• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Избор на размер аквариум

Започната от zhivko2, 09.08.2023 19:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zhivko2

Здравейте,
Обещал съм на децата да вземем рибки. Опитът ми в акваристиката датира отпреди 20 години, когато бях 9-10-ти клас и предполагам нещата доста са се променили.
Та реших да попитам , за има по-малко проба-грешка.
Намислил съм да гледам:
8-9 червени неона
4-5 гупи
2 анциструса

Имате ли забележки откъм подбора на рибите, да  са несъвместими едни с други например?
Аквариумът ще е хоризонтален , чудя се колко литра е необходимо, за да се чувстват добре рибите? Планирам да е добре обилно декориран, така че декорацията ще изяде част от обема.
Не целя да покрия минимума обем, така че да са притиснати и да се мъчат ( бих искал да се ширят доколкото мога да си позволя с пространството)

Благодаря предварително
Живко

digitex123

Рибите са съвместими, но дай малко повече информация като например колко литра горе долу искаш да е и какъв е бюджета.

Lightning_boy

Цитат на: zhivko2 - 09.08.2023 19:31Здравейте,
Обещал съм на децата да вземем рибки. Опитът ми в акваристиката датира отпреди 20 години, когато бях 9-10-ти клас и предполагам нещата доста са се променили.
Та реших да попитам , за има по-малко проба-грешка.
Намислил съм да гледам:
8-9 червени неона
4-5 гупи
2 анциструса

Имате ли забележки откъм подбора на рибите, да  са несъвместими едни с други например?
Аквариумът ще е хоризонтален , чудя се колко литра е необходимо, за да се чувстват добре рибите? Планирам да е добре обилно декориран, така че декорацията ще изяде част от обема.
Не целя да покрия минимума обем, така че да са притиснати и да се мъчат ( бих искал да се ширят доколкото мога да си позволя с пространството)

Благодаря предварително
Живко

Здрасти колега. Добре дошъл в хобито пак.
Аз бих взел нещо 40-60 литра. Не повече. Но ако имаш възможност може и по-голям да вземеш, както сам казваш зависи от мястото.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

mushroom

Здравей,
60 литра ще е достатъчно. То те гупите с времето ще се увеличат. ( - :
Иначе може да си вземеш и 100-120л. Пиши колко ти е мястото, но не само дължина и ширина, а помисли и за височината, защото ще ти се налага да бъркаш в аквата.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

kstoilov

Здравей,
Рибите са съвместими, аз гледах такава комбинация. Но не препоръчвам гупи - моя опит с тях не е добър. Не са едновремешните гупи. Аз съм доволен от хелери, ако искаш живородки.
Ако решиш, може да пуснеш 2 сае-та, аз ги взех да ядат алгиите, свършиха чудесна работа, и се оказаха много корави риби, и пораснаха впечатяващо. За жалост едното наскоро в жегите се метнало през капака (не го затварях плътно да се охлажда нощем).
Относно обема - колегите са дали добра препоръка. Аз след старт с 30 л минах на 126 л и съм доволен. Работи си от поне 5-6 години.

Similar topics (5)

50495

Публикации: 24
Прегледи: 7390

56626

Публикации: 4
Прегледи: 2729

54576

Публикации: 22
Прегледи: 6797

55217

Публикации: 5
Прегледи: 2999

52538

Публикации: 1
Прегледи: 1904