• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
04.06.2024 02:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бактериални активатори

Започната от st_kiryakov, 11.01.2012 14:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

st_kiryakov

Здравейте,
Както всички Вас и мен ме хвана крастата, и съм на етап подбор на подходящо оборудване и т.н. Не знам дали й е място тука на тая тема ама съм чисто нов тук (още паря). Прочетох статиите за азотния цикъл. И понеже чета, че има бактериални активатори, ако може да помоля някой да обясни колко ускоряват азотния цикъл и има ли смисъл (като съм на етап "сукалче" в акваристиката) да си взимам бактерийки. Преди малко бях в новия магазин на т.нар. "кимбайци" и там човекът ми каза, че има активатори, които позволяват да си пуснеш рибите след 4 дни. Интересно ми е да чуя ваше мнение. За последно гледах риби преди около 15 години и все си мисля, че не е чак толкова фатално ако се пуснат в началото 4-5 рибока (било то 2-3 дни след като съм напълнил аквариума) колкото да мирясам докато се завърти прословутия азотен цикъл.

cwetalin

Цитат на: st_kiryakov - 11.01.2012 14:53
... все си мисля, че не е чак толкова фатално ако се пуснат в началото 4-5 рибока (било то 2-3 дни след като съм напълнил аквариума) колкото да мирясам докато се завърти прословутия азотен цикъл.

И аз така си мисля. Мисля че малко се прекалява с химията. Но зависи и от рибките де. Предполагам че на първо време ще пуснеш някоя живородка, някое неонче...

Ей сега ще има  *MODERATOR* *MODERATOR* *MODERATOR* по мен

Асен Евгениев

И аз пускам няколко живородки да помагат за цикъла. :-) Един добър обем даже няма да ги усети,
залесяваш и пускаш. Можеш да сложиш бактерии, това не е химия.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

st_kiryakov

Ами гледам, че бъдещите ми колеги по форума препоръчват Анцитрус и Данио като за начало, докато се завърти цикъла. Мисля да пробвам с тези два "вида" (образно казано защото използвам само родовото им наименование). А това със смяната на водата през ден първите 2 седмици, някой правил ли го изобщо? Не искам да оспорвам приноса на смяната на водата, но да сменяш първите 2 седмици през ден половината вода...!?! В моя двустаен апартамент трябва да си наредя до главата тубите от по 10л да ми престояват по 1 нощ. Силно се надявам, че не е толкова належащо сменянето на водата през ден първите 2 седмици, и че това са препоръките по книга.  :whistle:

paolo6481

Напротив колега-много е важно.Аз и активатори използвам но смените мисля че са задължителни. И ги правя колкото и да са досадни
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

zariio

Само не разбирам що трябва да е престояла водата.Наливай смело от чешмата и готово.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Peza

Много хора ползват за "биоактиватор" точно рибета. Аз лично също процедирам така, последно ползвах неони  :-[, още си щъкат щастливо. Зависи от обема колко точно, но така се кротвам за известно време докато стане ред за следващите им съквартиранти. Виждам че и твоят случей е на човек със "слаби нерви" в тази насока  :-D и просто е важно да си последователен с добавянето им. Въпросът с чешмяната вода е широко дискутиран и можеш и сам да прецениш кой вариант е най-удачен за теб лично. Също наливам директно от чешмата, но през филтър от активен въглен ... за всеки случей
Цитат на: st_kiryakov - 11.01.2012 15:36
Силно се надявам, че не е толкова належащо сменянето на водата през ден първите 2 седмици, и че това са препоръките по книга.  :whistle:
Надеждата умира последна, но и аз ще ти я "доотепам" ;). С тази разлика че сменям не през ден а 2 пъти седмично ... пусти мързел  :-[  :karamse:
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Асен Евгениев

Цитат на: Peza - 11.01.2012 22:39
С тази разлика че сменям не през ден а 2 пъти седмично
Напълно достатъчно. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

cwetalin

Като пуснеш рибки-биоактиватори и водата тече бяла от хлор не става съвсем от чешмата, поне малко да престои да се избистри.
Сменяш сряда и събота :)

st_kiryakov