• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.05.2024 05:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нов аквариум идеи и съвети

Започната от azanzu, 30.06.2015 20:42

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

zariio

Ако им идва в повече СО2-то ще стоят близо до повърхността и ще дишат учестено.Зеления цвят в чекера говори за нормално количество СО2.Каква вода използва за чекера?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

azanzu

Цитат на: zariio - 05.07.2015 15:55
Ако им идва в повече СО2-то ще стоят близо до повърхността и ще дишат учестено.Зеления цвят в чекера говори за нормално количество СО2.Каква вода използва за чекера?

Водата за чекера ти ми я прати заедно с чекера за което благодаря, предполагам нищо и няма че е на повече от месец. Сега обаче забелязвам че чекерът жълтее. Нещо между зелено и жълтеникаво.
Сложил съм и втори дропчекер с друг разтвор от китай е и той така показва
Подавам 1 межурче на 2 секунди.
Водата е 40 на 60% чешмяна/осмозна. и колко 10 литра вода от работещ аквариум с същото  съотношение на водата.Показателите на водата след цял ден работещо Цо2
No3 - 3
No2 - 0
GH - 8
KH - 4
PH - 6.5
TDS - 101
Какво трябва да направя в този случей - да намаля Цо2то да бъркам водата за напред малко по твърда или ?

petko

Остави водата така.Намали СО2.

azanzu

днес си пойграх с малко с изработката на осветлението.
От много обиколки намерих само 2 лунички за вграждане в магазините и то мостри от общо 4 предвидени.
Сложих и 2 реда лед лента 6000 келвина. Осветлението още е слабичко но ще има още развитие това е пробен вариант.



niky

На снимката не изглежда никак слабо. Колко лумена на ват е?

Penta

Любопитно ми е какъв вид са LED луничките. Единствената информация която си дал е че са две - това и сами го виждаме.

(моля Ви са хора, пишете повече подробности)

petko

Цитат на: Penta - 06.07.2015 20:57

(моля Ви са хора, пишете повече подробности)
+1 :-)

Ще ми е любопитно да следя развитието на аквариум осветяван с LED ленти,че съм скептично настроен към тях.

azanzu

така съгласен че малко оскъда информацията
луничките са ето тези, поръчах още 2  http://www.viva.bg/модел/002922
крушките са лед китаиски по 1,5 вата 200 лумена ако може да се вярва на китайците
само че част от светлината се губи понеже крушката е такава
3000келвина, чакам да пристигне пратката с 6500 келвиновите
Лед лентите светят доста силно знам че са 3,5 вата за метър незнам колко лумена е обаче, 6000 келвина

Penta

На снимката наистина изглежда доста силно осветен.
Точно такива лампи не бях виждал. Вчера ми попадна една такава крушка. Сложих я на настолна лампа тип "щипка" и се заиграх да видя как свети на един 20л аквариум. Пробвах я с лещи, без лещи, на различна височина и ми се стори ужасно слаба. Трудно ми е да преценя , но като че ли ще са нужни 6 такива за около 40см дълъг аквариум. Лещите й вероятно бяха 30 градуса.

Нещо любопитно - продаваше се в опаковка на Vivalux или Ultralux...нещо такова. На самата лампа обаче името на производителя е грубо изшлайфано, както се заличават серийни номера на оръжие например.

azanzu

Цитат на: Penta - 06.07.2015 21:45
На снимката наистина изглежда доста силно осветен.
Точно такива лампи не бях виждал. Вчера ми попадна една такава крушка. Сложих я на настолна лампа тип "щипка" и се заиграх да видя как свети на един 20л аквариум. Пробвах я с лещи, без лещи, на различна височина и ми се стори ужасно слаба. Трудно ми е да преценя , но като че ли ще са нужни 6 такива за около 40см дълъг аквариум. Лещите й вероятно бяха 30 градуса.

Нещо любопитно - продаваше се в опаковка на Vivalux или Ultralux...нещо такова. На самата лампа обаче името на производителя е грубо изшлайфано, както се заличават серийни номера на оръжие например.
Силното осветление е от диодната лента наистина свети много.
И двете фирми точно това правят купуват крушки за дребни центове от китай и само си слагат името.После по 10 лева на пазара и 2 години гаранция. За тази печалба остана и да не я сменят гаранционно. Аз поръчвам от китай по 50 цента до долар са. Случва се и по някоя с лошо качесво но това си е риска. Почти цялото осветление вкъщи е от китайски сайтове немога да се оплача за сега.

Какви комбинации на цветови температури трябва да гоня. За момента съм се насочил към 6500 келвина защото прочетох че Амано ползвал такова.
Някой да сподели от опит

Penta

Аз опит нямам, само идеи  :-D
Снощи се зачетох в тази тема : http://www.ukaps.org/forum/threads/discus-dans-complete-diy-set-up.32986/
където ми направи впечатление следното мнение за различните лампи:

In my other tank (CovaMoura) i use only GU10. But is a nano tank with 20 liters...
3x 1.3W Blue + 2x 1.3 Red - for colour effect - 10/9 hours
2x 4W 6500ºK angle 30º - very powerfull, small light cone, no algae - 8 hours (very good optics, use this if you want light power in the substrate)
2x 3W 6500ºK angle 45º - correct power, no algae - 8 hours
4x 4W 4000ºK angle 45º - very nice color but some algae, also too much power - 4 hours

..Optics is crucial to send power to the deep of the tank. Lamps with only a simple difuser will give high power next to the lamp 10/20 cm, then we lose most of the energy

zariio

На Амано металхалогените са по 8000к.
От снимката наистина изглежда силничко.Внимавай да не стане бум на водорасли.Почни с по-слабо и в последствие ще решиш дали трябва още.Ако можеш да го направиш стъпаловидно ще стане още по-добре.Отделно луничките и отделно лентата.За много хора 8000к са прекалено студена светлина.Всичко е въпрос на вкус.Трябва да го видиш и сам да прецениш.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

azanzu

по принцип идеята ми беше да е само на 4 или 5 лунички евентуално един ред лед лента за да коригирам цвета, но като намерих само 2 лунички добавих повече лента за да компенсирам само за момета докато намеря още 2 лунички.
Силничко е осветлението, за бума но водорасли и мен ме притеснява имам 25 литров който осветявам с лед прожектор 10 вата и имам проблем с водораслите. Всъщност  повечето растения са от него и като се стабилизира този другият изчезва.

Публикациите са слети: 06.07.2015 23:40

Цитат на: petko - 06.07.2015 21:19
+1 :-)

Ще ми е любопитно да следя развитието на аквариум осветяван с LED ленти,че съм скептично настроен към тях.
аз също по принцип но това свети за изненада.Какво точно не им харесваш на лентите, кое им е изявен недостатък. Аз нямам опит с  тях по принцип принципа на работа и СМД диодите са почти едни и същи разликата е в подредбата и броиката. дори КОБ СМД диодите са на същия принцип
ето това ми се струва добра алтернатива вмомента имам една такава в единия аквариум и е потопена под водата
http://www.goodluckbuy.com/4w-300ma-led-strip-bar-cob-smd-led-light-lamp-12-14v-300lm-white-light.html

Penta

Накара ме да се се разровя за тези COB и ми се завъртяха едни идеи в главата :-P
В ebay 20см плочка 10W (1000lm) e 3 лири, 5см на 4.8W (320lm) е под една лира... какво му плащаш.
Имам един алуминиев корпус с изгоряла PL лампа, как ще му пасне една такава платка :-)

Апропо на това ще му трябва стабилизиран ток нали? Едва ли са вградили резистори вътре.

petko

Цитат на: azanzu - 06.07.2015 23:17


Публикациите са слети: 06.07.2015 23:40
аз също по принцип но това свети за изненада.Какво точно не им харесваш на лентите, кое им е изявен недостатък. Аз нямам опит с  тях по принцип принципа на работа и СМД диодите са почти едни и същи разликата е в подредбата и броиката. дори КОБ СМД диодите са на същия принцип
ето това ми се струва добра алтернатива вмомента имам една такава в единия аквариум и е потопена под водата
http://www.goodluckbuy.com/4w-300ma-led-strip-bar-cob-smd-led-light-lamp-12-14v-300lm-white-light.html

За светенето светят ,но какъв е спектъра.Едно е лента 3000К и друго луминисцентна лампа 3000К.
Все още не съм видял хубаво развиващ се растителен аквариум с LED ленти.Дано ме опровергаеш.
Лентите трудно осветяват над 20см. воден стълб.

Цитат на: Penta - 07.07.2015 08:35


Апропо на това ще му трябва стабилизиран ток нали? Едва ли са вградили резистори вътре.
Като го гледам ще му трябва стабилизиран ток.

Similar topics (5)

57982

Публикации: 13
Прегледи: 4138

49205

Започната от Йети


Публикации: 53
Прегледи: 19002

55479

Публикации: 10
Прегледи: 4068

51987

Публикации: 0
Прегледи: 1777

53769

Публикации: 3
Прегледи: 2507