• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.06.2024 03:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

addicted

Аз със подобно сътношение ват/литър светя 8 часа и половина, торя от самото начало и нямам проблеми и си ми вървят растенията. Ама е строго инвидуално това, такаче тествай. Ако е нов аквариума почни с 8 да речем и вдигай постепенно.

Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk


What_the_Foucault


martin21

Здравейте колеги аквариума ми е с размери д-70 ш-40 в-40 въпроса ми е какво осветление да сложа.Аз имам една потопяема лампа (пура) и сега съм само с нея свети бяло но забравих колко е вата !

saxon

Ако няма да гледаш растения остани си с тази,която имаш :-)

Caxapa

В темата  която си създал са ти дали насоки колегите като е засегната и темата с осветлението.  Тези потопяеми лампи нещо не ми пасват  за осветление на аквариум. Слънцето не се потапя във водата за да свети подводно а се стремим да наподобим неговият спектър.  За непретенциозните растения а не водорасли се изисква 0,5 W/L за да се развиват нормално.  Всички тези неща са написани  и класифицирани в теми които ще намериш в изкачащото меню в лво на екрана. Написани са и са  събрани там с цел да се избегне преповтарянето им до безкрайност. Колегите са ти дали съвет- чети по темите които ти дават. Там се крият отговорите на тези въпроси.

addicted

Ама не е нужно да се потапят лампите. Аз мойте ги закрепих за капака със скоби за траби(за парно). Стана си много законно, трябва да кача снимки. Имаше някаде изказване че извън водата горят много бързо, защото немогат да се охлаждат, при мен работят вече доста време без проблеми

Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk


Nikiengi

Цитат на: martin21 - 11.10.2015 09:40
Здравейте колеги аквариума ми е с размери д-70 ш-40 в-40 въпроса ми е какво осветление да сложа.Аз имам една потопяема лампа (пура) и сега съм само с нея свети бяло но забравих колко е вата !

Осветление с тази потопяема пура няма да стане, много е слаба за целта, пък и колкото и обясняват производителите - едва ли е толкова безопасна! Сложи си нормални пури в капака и нещата ще си дойдат на място.

Цитат на: addicted - 11.10.2015 18:35
Имаше някаде изказване че извън водата горят много бързо, защото немогат да се охлаждат, при мен работят вече доста време без проблеми

То и охлаждането е лесно - едно вентилаторче от компютър върши чудесна работа, но не е само до светене, има значение и спектъра.
:-)

What_the_Foucault

Безопасни са точно толкова, колкото са безопасни нагревателите и помпите. Просто са запечатани с някаква смола. Ако се пукне или навлезе вода - лошо, но това важи за всички уреди в аквариума, така че... Аз съм с 3 потопяеми (не, че са по-добри, просто така ми тръгна и нямам в момента пари да правя хубаво външно осветление) и ми се струват дори по-безопасни от сложена обикновена пура на капака, където има шанс да се намокри, да падне и т.н.

COIFFURE

Здравейте колеги!
Направих си аквариум с размери 160/50/15 и единственото което остана да се направи е осветлението.
Мисля да направя капак на който да закача осветлението  ... което ще служи за рибки и няколко непретенциозни растения ..  та ако ми дадете предложение - съвет какви лампи и дросели и тн. ще съм мн благодарен


http://www.electroexpres.com/product.php?ProductID=66   GROLUX T8 25W Sylvania /742mm/
http://www.electroexpres.com/product.php?ProductID=65   AQUASTAR T8 25W Sylvania /742mm/

по две от двата вида дали ще е достатъчно?

Penta

Цитат на: COIFFURE - 19.10.2015 10:34
Направих си аквариум с размери 160/50/15
Това 15 превописна грешка ли е или наистина аквариума е 15см широк ?
Лампите предполагам си ги замислил да са на два реда по две ?
Ако не смяташ да наблягаш на растенията този лампи ще ти свършат работа, макар че не виждам смисъл. Просто комбинация от 840 и 865 и ще е ОК.

COIFFURE

Цитат на: Penta - 19.10.2015 15:19
Това 15 превописна грешка ли е или наистина аквариума е 15см широк ?
Лампите предполагам си ги замислил да са на два реда по две ?
Ако не смяташ да наблягаш на растенията този лампи ще ти свършат работа, макар че не виждам смисъл. Просто комбинация от 840 и 865 и ще е ОК.

не е грешка   *ROFL* *CRAZY* а жарианта с две 120 см и ж двата края по една енерго спестяваща как ви се струва

niky

Tолкова лампи за какво са ти? В аквариум с ширина 15 см трудно ще направиш аквасквйп :-D
Всъщност  какво ще гледаш в този съд?

niki20036

Това е от 2013, но за аквариум 50 Х 30,5 Х 26,5 ще има хелер,гупа,неон,молинезия и сомчета.

Amev

На рибите им е все тая с какво ще им светиш. Осветлението е важно за растенията , за твоите 40 литра , една 18 ватова крушка ще е достатъчна за анубиаси, микрозорум и криптокорина.

discusfen

За аквариума 160/15/50 има и друг размер т8 150 54w.

Similar topics (5)

50323

Публикации: 0
Прегледи: 1545

59301

Публикации: 6
Прегледи: 2858

53773

Публикации: 6
Прегледи: 3589

52042

Публикации: 17
Прегледи: 7827

51459

Публикации: 4
Прегледи: 3786