• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Препоръки за нов сборен аквариум (начинаещ)

Започната от WickedSick, 27.12.2013 16:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

WickedSick

Здравейте,

Нов съм във форума. Постарах се да прочета повечето статии, но съм сигурен, че съм пропуснал доста неща. Бих искал да чуя вашите препоръки и насоки как да продължа с аквариума, който стартирах наскоро.

Аквариумът е 80x35x40, има 8 литра ситен светъл грунд, 85 литра вода. Ако започна хронологически, трябва да отбележа, че след като сложих грунда и налях водата, пуснах филтъра(450л/час) и термостата(100W / 24C постоянна температура), оставих всичко така за няколко дни да работи. След тези няколко дни поставих 4 растения на заден план, а именно Vallisneria. За момента в аквариума има и 4 по-големи речни камъка и 1 голям мангров корен. Трябва да отбележа, че коренът е изваден от друг аквариум и директно съм го поставил, без да го кисна. Покрай него съм вкарал и няколко много малки охлювчета, като към момента съм ги оставил в аквариума.

Та, първият ми въпрос е следният, мога ли да поставя други растения с оборудването, с което разполагам. Лампите, които имам са 2 пури T8 по 18W. Евентуално какви растения биха били удачни да се поставят. Естествено този въпрос е пряко свързан и със следващия - какви риби да поставя в аквариума. Днес пуснах и първия му обитател - обикновен анциструс (около 2.5см). След като обиколи всички камъни и стъкла се залепи на корена и само го обикаля цял ден. Та към другите риби, обмислям да направя сборен аквариум. Мисля да пусна едно или две стада от рибки и двойка цихлиди-джуджета.

Какви препоръки бихте ми дали за стадата и съответно като бройка. Спрял съм се на неони и/или разбори. И съответно за цихлидите-джуджета евентуално да ми кажете сполучлива комбинация с горепосочените рибки. Ще съм благодарен и за съвет през какъв период да ги пускам в аквариума.

Eliz

Ако нямаш система за въглероден диоксид и няма да ториш,с това осветление може да гледаш анубиаси (например прикрепени към корена),микрозорум.За новостартиран аквариум са от полза егерия,роголистник,пистия.
Рибките са твой избор.От изброените от теб пасажни може да пуснеш по 8-10 броя.Не знам обаче дали може да ги комбинираш с цихлиди джуджета.Рибките трябва да се пускат поетапно и не по-рано от 3 седмици след старта на аквариума при работещ филтър и нагревател.

WickedSick

Цитат на: Eliz - 27.12.2013 17:27
Ако нямаш система за въглероден диоксид и няма да ториш,с това осветление може да гледаш анубиаси (например прикрепени към корена),микрозорум.За новостартиран аквариум са от полза егерия,роголистник,пистия.
Рибките са твой избор.От изброените от теб пасажни може да пуснеш по 8-10 броя.Не знам обаче дали може да ги комбинираш с цихлиди джуджета.Рибките трябва да се пускат поетапно и не по-рано от 3 седмици след старта на аквариума при работещ филтър и нагревател.

Благодаря за своевременния отговор. За момента не смятам да взимам с-ма за CO2 и няма да торя, така че съм се насочил към по-малко на брой и по-непретенциозни растения. Мисля, че това, което имам в момента в аквариума е от такъв тип. Също така забравих да спомена, че водата е третирана с два препарата, за стартиране и след това с Tetra Aquasafe.

hank87

Ако останеш на варианта с неоните - съветвам те да вземеш червени. Поне според са много по-красиви. В повечето магазини са по 4лв, но скоро открих един, в който са по 3 лв (в софия)

Относто растенията - може и някоя криптокорина да боднеш

yavor_dz

В моя аквариум 60 л съжителстват 8 неона, 8 разбори и 1 рамирези и няма проблеми. Мисля да взема още 2 рамирезки - много красиви и интересни рибки, но малко капризни. Според мен аквариум само с неони и разбори е малко скучен и затова взех рамирезито за малко акцент.

WickedSick

Цитат на: yavor_dz - 27.12.2013 20:55
В моя аквариум 60 л съжителстват 8 неона, 8 разбори и 1 рамирези и няма проблеми. Мисля да взема още 2 рамирезки - много красиви и интересни рибки, но малко капризни. Според мен аквариум само с неони и разбори е малко скучен и затова взех рамирезито за малко акцент.
За момента съм се насочил именно към рамирези или някоя апистограма. Мисля сега този уикенд да се разходя по различните магазините и да видя за още някои растения и/или мъхове. Ще изчакам да мине още поне 1 седмица, т.е. по-следващия уикенд, преди да сложа първия пасаж. В този период смятам окончателно да реша комбинацията от риби. Бих бил благодарен на всякакви последващи препоръки и мнения към вече изказаните.

Similar topics (5)

50413

Публикации: 7
Прегледи: 2712

56406

Публикации: 7
Прегледи: 3713

54523

Публикации: 8
Прегледи: 3409

53773

Публикации: 6
Прегледи: 3519

52260

Започната от paco112


Публикации: 4
Прегледи: 2311