• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.05.2024 23:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Барбарон

Когато правиш капака и аквариума, съобрази пурите да заемат максимална част от дължината му, за да имаш минимални странични слабо осветени участъци, освен ако не планираш в двата края да садиш растения, които не обичат силна светлина. При посочения от теб размер на аквариума, в общия случай две пури ще са ти достатъчни. Но ако искаш да се съобразиш с предложението на zariio, слагш три пури, като две от тях връзваш на един кръг, а третата на втори. Три пури ще ти трябват и ако ще залагаш на много растения в локвата. Толкова за ватовете, които ще определят дължината на осветителното тяло. В последствие при избора на самите пури (производител, модел) трябва да обърнеш внимание на лумените (силата на осветеността), келвините (цветната температура) и ако гониш реални цветове на растения и риби - максимално високо CRI/Ra (цветопредаване). За да получиш по-голяма визуална дълбочина на аквариума и доброто му осветяване (за твое удобство и удоволствие), отпред можеш да сложиш пурата с най-високи келвини, примерно около 8000К. Задните две пури, за добър растеж на растенията, можеш да ги избереш да бъдат около 4000К. Посочените стойности са ориентировъчни, за да имаш някаква отправна точка и да нагласиш осветлението според твоето желание и нужди.

Следващия параметър, с който е добре да се съобразиш, са лумените. Пури с еднакви ватове, на различни производители, имат различни лумени, т.е. едните светят по-силно, другите по-слабо (не само на хартия, разликата е видима). Стотина лумена по-трудно ще ги "хванеш", но има разлики от порядъка на 500-600лм, която се вижда, без да има нужда от замерване.

CRI или Ra, това е цветопредаването на пурата. Колкото по-висока е стойността, толкова по-реални цветове ще наблюдаваш във водата. Ако държиш на това (би било добре), избери пури с CRI повече от 85. В противен случай рискуваш, примерно червеното да е прекалено ярко, зеленото да е нереално, засилен жълтеникав отенък и т.н. А покрай това най-вероятно няма да видиш други цветове, които са във водата, но са пречупени през ниското CRI на някои пури.

Избора на марка. Ако се съобразиш с горното, което съм написал, няма да ти е много трудно. Има колеги, които ползват Osram и са доволни. Не съм ги пробвал все още, но по спецификация са добри, а цената им е доста ниска. По-скъпия вариант, с който има опит, са пурите на JBL, които покриват всичко горно като спецификация и реална работа. Пурите, които не ти препоръчвам да купуваш са тези на Sylvania (Aquastar и Grolux), независимо, че в много магазини ще се опитат да ти продадат имено тях. Слаби са и спектъра им е под всякаква критика.

За осветлението може още много да се пише. Доста интересна тема е, но и доста сложна, ако задълбаеш повече. Можеш, примерно да погледнеш този превод.

zipich

благодаря за изчерпателния отговор ще имам впредвид всичко казано.благодаря още веднъж

LekoBaceLeko

Цитат на: Барбарон - 11.05.2014 09:14
Когато правиш капака и аквариума, съобрази пурите да заемат максимална част от дължината му, за да имаш минимални странични слабо осветени участъци, освен ако не планираш в двата края да садиш растения, които не обичат силна светлина. При посочения от теб размер на аквариума, в общия случай две пури ще са ти достатъчни. Но ако искаш да се съобразиш с предложението на zariio, слагш три пури, като две от тях връзваш на един кръг, а третата на втори. Три пури ще ти трябват и ако ще залагаш на много растения в локвата. Толкова за ватовете, които ще определят дължината на осветителното тяло. В последствие при избора на самите пури (производител, модел) трябва да обърнеш внимание на лумените (силата на осветеността), келвините (цветната температура) и ако гониш реални цветове на растения и риби - максимално високо CRI/Ra (цветопредаване). За да получиш по-голяма визуална дълбочина на аквариума и доброто му осветяване (за твое удобство и удоволствие), отпред можеш да сложиш пурата с най-високи келвини, примерно около 8000К. Задните две пури, за добър растеж на растенията, можеш да ги избереш да бъдат около 4000К. Посочените стойности са ориентировъчни, за да имаш някаква отправна точка и да нагласиш осветлението според твоето желание и нужди.

Следващия параметър, с който е добре да се съобразиш, са лумените. Пури с еднакви ватове, на различни производители, имат различни лумени, т.е. едните светят по-силно, другите по-слабо (не само на хартия, разликата е видима). Стотина лумена по-трудно ще ги "хванеш", но има разлики от порядъка на 500-600лм, която се вижда, без да има нужда от замерване.

CRI или Ra, това е цветопредаването на пурата. Колкото по-висока е стойността, толкова по-реални цветове ще наблюдаваш във водата. Ако държиш на това (би било добре), избери пури с CRI повече от 85. В противен случай рискуваш, примерно червеното да е прекалено ярко, зеленото да е нереално, засилен жълтеникав отенък и т.н. А покрай това най-вероятно няма да видиш други цветове, които са във водата, но са пречупени през ниското CRI на някои пури.

Избора на марка. Ако се съобразиш с горното, което съм написал, няма да ти е много трудно. Има колеги, които ползват Osram и са доволни. Не съм ги пробвал все още, но по спецификация са добри, а цената им е доста ниска. По-скъпия вариант, с който има опит, са пурите на JBL, които покриват всичко горно като спецификация и реална работа. Пурите, които не ти препоръчвам да купуваш са тези на Sylvania (Aquastar и Grolux), независимо, че в много магазини ще се опитат да ти продадат имено тях. Слаби са и спектъра им е под всякаква критика.

За осветлението може още много да се пише. Доста интересна тема е, но и доста сложна, ако задълбаеш повече. Можеш, примерно да погледнеш този превод.

При всичко изчетено и изписано аз все още не мога да си намеря подходящите пури за мен.
Бях се ориентирал към Osram Flora  18 W - 60 см - Т8 , но в моя град се оказа непосилна задача.
В последствие прочетох за Osram L 18W/965 Biolux но и това се оказа непосилно за "магазинерите" , които масово ми предлагат 18W Philips/Osram T8 840 6500k която не ми се вижда като най подходяща.Та за момента оставам без светлина ... така че съм отворен за идеи  :-|

petko

Цитат на: LekoBaceLeko - 11.05.2014 15:24
Philips/Osram T8 840 6500k която не ми се вижда като най подходяща.Та за момента оставам без светлина ... така че съм отворен за идеи  :-|
Philips/Osram T8 840 е 4000к
Philips/Osram T8 865 е 6500к
Комбинацията от двете лампи е много добра.
Последно ,колко лампи ще слагаш?

LekoBaceLeko

Цитат на: petko - 11.05.2014 15:44
Philips/Osram T8 840 е 4000к
Philips/Osram T8 865 е 6500к
Комбинацията от двете лампи е много добра.
Последно ,колко лампи ще слагаш?

Тука някой спомена 2-3 така че се вслушвам в съветите за примерно 3 които ,ако се окажат много (малко вероятно) винаги мога да развия.
Другия ми вариант който не съм много сигурен дали е подходящ и който съм си направил на едно малко аквариумче е със LED ленти.
Ползвам SMD5050 студено бяла, която е 14.4W/m със светлинен поток 840 lm/m + комбинация от синя и червена лента която е 4.8W/m.
Та както казах не знам колко е добро това лед осветление но за този аквариум ~140л ,ми трябва нещо от типа 55-60W , поради захранващи причини!!! Следователно ми трябват около 3м студено бяла лента и по груби сметки метър синя и метър червена (най-вероятно ще ползвам дължината на аквариума 2х80см).
Другото което не ми е ясно дали има нужда от рефлектори за тези ленти защото за разлика от ЛОТ те се водят насочена светлина.

petko

Я си сложи луминисцентни лампи и не се занимавай с ленти.
На тази височина 50см.дъното ще е тъмно с LED лентите.
Рефлектори не се слагат на лентите.

ibbbo

Здравейте колеги!

Следя форума с интерес от почти година. Досега не съм участвал/писал в дискусии и т.н., винаги успявах да си намеря информацията, която ме е интересувала. Но сега ми се породи едно питане, с оглед на това, че осветлението ми падна в аквариума и изгоря, и ще слагам на ново. Но започнах да се чудя колко като количество да е то?!

Спрял съм се на 3 броя Т8 по 18 Вата по 60 см. Пурите, които мисля да сложа са 3 - Sylvania Gro-Lux, Aquastar, DayLight/865.

Аквариумът е с размери 80х35 и височина 45см. Пурите ще са на разстояние около 25-30см от водната повърхност. Аквариума е средно-към доста залесен с разнообразни растения. Риби имам тетри и макроподи. Започнах да подавам универсална тор и глутаралдехид, докато си направя ЦО2 система. Външен филтър СънСън 303 с УВ лампа.

Въпросът е дали това осветление ще е достатъчно или да добавя още една пура - мислех си за Филипс 965?

Благодаря Ви предварително!


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fyrb58r25b%2FNew_Image.jpg&hash=430b6e5acf3a5057e81ab0354d4ebf8918548869
Set the World on fire
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.org%2Folyjf9ayp%2FNew_Image.jpg&hash=50170b11a50a1d8df44537ccccbeb8f7883eecc2

petko

Погледни вариант с Т5 24W или 39W,но те ще дойдат малко по малки.
Струва ми се по-добра комбинация 2бр.865 и 1бр.840.

ibbbo

Цитат на: petko - 26.06.2014 21:03
Погледни вариант с Т5 24W или 39W,но те ще дойдат малко по малки.
Струва ми се по-добра комбинация 2бр.865 и 1бр.840.

Благодаря за бързия отговор!

Проблема на Т5 ми е, че хич не ми е ясно с тия запалвания и подобни. Аз ползвах тела с вградени компоненти на Вито и бях доволен - година и нещо нямах ядове. За Т5 не знам има ли такива готови тела, и ако да колко ще ми струват, защото съм ограничен бюджетно... :/
Set the World on fire
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.org%2Folyjf9ayp%2FNew_Image.jpg&hash=50170b11a50a1d8df44537ccccbeb8f7883eecc2

petko

Цитат на: ibbbo - 26.06.2014 21:09
Проблема на Т5 ми е, че хич не ми е ясно с тия запалвания и подобни. Аз ползвах тела с вградени компоненти на Вито и бях доволен - година и нещо нямах ядове. За Т5 не знам има ли такива готови тела, и ако да колко ще ми струват, защото съм ограничен бюджетно... :/

Възможно е да има готови тела за Т5,не съм гледал.Не знам какво тяло си ползвал предполагам може да се преправи,ще ти излезне около 50лв. без лампите.
Ако си имаш тялото за Т8 и се чудиш за лампите какви да сложиш по- добре е комбинацията,която съм дал,от колкото които си изброил.

ibbbo

Цитат на: petko - 26.06.2014 21:20
Възможно е да има готови тела за Т5,не съм гледал.Не знам какво тяло си ползвал предполагам може да се преправи,ще ти излезне около 50лв. без лампите.
Ако си имаш тялото за Т8 и се чудиш за лампите какви да сложиш по- добре е комбинацията,която съм дал,от колкото които си изброил.

Ами нямам тела - те изгоряха...лампите не знам здрави ли са, то няма как да ги пробвам, но така или иначе бяха за смяна май. Иначе телата на Вито са китайски, и са по 5-6лв броя...демек всичко - тела+лампи ще ми излезе към 50лв за Т8. Като имам път по тия строителни магазини ще проверя за готови тела на Т5...ако има на цени като тия би било супер...До колкото знам Т5 са по-добри от Т8:)
Set the World on fire
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.org%2Folyjf9ayp%2FNew_Image.jpg&hash=50170b11a50a1d8df44537ccccbeb8f7883eecc2

Penta

Има готови тела за T5, но проблема че не са HO а HE и съответно 55см вместо 24W са 13W,а  85см вместо 39W сa 21W(мисля)

bunzip2

Според мен, 3 Т8 по 18 вата ще ти дойдат слабички. А дължината на въпросната Т8 е малко къса (60 см.), имайки предвид че аквариума е 80. Ако ги разположиш в средата, ще имаш по едни 10 санта от страна неосветени (или не добре осветени).
Според мен, дали Т5 или Т8, по-добре ги разположи шахматно, така че да имаш покритие до краищата на аквариума. Ако правиш с Т8, и си решил да е с тези шини за по 5 лв - става. Само че, трябва да имаш покривни стъкла на аквариума, понеже конденза много бързо прецаква електрониката в шината и ще станеш спонсор в магазина за шините :).

Аз съм с подобен на твоя аквариум. Дължина 80, ширина 40, височина 45. Имам покривни стъкла и поради смален бюджет, реших да го направя именно с такива шини и Т8 18 ватови лампи.
За моя аквариум, който е също доста залесен, използвам 5 лампи. 4 х 865 и една 840. Като разположението ми е следното: 865,865,840,865,865 . Разположени са на около 15 см. от водната повърхност. Доволен съм от осветлението общо взето. Доста бюджетен вариант, но мисля, че е достатъчно добро.
И ако по бялата светлина не те дразни много, може всичките пури да ги сложиш 865 :)

ibbbo

Цитат на: bunzip2 - 27.06.2014 09:30
Според мен, 3 Т8 по 18 вата ще ти дойдат слабички....
...За моя аквариум, който е също доста залесен, използвам 5 лампи. 4 х 865 и една 840. Като разположението ми е следното: 865,865,840,865,865 . Разположени са на около 15 см. от водната повърхност. Доволен съм от осветлението общо взето. Доста бюджетен вариант, но мисля, че е достатъчно добро.
И ако по бялата светлина не те дразни много, може всичките пури да ги сложиш 865 :)

Леле - а аз си мислех, че 4 пури ще ми дойдат много :) Добре, значи към 5 да се ориентирам, още повече, че при мен разстоянието от водната повърхност е двойно колкото твоето. А за осветлението - в крайна сметка тези пури, със спектър 865, 840, 965 ще вършат същата работа като "специализираните" нали така? Защото има доста теми, графики и т.н., но не са ми ясни нещата с тези спектри и лумени. Ако е така, това ме улеснява доста, защото ще имам по-голям избор от пури и няма да се съобразявам само с 1-2 производителя с 1-2 вида лампи. :)

ПП: 3х865 + 1х840 + 1х965 добре ли ще е?
Set the World on fire
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.org%2Folyjf9ayp%2FNew_Image.jpg&hash=50170b11a50a1d8df44537ccccbeb8f7883eecc2

bunzip2

Направи го с 4. Аз съм с 5, защото ширината ми е 40 и ми оставаше неосветена част.
Пробвай с 4, мисля, че ще ти е добре. Лампите комбинацията е добра, само дето тая 965 я смени и нея с 865 :).
Имах същата дилема преди време, даже съм пуснал тема. 865 на филипс или осрам и си готов. По 3 лв. някъде са ти пурите.

Similar topics (5)

55470

Публикации: 0
Прегледи: 1506

52228

Публикации: 4
Прегледи: 3042

50323

Публикации: 0
Прегледи: 1533

59301

Публикации: 6
Прегледи: 2815

53773

Публикации: 6
Прегледи: 3534