• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 10:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

zariio

С нетърпение ще чакам подробности около това убедително превъзходство във всяко едно отношение.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

rollon

Аз съм много доволен от Осрма-а,що се отнася за растения според мен всяка лампа с параметри 4000к от добрите марки,която не е точно акваристична е добра.като правя уточнението,че нямам голям опит,нито пък успехите на доказалите се колеги във форума.Исках просто някоя лампа,която да подсилва цветовете на рибите :).

Барбарон

Цитат на: zariio - 29.04.2014 13:04
С нетърпение ще чакам подробности около това убедително превъзходство във всяко едно отношение.
Прочетох си още веднъж коментарите, да не би да бъркам, но никъде не намерих да съм поел ангажимент да пускам където и да е било резултатите от всичко, което правя. За това не разбирам какво и за какво ще чакаш. Имам идея да синтезирам всичко, не само осветлението, в една тема за моята локва, но както и на други места споменах - това изисква време, а аз към момента за съжаление не разполагам с такова.

Но пък ако наистина ти е интересно, в Гугъл има достатъчно информация. Със сигурност не съм аз откривателя на топлата вода. Всичко, което го правя в тази насока е за мое лично удоволствие. Далече съм от мисълта за лабораторна точност, но човек се учи най-добре на база собствен опит и грешки.

Цитат на: rollon - 29.04.2014 14:14
Аз съм много доволен от Осрма-а,що се отнася за растения според мен всяка лампа с параметри 4000к от добрите марки,която не е точно акваристична е добра.като правя уточнението,че нямам голям опит,нито пък успехите на доказалите се колеги във форума.Исках просто някоя лампа,която да подсилва цветовете на рибите :).
В твоя случай ти трябва лампа, която да има максимално възможно CRI. Ако искаш, разбира се, да се любуваш на точни цветове индекса трябва да е 88-90. Цветовата температура, при наличието на вече една 4000К лампа, е добре да е поне 6500К. Не знам как свети Osram-а, който ползваш (предполагам жълтее леко), затова не мога да ти кажа дали 8000К или 9000К няма да ти дойдат много светли. Последното зависи и от лумените на тръбата.

zariio

Цитат на: Барбарон - 29.04.2014 14:51
Прочетох си още веднъж коментарите, да не би да бъркам, но никъде не намерих да съм поел ангажимент да пускам където и да е било резултатите от всичко, което правя. За това не разбирам какво и за какво ще чакаш. Имам идея да синтезирам всичко, не само осветлението, в една тема за моята локва, но както и на други места споменах - това изисква време, а аз към момента за съжаление не разполагам с такова.

Но пък ако наистина ти е интересно, в Гугъл има достатъчно информация. Със сигурност не съм аз откривателя на топлата вода. Всичко, което го правя в тази насока е за мое лично удоволствие. Далече съм от мисълта за лабораторна точност, но човек се учи най-добре на база собствен опит и грешки.
В твоя случай ти трябва лампа, която да има максимално възможно CRI. Ако искаш, разбира се, да се любуваш на точни цветове индекса трябва да е 88-90. Цветовата температура, при наличието на вече една 4000К лампа, е добре да е поне 6500К. Не знам как свети Osram-а, който ползваш (предполагам жълтее леко), затова не мога да ти кажа дали 8000К или 9000К няма да ти дойдат много светли. Последното зависи и от лумените на тръбата.

Когато твърдиш нещо е хубава да го подплатиш с факти щото иначе си е празни приказки.Ако искаш казвай и показвай резултати.И не ми излизай с номера за Гугъл  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Nikiengi

В Гугъл пише всичко, от умни неща до пълни глупости, някои от последните са подкрепени с доста "факти"! Обикновено си избираш това, което ти харесва на теб и започваш да му вярваш, другото е четене на сериозна летуратура. Отдавна не ползвам "професионални" пури, за две-три години опити разбрах, че са пари на вятъра, дори и пурите с индекс 9 (940, 965 ......), въпреки убежденията на производителите и написаното в Гугъл не светят по-силно, нито имат по-дълъг живот от тези с индекс 8 (840,865 ....). А пурата "Гролукс" всъщност е създадена за парниково осветление, не за водни растения и според мен стимулира доста добре развитието на водорасли, макар и производителите да ни убеждават, че тя е от "професионалната" им серия за водни растения, просто типичната вече напоследък в световен мащаб подвеждаща реклама.

Барбарон

Цитат на: zariio - 28.04.2014 21:38
Мхм интересно как аз досега карам с "непрофесионалните" Osram 865-ци основно и няма растение дето да ми се е опънало.
Да не се окаже само че и професионалните пури и простите такива ги правят на едно и също място в Китай.
Не те познавам, което е основната причина да не мога да си позволя дори да намекна, че пишеш празни приказки. Но щом ти подхождаш по този начин спрямо мен, ще ти върна топката с молба да се обосновеш какво имаш против пурите на JBL. Светил ли си с тях? Ако да, с кои? И пак ако да - какво е мнението ти за осветеността, която дават, цветовото им представяне и ефекта им върху растенията? И коя е причината да смяташ, че посочените от теб пури е възможно да се правят в Китай, при това на едно и също място? Ще се радвам на обоснован отговор, за да не излязат думите ти като, цитирам те, "празни приказки" ;) Когато искаш обосновка, добре е и ти да дадеш такава.

Относно горното ми мнение за Аквастар и Гролукс. Уточнявам, че опитите, които правя са на база една двойка Т5, 39 вата. Толкова имам за сега като аквариум, в скоро време ще е и в комбинация от 4 пури. На много места в този форум, включително и в някои статии се споменава, че осветлението се мери основно ват за литър. Което според мен е много относително (изключвам фактори като височина и ширина на аквариума, те са ясни), а в доста случаи и погрешно. Защото ватовете са добра отправна точка, но не са достатъчни за определяне качеството на светлината. Затова следва след ватовете да се огледаме и за лумените. Между 2 различни по марка пури може да има разлика повече от 500-600 лумена, което на фона на около 2500-3000 е голям процент. След лумените, ако искаме добри и реални цветове на риби и растения, следва да се обърне внимание и на цветовия индекс. Нещо, което още по-малко се прави от "редовия" акварист. Келвините горе долу се взимат под внимание от хората, но не толкова заради това какво дават, а заради това, че "жълтее ми", "синее ми" и т.н. За това кое и защо от спектъра прониква на дълбочина няма да отварям дума, защото ще трябва още да пиша. Но накратко, всичко това взето накуп събуди любопитството ми и реших да пробвам нещо по-различно от Аквастар и Гролукс. Слагайки пурите на JBL (Solar Tropic и Solar Natur) установих за себе си:
1. Аквариума до сега не е бил достатъчно добре осветен. Което доказва, че лумените са по-важни от ватовете. Всъщност ватовете в случая по-скоро определят само дължината на пурата.
2. Открих цветове, които до сега не бях забелязвал, а други станаха по-красиви, наситени и реални.
3. Преди да сложа новите пури държах концентрацията на Со2 в количество, при което едва се долавяше кипене на растенията (1-2 балончета на стрък), защото исках да видя дали ще има разлика заради параметрите на новите пури. При същото количество торене, същото Со2, същите параметри на водата, само със смяната на лампите, растенията кипнаха двойно.
4. Solar Natur, съпоставена с Aquastar свети осезаемо по-силно (то и по спецификация е така).
5. Два аквариума един до друг. Единия само с Гролукс, другия само с Solar Color. Този със Solar Color беше по-добре осветен, независимо, че Гролукс го дават за основна растителна тръба, а Solar Color единствено и само за по-наситени цветове без да има претенции за осветяване и растеж на растенията.

Това е съвсем накратко. Направил съм си таблица, в която по дни е описано всичко - от грунда, торенето, през Со2, параметри на водата в различни случаи, скорост и начин на растеж на растенията, липси и отстраняването им (за растенията), опити с два вида тор и т.н. За всичко имам много снимков и видео материал.

zariio

Нищо против нямам пурите на JBL.Същият ефект от точките ти изброени по-долу щеше да имаш и от Osram 865 в сравнение с Grolux и Aquastar.Аз няма какво да доказвам.Ти твърдиш колко са добри JBL затова и поисках да докажеш ;-)
А това което ме кара да мисля че ги правят на едно и също място в Китай е масовото изнасяне на заводи и фабрики там.
Нали видя на колегата Penta цитата?Преполагам не са изнесли производството си в Норвегия примерно :-D
Дано да греша де ама надали :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

petko

Цитат на: zariio - 30.04.2014 08:32
Нищо против нямам пурите на JBL.Същият ефект от точките ти изброени по-долу щеше да имаш и от Osram 865 в сравнение с Grolux и Aquastar.
+1

Цитат:
2. Открих цветове, които до сега не бях забелязвал, а други станаха по-красиви, наситени и реални.

Разликата идва от цветопредаването >90 при JBL.
Това ,че ние виждаме по добре цветовете не значи ,че и за растенията е по-добра.
По мои наблюдения растенията ми вървят по добре с лампа 830,840 отколкото при лампа 950(да оставим келвините настрана).

evgeni200

Лумените също са фактор свързан с човешкото възприятие  :-)
Растенията виждат на друго място  ;-)

Маркова лампа 865 действително е много добра за аквариум с растения.

petko

Цитат на: evgeni200 - 30.04.2014 10:18
Лумените също са фактор свързан с човешкото възприятие  :-)
И те са фактор,но по друг начин. :-)

evgeni200

Цитат на: petko - 30.04.2014 10:36
И те са фактор,но по друг начин. :-)

Ако може малко пояснение?!

Луксметъра измерва основно в зелата част от спектъра, където е и човешкото възприятие основно  ;-)

Барбарон

Не твърдя, че Осрам са лоши  ;) Дори не съм ги коментирал като сравнение. Както написах, това ще са следващите пури, които ще пробвам. Най-вече защото цената им е в пъти по-ниска, а на фона на нея характеристиките им, поне по документи, не са лоши. За сега само съм чел спецификациите им. Имам малка резерва относно това да не са прекалено силни (лумени), но пък точно това може да им е плюса при по-дълбоки аквариуми. Проблема с тези тестове на пури е, че се налага постоянно адаптиране на растенията, което отнема време и е свързано с частично нарушаване на баланса в аквариума, а от там и до евентуалната поява на водорасли. Убедих се, независимо, че го има вече написано, че пурите следва да се сменят поетапно, не всички наведнъж. Без значение дали се сменят заради износване или заради смяната им с такива на друг производител.

petko

Цитат на: evgeni200 - 30.04.2014 10:54
Ако може малко пояснение?!

Луксметъра измерва основно в зелата част от спектъра, където е и човешкото възприятие основно  ;-)

Цитат на: petko - 30.04.2014 08:53
Разликата идва от цветопредаването >90 при JBL.
Тук имам предвит показването на цветовете(по реално) при еднакви лумени.Може би не се изразих правилно по-горе.
Лумените са фактор до толкова ,че едно е възприятието при 500лумена и друго е при 3500.Просто силата на осветяване е различно.Изглежда ни по-тъмен или по-светъл аквариума.И съответно при по-светъл изпъкват цветовете за човешкото възприятие.
Все едно при слънчев и облачен ден.Не знам дали се изразих правилно да се разбере ,какво имам предвит.
*DRINK* Точно на теб ли да обяснявам. ;-)

evgeni200

Индекса на цветопредаване е важен за това:
- лампа Grolux е с индекс около 8
- лампа JBL индекс над 90
- лампа 865 индекс около 80

Grolux има изрязан зелен спектър и лумените са слаби  :-)
Когато е наличен зеления спектър и лумените са повече  ;-)

Индекса на цвето предавене (CRI) - реалното предаване на цветовете от лампата

Индекс CRI - 99 има лампата с нажежаема жичка  *THUMBS UP*

petko

Тя лампата с нажежаема жичка е най-добра за растениятя :-),но КПД е .....

Similar topics (5)

57575

Публикации: 1
Прегледи: 1947

53462

Започната от iankisa13


Публикации: 19
Прегледи: 8625

51986

Публикации: 4
Прегледи: 3367

59772

Публикации: 21
Прегледи: 3906

54137

Публикации: 20
Прегледи: 10027