• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

отопеление от лампа

Започната от maxval, 30.10.2023 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

maxval

Направих си 30-литров аквариум. Има лед-осветление на капака 3 вата.

Наблюдавам следния феномен: температурата никога не пада под 27 градуса. Дори при изключен негревател.

Направих частична смяна на водата, температурата падна на 24. Но след няколко часа се възстанови на ниво 27.

Бих искал температурата да е около 23 градуса.

Може ли причината да е осветлението?

Какво следва да се направи? Да включвам осветлението само за 2-3 часа дневно? Да махам капака за няколко часа?

Засега нямам животни в аквариума, само растения.

Снимка: https://bircahang.org/wp-content/uploads/2023/10/wrqrm.png

mushroom

Здравей,
1. Напълни го тоз аквариум хубаво с вода.
2. Ако стайната ти температура е 27 градуса и в аквариума ще е толкова. От 3 ватово ледче не знам колко може да грее. Изпарението на вода със сигурност охлажда, тоест ако може да държиш капака отворен, ще допринася за някакво охлаждане.
3. Растенията ти имат нужда от светлина. 2-3 часа светене не вярвам да им се отрази добре.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Колко е температурата в стаята? Гледам, че обемът ти е затворен и нямаш изпарение на вода. В тоя случай температурата на водата в аквариума може да е с няколко градуса по-висока от температурата в стаята. Да, заради диодите, които вероятно са топли. 
Ако искаш по-ниска температура трябва да осигуриш проветрение, дори с вентилатори да духаш повърността на водата, за да се охлажда.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kstoilov

В допълнение на другите постове:
Най-простата проверка е да изключиш осветлението за един ден и да видиш каква ще бъде температурата на водата след това.
Ако наистина лед-а е 3W, не ми се вярва да е от него - колко пък ще са му загубите, че да нагрява чак толкова?
По-скоро провери дали термометъра мери вярно. Също изключи нагревателя от контакта за по-сигурно по време на теста.
И да, каква е стайната температура все пак?

Lightning_boy

И аз да допълня нещо, което колегите са пропуснали.
Не забравяйте, че имате и вътрешен филтър. Както каза Ники, обема е затворен. Този вътрешен филтър всички знаем на какъв принцип работи. Електромагнити, триене и т.н.
Това нещо също вдига температурата на водата в аквата.
Моето осветление също е диодно на алуминиев радиатор. Въпреки, че е изпълнено с 1,5W диоди, има доста сериозно количество от тях. И да, греят харабия.
Доста са факторите, ясно е че няма как да спреш вътрешният филтър, колега. Но всички останали тестове, които са те посъветвали са напълно адекватни. *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

maxval

Благодаря за съветите.

Similar topics (5)

58263

Започната от maks25


Публикации: 11
Прегледи: 2764

56519

Започната от ogun


Публикации: 1
Прегледи: 2527

57232

Публикации: 8
Прегледи: 3319

50360

Публикации: 4
Прегледи: 2051

57166

Публикации: 8
Прегледи: 2915