• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Моля за препоръка за комбинация и брой риби в 110 литра аква

Започната от nobis, 04.05.2016 14:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nobis

Здравейте,
Малко по малко наближава времето, в което ще започна да пускам фауната в 110 литра аквариум и са ми нужни съвети от по-опитните форумци за добра комбинация от брой и видове риби.

Аквариумът е 126 литра, след добавяне на грунда около 110 реални. Вътрешен филтър Eheim Aquaball Biopower 160, включен на макс дебит с аерация от дифузера. По спецификация би трябвало да превърта 550 литра за час. 2 основни филтър медии - първо през гъба, след това през Субстрат Про. Накрая има още една по-малка гъба.
Грунд речни камъчета 3 - 5 мм, купуван от аква магазин.
Растенията Валиснерия и Егерия. Един мангров корен. 2 топки, които в зоо център ми ги продадоха като "био филтър", но не можаха да ми кажат името на растението.
Осветлението е stock от комплекта на eheim - 2 x 18 вата пури, може би Т8.
Температурата на водата е ~26 градуса.

Вариант за "зарибяване" 1:
- 5 анциструса
- 15 или 20 неона
- 2 или 3 колизи (1 мъжка и 1 или 2 женски)
- 1 мъжка бета

Вариант за "зарибяване" 2:
- 5 анциструса
- 15 или 20 неона
- 3 зелени барбуса
- 1 мъжка бета

Анциструсите, неоните и бетата са дифолт - от тях имам в момента и няма да ги махам, само ще добавя неони и сомчета.
Та въпросите са приемливи ли са бройките риби за литража на аквариума в дадените варианти и съответно колизи или зелени барбуси да добавя?

За вариант 2 моите опасения са, че бетата и неоните може да имат грижи с барбусите...

ogun

Ооо, барбуси, в никакъв случай, много ядове ще имаш...

discusfen

Можеш да пуснеш барбуси от по миролюбивите титея,пентазона.

niki_o

Имам аквариума,така че два съвета.
Първо смени пурите-оригиналните са Силвания 765....отвратително цветопредаване и са слабички.
И второ виждам,че и в двата ти вариянта присъстват 5 Анцитруса-повече от два нетрябват а и аквариума неможе да им осигури храна.Все пак 15см стават....
А относно Барбусите-ако са повече от 6-8 броя няма са има проблем,но Бетата отпада :whistle:

nobis

Цитат на: niki_o - 04.05.2016 18:00
Имам аквариума,така че два съвета.
Първо смени пурите-оригиналните са Силвания 765....отвратително цветопредаване и са слабички.
И второ виждам,че и в двата ти вариянта присъстват 5 Анцитруса-повече от два нетрябват а и аквариума неможе да им осигури храна.Все пак 15см стават....
А относно Барбусите-ако са повече от 6-8 броя няма са има проблем,но Бетата отпада :whistle:
На моите пури пише Narva, нямам идея на силвания ли са.
Можеш ли да посочиш с какви да ги сменя?

Бетата няма как да отпадне, защото е любимеца на жена ми.
Така че остава да се откажа от барбусите и да се насоча към колизите, мисля да са ивичести, ако намеря.

В момента имам 2 анциструса в 30 литров - единият е 1 см, другият 1.5 см. И си мислех, че за почти четири пъти по-голям аквариум ще ми трябват повече чистачи. Греша ли?

niki_o

Интересно,в БГ се предлагат с други пури.Ако ти вървят растенията не ги сменяй.
Два Анцитруса стигат.
А Колизите са добър избор.

discusfen

Какво му у е добрия избор с колизите два вида лабиринтови риби ще делят повърхноста на аквриума и бетата при всички положения ще бъде с подути от бой очи.

niki_o

Цитат на: discusfen - 04.05.2016 18:28
Какво му у е добрия избор с колизите два вида лабиринтови риби ще делят повърхноста на аквриума и бетата при всички положения ще бъде с подути от бой очи.
А твоята препоръка е :whistle:

discusfen

Вариант 1 го пиша ,че не става или бета или колизи.Остава вариант 2 намаляш бройката на неоните 20 и пускаш 5,6 барбуса титея.Анцитрусите колкото повече по добре като спрат да растат ги заменяш с по малки .До тогава може и по голям аквариум да решиш да правиш.

nobis

Вариантите горе са такива, за които аз съм се сетил. Ако не са удачни, може да препоръчате и други.

6-8 барбуса няма ли да влудят всичко живо вътре?

Не знаех, че бетата и колизите ще се ступат...

Публикациите са слети: 05.05.2016 09:17

Ок, до момента успях да се объркам още повече.  *mislia*

Предвид бетата, до момента:
Има 2 гласа "против" и 1 "за" барбусите - да речем, титея, въпреки че пентазона за мен са по-красиви.
Има 1 глас "против" и 1 "за" колизите.

За анциструсите ще взема соломоново решение - ще добавя само още 1 да станат три. Златната среда.

ogun

Вземи 10-20 литров аквариум за жената и пусни там бетата сама. От моя дребен опит мога да кажа, че бетита са проклети същества и трябва да се гледат във видов или единично. С коридораси или анциструси няма проблем разбира се.

По мое мнение красотата на пасажните риби не е пълна в толкова малки аквариуми - пръскат се на всички посоки и нищо. За теб ако не е пробем, запази ги.

Защо не вземеш само колизи 4-5 и сомчетата?
Или пък само барбуси, щом си им фен?

Задължително ли държиш на видовете, които си изброил или приемаш и други варианти?


nobis

Приемам варианти, разбира се.
И ти си дал нови такива. За което мерси.

Всъщност не държа толкова нито на барбуси, нито на колизи.
Понеже неоните са ситни, пък бетата заради воалите изглежда по-голяма, исках да сложа нещо по средата като размер, да запълни по-големия аквариум и да не са само неонови бонбони.

Все пак искам да запазя неоните и бетата, защото не искам повече от 1 аквариум, така че ако барбуси или колизи са проблем, може и други риби, които не са ситнежи, но няма да се сръфат с бетата.

Не знам, може и да искам невъзможни неща.  *mislia*

Amev

Гледай да имаш рибки във всички слоеве ... Пример коридос , неон , данио. Давам го само като пример за риби в трите слоя на аквариума.
Примерно аз имам пасаж орнатуси които седят близо до дъното , пасажи неони и клиновидни расбори за средния слой , и за горния слой пасаж кралски тетри и сини керита.

nobis

Добре, благодаря на всички, които се включиха и дадоха съвети.

Реших да тествам препоръката на Дискусфен и да направя следния вариант:
- 3 анциструса (2 + 1 нов)
- 15 неона (6 + 9 нови)
- 6 до 8 барбуса пентазона
- бетата

Това за момента е единственият вариант, в който запазвам сегашните риби и само добавям нови.

Дайте само идея как да се предпазя да не ми набутат тетразони вместо пентазони, че тогава ще я втасам... :-)
Зелена ми е глАвата още за тая работа.

nobis

Малко ъпдейт и още едно питане.
Ходих до магазин, където видях и пентазони, и титея.
Казах на човека там, че се интересувам от тях заради съжителство с бета.

Той поклати глава и каза, че препоръчва конхониус при наличие на бета, след което ми ги показа - ярко жълти с точка при опашката.

Споделяте ли това мнение или не и защо? Рибите изглеждаха красиви.

Similar topics (5)

56581

Публикации: 14
Прегледи: 6199

58047

Публикации: 3
Прегледи: 2190

52019

Започната от Crischow


Публикации: 3
Прегледи: 1799

59610

Публикации: 0
Прегледи: 1247

48344

Публикации: 4
Прегледи: 3328