• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
07.05.2024 05:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвети за 100-тина л. аквариум

Започната от georgibudinov, 03.12.2013 21:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

georgibudinov

03.12.2013 21:29 Last Edit: 04.12.2013 09:36 by Георги
Здравейте!
незнам тук дали е точното място да попитам за което съжалявам  :-(
Ще си взимам аквариум 76/50/30 д/в/ш.
1.Искам да сложа няколко скалария и искам да попитам колко мога да сложа?
2.Какви растения мога да сложа, които не се нуждаят от Со2 ?
3.Какъв филтър да си взема ?

Caxapa


manyg

"Поведение и отглеждане
Тъй като скаларите са много "високи" риби (30 см.), добре е да се направи висок аквариум (50 см. и повече). Той не трябва да бъде по-малко от 150 литра. "

защо не се насочиш към по голям аквариум или към друг вид рибки :)

sVGNsali

Здравей и добре дошъл.
Прочете ли "въвеждащите в занаята" статии? Ако не, моля, прегледай и се опитай да вникнеш, за да избегнеш грешките на много начинаещи, вкл. мои ;). Там ще видиш как се започва аквариум, и за какво се внимава, колко време след пълнене с вода е правилно да пускаш риби (мин. 2-3 седмици)  - менюто, по-горе в ляво.
Предполагам 76 е дължина?
Скаларии-зависи от размера, но може би едно 5-6 от малките и ще е добре за начало.
Растения - порови се в раздел растения, там има една статийка кои растения могат без СО2 и ще се наложи да си избираш сам
Филтър - зависи от паричките. За начало си вземи китаец някакъв, гледай да е поне 600л/ч, което няма да е вярно, тъй като цифрите им са при празни контейнери. Ако филтъра има активен въглен, махай го и заменяй с керамични рингове.
При въпроси питай, но първо питай в google, ще помогне да задаваш по правилно. Ще гледаме да помагаме.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

georgibudinov

Мерси за отговорите  :-) :-)

76 е дължина извинявам се за грешката.

Eliz

Някои неизискващи подаване на CO2 растения:анубиаси,роголистник,егерия,ехинодоруси,дъбче,валиснерия.При мен върви добре и пистията.Има и много други,но трябва да почетеш малко  :-) .

georgibudinov

ок мерси !  :-)

Публикациите са слети: 04.12.2013 13:23

Спраял съм се на скаларии защото като малък имах,и много ми харесват.Казвате че височината трябва да е повече? Ако я направя 70см дали ще е достатъчно?
Аквариумът става 161.7литра,но незнам с тези 70см дали ще излгежда добре ??  :-(

sVGNsali

За да изглежда добре, според мен, аквата трябва да е като правоъгълник. Дължина два пъти по голяма от височината.
Иначе h=70 cm, е доста, май-много 60 cm.

П.С: Много литри си искат и поддръжка, да знаеш. Седмична смяна от 20% е голямо число и хамалогия при големите обеми, имай го в предвид. Трябва ти някаква подготовка - маркуч, че с кофи 1-2 става, но после започва да тежи.
Пусни google да видиш.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Ivan_S

Цитат на: sevginsali - 04.12.2013 13:25
За да изглежда добре, според мен, аквата трябва да е като правоъгълник. Дължина два пъти по голяма от височината.
Иначе h=70 cm, е доста, май-много 60 cm.

П.С: Много литри си искат и поддръжка, да знаеш. Седмична смяна от 20% е голямо число и хамалогия при големите обеми, имай го в предвид. Трябва ти някаква подготовка - маркуч, че с кофи 1-2 става, но после започва да тежи.
Пусни google да видиш.

*offtopic Най-ефективни са относително ниските и широки аквариуми. Те имат най-добър коефициент на аерация. Правилото, което аз знам е, че дължината на аквариума трябва да е около 2 пъти ширината. Височината трябва да е такава, че да може и да се обслужва аквариума все пак, т.е. към 70 см. максимум или до метър, с някои уговорки. Най-масово аквариумите са с височина 40-60 см. (говорим за съдове около и над 100 л.).

Колкото е по-голям аквариума, толкова е по-стабилен и лесен за поддръжка. Смяната на вода на голям съд с много литри наистина си е хамалогия ... ако се ползват кофи, както казваш. За това се ползват маркучи и водата се излива директно в канализацията. После по обратен ред от водопровода се налива прясната. ;)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Да, всичко е въпрос на организация, която няма как да е ефективна без натрупан опит.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

suntsu69

Цитат на: sevginsali - 04.12.2013 13:25
За да изглежда добре, според мен, аквата трябва да е като правоъгълник. Дължина два пъти по голяма от височината.
Иначе h=70 cm, е доста, май-много 60 cm.

П.С: Много литри си искат и поддръжка, да знаеш. Седмична смяна от 20% е голямо число и хамалогия при големите обеми, имай го в предвид. Трябва ти някаква подготовка - маркуч, че с кофи 1-2 става, но после започва да тежи.
Пусни google да видиш.

99% от аквариумите са правоъгълни. В частност и квадрата също. Височина над 60см е непрактична, особено при малка ширина и дължина. Бъркането до дъното е почти невъзможно. Остани си на 50см височина, едва ли скалариите ти ще станат 30см в този обем.
Седмична подмяна 20% е малко според мен, особено са аквариум с големи животни. В "демократичния" форум има едни статии за подмяната на водата, добре е да се прочетат.
Смяната на вода в голям обем не е особен проблем - един маркуч и си готов. Сменям седмично 35-40% на 400л. Бих казал, че най-неприятно е за смяна аквариум 80-150л. Ни е за кофа, ни е за маркуч.



Ivan_S

Цитат на: suntsu69 - 04.12.2013 13:47
Бих казал, че най-неприятно е за смяна аквариум 80-150л. Ни е за кофа, ни е за маркуч.

Не знам какъв ти е аквариума, но си много прав. Аз го знам от опит  :-D
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

sVGNsali

Аз тъй като още съм с наното, си поддържам количество престояла вода в 2 бутилки - 11 l и 6 l.
За сега си пея песнички, пипам и чистя с кеф.
Но имам и маркуч със съответните присъединители, и ако детето не ги счупи, ще съм готов за по-голям обем ;)
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

georgibudinov

Мерси за отговорите! Явно ще го оставя на 50см височината  :-)
А за смяната на водата няма да е пробелм,имам желание да се занимавам и да се пробвам  :-)

sVGNsali

Само така, пу да не те урочаса някой..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Similar topics (5)

56707

Публикации: 7
Прегледи: 3078

54639

Публикации: 0
Прегледи: 1473

55217

Публикации: 5
Прегледи: 3013

52522

Публикации: 3
Прегледи: 2296