - http://zoomagazin-bg.com/filter-media/133-prodac-filterwatte.html
В другите 2, взимай 2 от това http://zoomagazin-bg.com/filter-media/139-sun-sun-gp-02.html и си готов с керамиката :).
Ако искаш по-добра механична филтрация, може да направиш третата кошница половината керамика, половината с оригиналната вата. Кошница и половина керамика е предостатъчна :)

Биоактиватори и други такива не ти трябват. Пускай си аквариума и изчакай 2 седмици преди да пуснеш рибите. Само това, без нищо друго да правиш.
И къде ще се завъдят да живеят бактериите?
Каква е площа на медията,която контактува с водата? Основното правило е-колкото е по-голяма контактната площ на медията с водата,толкова по-добро биологично пречистване на водата се получава. 1 литър субстрат на ЕХЕИМ има около 500 кв.м. разгъната контактна площ!!!
С медията,която си изредил ще имаш само механично пречистване.
И тази вата в първата кошница в началото ще пропуска нормално,но след 5-6 месечна употреба трябва да я пере всяка седмица. Иначе-задръстване. Целта на керамиката е точно това-механично прочистване на водата от едри частици преди да премине към по-горните кошници,където става биологичната филтрация.
И накрая-вата за да задържи финните боклуци,успели да преминат през всички кошници!
Без някакъв субстрат (ехеим,сера) биологичната филтрация ще е мнооого слаба.
Дано съм бил полезен

bunzip2

Цитат на: kuvert - 02.10.2014 15:07
И къде ще се завъдят да живеят бактериите?
Каква е площа на медията,която контактува с водата? Основното правило е-колкото е по-голяма контактната площ на медията с водата,толкова по-добро биологично пречистване на водата се получава. 1 литър субстрат на ЕХЕИМ има около 500 кв.м. разгъната контактна площ!!!
С медията,която си изредил ще имаш само механично пречистване.
И тази вата в първата кошница в началото ще пропуска нормално,но след 5-6 месечна употреба трябва да я пере всяка седмица. Иначе-задръстване. Целта на керамиката е точно това-механично прочистване на водата от едри частици преди да премине към по-горните кошници,където става биологичната филтрация.
И накрая-вата за да задържи финните боклуци,успели да преминат през всички кошници!
Без някакъв субстрат (ехеим,сера) биологичната филтрация ще е мнооого слаба.
Дано съм бил полезен

1 .Колега, за литрите вода които човека е написал, колко стадиона контактна площ трябва, за да има достатъчно нитрифициращи бактерии? Забравихме времето, когато нямаше канистри и едно аераторче с гъба, вършеше достатъчно работа за по-големи съдове даже. Дори и 5 кошници с най-добрата керамика да сложи, химичната филтрация ще е еднаква. Заселват се толкова бактерии, за колкото има храна. Разбирам да е 500 литра, и да гони много бактерии в малък обем, тогава ще има много по-голямо значение разгънатата площ на пълнежите, но за този аквариум просто е безмислено. Мога да кажа, че дори и с вътрешен филтър с гъба, пак ще има къде да му се заселят достатъчно бактерии :).
Плюс това, бактериите се завъждат навсякъде в аквариума, в грунда, по камъни, корени и т.н и винаги нивото на бактериите се поддържа в нужната граница, според амоняка във водата.

2. С медията която съм изредил, аз съм си напълнил канистъра и имам перфектна химична филтрация. А ти медията на ехайм, как я премери че е 500 кв.м? Така пише на опаковката, ама какво е що е? От къде знаеш, че другата керамика е по-лоша? Сравнявал ли си химичната филтрация на водата с едната и другата медия?

3. Ватата в първата кошница, която съм написал, я ползвам от 6 месеца и все още нищо и няма. Само я преплаквам и е готова пак за употреба. Дори и да се наложи да се смени - струва 3 лв ебаси!

4. "И накрая-вата за да задържи финните боклуци,успели да преминат през всички кошници!" - нали това е идеята на тази вата? Естествено, че трябва и тя да се пере/сменя. Вечни неща няма, който мисли, че като си сложи канистъра, няма да го отваря до края на живота - не е правилно!

"Без някакъв субстрат (ехеим,сера) биологичната филтрация ще е мнооого слаба." - Изобщо не съм съгласен! Това даже звучи некомпетентно. Изкара го, че за да има филтрация, само ехайм/сера супер извън земен субстрат, иначе нищо не става!

Поправете ме ако не съм прав...!

niki_o

Някакси си мисля,че инжинерите във  производствените  отдели на марки като Sera, Eheim,JBL и Tetra са по-наясно с нещата от нас .И щом те в тяхната продукция която е сериино заредена с всичко нужно подреждат материала така
-керамика
-едропореста гъба
-техен си субстракт
-финнопореста гъба
-при по-големите канистри с повече кошници още една със субстракт
-активен въглен с вата отгоре
То кои сме ние да смятаме ,че наобратно е по добре.
Но все пак-Вкус и цвет товариш нет :-)

bunzip2

Както кажете. То и Кока Кола е най-големия производител с най-скъпи реклами и сигурно от напитките е най-полезна. А активния въглен на въпросните марки, дето струва 5 пъти повече от нормалния активен въглен в аптеките, сигурно го взимат от луната. А пинцетите за садене на растения от неръждаема стомана, дето струват по 1 шапка пари, сигурно са по-неръждаеми от други неизвестни марки, които струват по 5 лв.
Те инженерите могат да ти препоръчат много неща, които е добре да сложиш, за да си похарчиш парите, въпроса е крайния резултат дали няма да е същия :). Забравяте, че в бизнеса приятели няма, и основната цел на тези компании е да печелят пари!
Само едно уточнение да направим - като се говори, айде да е с факти и от опит, а не "щото марката е известна и така пише на кутийката".

Не ми се спори повече! Поздрави!

niki_o

Никой не спори.Говорихме за подредба а не за съдържание.А факта че ватата трябва да е най-отгоре е неоспорим поради това че тя се задръства първа и ако е отдолу трябва да извадиш всичко от канистъра и така рискуваш смърт на бактериите(без значение дали са в керамиката биотопчетата или в гъбите) и следователно рестарт на аквариума.А когато ватата е отгоре само се спира филтъра за минута спират се крановете ,отваря се и се подменя само ватата без да се закачат другите пълнежи.
Към собственика на темата-дори и да напълниш канистъра с пласмасови телчици за съдове и отгоре с вата пак с него ще имаш в пъти по добра филтрация от вътрешна помпа да не говорим от гъбичка с аератор.

bunzip2

Цитат на: niki_o - 02.10.2014 16:52
Никой не спори.Говорихме за подредба а не за съдържание.А факта че ватата трябва да е най-отгоре е неоспорим поради това че тя се задръства първа и ако е отдолу трябва да извадиш всичко от канистъра и така рискуваш смърт на бактериите(без значение дали са в керамиката биотопчетата или в гъбите) и следователно рестарт на аквариума.А когато ватата е отгоре само се спира филтъра за минута спират се крановете ,отваря се и се подменя само ватата без да се закачат другите пълнежи.
Към собственика на темата-дори и да напълниш канистъра с пласмасови телчици за съдове и отгоре с вата пак с него ще имаш в пъти по добра филтрация от вътрешна помпа да не говорим от гъбичка с аератор.

Примера с гъбичката не е съвет към колегата да ползва такава, имах друго в предвид!
Знаеш ли, че като оставиш канистъра пълен и извадиш само ватата отгоре, умират повече бактерии от това, че няма циркулация на водата, от колкото като излееш кофата и оставиш само керамиката?
Къде ще е ватата, зависи от това каква е целта. В това хоби, няма някакви рамки.
И не отричам качеството на скъпите фирмени неща, само искам да кажа, че понякога излишно се хвърлят едни пари, за едни прехвалени неща, и накрая не се използва пълния им потенциал, или се гледа на тях като на някаква велика панацея. В някои случаи, може да се мине с по-евтини алтернативи, защото факта, че са по-безизвестни или не ги прави по-лоши, или в случая задоволяват конкретните изисквания.
Надявам се този път да го обясних по-ясно.

Infinity

Хора не се карайте за глупости. Кой как иска да си слага нещата във филтъра, всеки си има някакви виждания. Но е факт че това което производителя препоръчва очевидно е най-правилното. Не може ние да говорим, че те са тъпи.. все пак това са инженери, които работят в тази област от години и тези неща са ги учили, после ги проектират и тн.

Но и аз съм малоумен, че не питам родителите си относно филтри и правилна подредба на пълнежа, защото все пак те са ВИК инженери работили в института по Хидротехника и Мелиорации дълги години и самите те са проектирали филтри. Ако някой го интересува как точно се поставя пълнеж и защо мога да ги разпитам, но там нещата са в много по-големи обеми, тези филтри си имат начини за промиване на пънежа и прочие... но идеята мисля наистина беше, че едрия филтриращ материал седи най-долу, после се слага по-финния и така докато се запълни почти целия, а водата постъпва най-отдолу. Лично аз като много малък съм ходил с тях по разни опитни полета където ги изпробваха различни модели филтри, но тези филтри основно печистваха от физически замърсители и не пречистваха биологично водата.

Между другото ето ви едно не лошо филмче където пича обяснява за няколко отделни филтърни материала, които били много добри.

Аз лично си мисля следното относно подредбата. Там от където влиза тръбата с постъпващата вода във филтъра, може би първо може да се сложи едропорестата вата, която да очиства едрите боклуци, после керамичните цилиндри, били те на Сера, Ехайм или др. След това може да се сложи някой друг пак порест материал във последната кошница като тя се запълне не напълно, а се остави място за някоя по финна вата, а тя последната вата е да очиства не боклуците, а евентуални счупени части от керамичния пълнеж които са по фини и биха повредили помпата... Относно едрата вата, мисля че няма да има особено голямо значение дали да се сложи първа или веднага след керамичните цилиндърчета които са в първата кошница.. дали са преди или след, особена разлика едвали ще има. Но махането на определена синтетична филтрираща материя според мен не е напълно обосновано от гледна точка не на филтрирането на самата вода, а на това да се предпази механиката на филтъра, перката, оста и прочие от разни евентуални по финни абразивни частици от самия филтриращ материал. За това си мисля че и финната вата си има свойта функция и тя трябва да седи последна.

rollon

Вата+керамика е напълно достатъчно.В страни от темата,но все пак в някаква връзка искам да спомена,че бях попаднал на американски сайт за биофилтърни материали(които се използват в промишленото рибовъдство) и там цената на керамични рингове и др. подобни материали беше от типа на 2 долара за 10кг,а не както се предлага от фирмите по 20 лв за 300 грама........

kuvert

Цитат на: Infinity - 02.10.2014 23:18
а евентуални счупени части от керамичния пълнеж които са по фини и биха повредили помпата...
Попитай родителите си парчетата керамика колкото и да са финни дали изплуват към перката на помпата или потъват на дъното.
А и не мога да те разбера-първо питаш и искаш съвет как да го направиш,после почваш да ни поучаваш как да го направим!
Ето така се прави:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2F6vnneutp9%2F12253632995631633_2073_klein.jpg&hash=9c93c9d36072cd98c95dc7de7d662be08da4db9a

Имай впредвид,че в тази схема водата първо минава през най-горната тава. Там се утаяват едрите боклуци. След това отива на дъното и тръгва нагоре към помпата.
Това е серия PROFFESIONALE на ехейм със система за бързо почистване.
Ако от ехейм не вземеш малко акъл..... ти си знаеш.

Similar topics (5)

55217

Публикации: 5
Прегледи: 2999

45405

Публикации: 419
Прегледи: 175851

50323

Публикации: 0
Прегледи: 1525

53462

Започната от iankisa13


Публикации: 19
Прегледи: 8533

51144

Започната от gabaka


Публикации: 4
Прегледи: 2840