Снабдил съм се с меден сулфат за изтребване на голяма напаст от охлюви,обаче как да дозирам е задачата.Някой експериментирал ли е до сега или да установя дозата емпирично?То е ясно,че рибоците при всички случай ще преместя,но растенията не знам как ще реагират?!
Всички нежни ще си заминат. Валиснерия, егерия....
Това изглежда обещаващо на хартия: LIMNACID
http://bg-pet.com/Fish/Water/snail.htm
С риби пробва ли срещу охлювите? :-)
С боции не съм пробвал,но пълен ефект дори с тях няма.Както Boby_ беше установил отчасти действието на нистатина,така и аз доста изтребих с антибиотика ципрофлоксацин,но напълно едва ли ще стане,само силната клетъчна отрова меден сулфат /син камък/ ще свърши работа.За съжаление в Пазарджик по магазините вчера обиколих и няма нищо против охлюви и преминавам на ръчно управление.
Потърси някъде в http://www.aqa.ru/, имаше дозировка за син камък.
При мен пък физите постепенно изчезват...Не че планорбисите са станали повече и са ги изместили, незнам защо. Само меланиите прогресират.
Цитат на: miTko - 22.03.2007 13:05
Потърси някъде в http://www.aqa.ru/, имаше дозировка за син камък.
miTko, намерих рецепта против хидри,която е в доза- 1 гр се разтваря в 1л вода ,за да се получи 0,1%-ен разтвор на меден сулфат,от разтвора се дозира 1мл на 1л вода.Пишеше,че дозата не вреди на растенията и рибите,изключая по-чувствителни като кардиналите например.В степен влияе и против охлюви.
Аз затова поувеличих концентрацията -разтворих щипка син камък/около 1 грам е / в 0,5л вода,ползвах 100мл на 65л вода,смятайки количеството на разтвора, съм дозирал по 3мг на литър сух меден сулфат.Ефект веднага нямаше,но няколко часа по-късно,гадините страдаха в агония в черупките си.Рибите съм извадил,но следващия път при пробваната доза ще пробвам с една две риби.В другия аквариум,който ще третирам,ще ползвам по-ниска концентрация за да установя една стабилна зависимост за работен разтвор и нужен ефект.
Опитът е много ценен, защото синият камък е и фунгицид, а също подтиска и водораслите в някаква степен(само съм чел за това), но едва ли в тази концентрация. Освен това си е доста опасен и май в тази статия(ако не се лъжа) препоръчваха да се сменя водата на порции, до намаляване на концентрацията до незабележими стойности. Но как да се определи това е интересното?
След като снощи установих че са истински мъртви,днес подмених водата,за да не навредя на растенията вътре,обаче забелязах нещо странно,не знам от третирането ли е или си е било така-лекото позеленяване на стъклата от ксенококус след източването на нивото беше като калцирано побеляло.Възможно е да влияе и на водораслите,засега растенията са добре,но ще пробвам с по-ниски дози и за да установя прага на чувствителност на рибите и ефекта за изтребване на охлювите.
Цитат на: Ilianidis - 23.03.2007 13:14
След като снощи установих че са истински мъртви,днес подмених водата,за да не навредя на растенията вътре,обаче забелязах нещо странно,не знам от третирането ли е или си е било така-лекото позеленяване на стъклата от ксенококус след източването на нивото беше като калцирано побеляло.Възможно е да влияе и на водораслите,засега растенията са добре,но ще пробвам с по-ниски дози и за да установя прага на чувствителност на рибите и ефекта за изтребване на охлювите.
и после дай да съберем цялото инфо за да може да си изпонаубия гадните планорбиси че сега бъркам в аквариума и вместо да ги вадя щото много ме дразнят ги мачкам и ги иставям на рибите дано да ги ядат >:o
Ааа, много готино пукат като ги щипнеш с пинсетката. :-) И рибите си ги ядат, ако да не са боции.
Аз имам две женски бети който ги преследват доста усилено, тормозят ги докато не ги извадят от черупките.
Значи зависимостта я установих-дозирате една щипка син камък в шише от 0,5л,така от приготвения работен разтвор дозирате по 1см3 на литър вода.Охлювите до 1-2 часа са в небитието.Рибите за 20-30 минути са леко стресирани,но не им повлиява по сериозен начин.Желателно е след измирането на охлювите да се подменя всекидневно водата,защото измирането им може да доведе до вторично заразяване с паразити,освен това медта е вредна при всички случаи и е необходимо нейното отстраняване.През времето е необходима аерация,за да се предотврати утаяване на медта и окисите и.Метода е донякъде ефикасен и по отношение на алги и други паразитиращи микроорганизми.Има написани рецепти за краткотрайни бани за лечение на заболели рибки.Някой ако има нещо да допълни.
Криптокорините от големите ще издържат ли на третирането на гьола със син камък?Иначе при мене гадните планорбиси обичт да се събират на тъмните камъни.Бяха станали като пити :-D Директно ги отсвирих т тоалетната.Нема 5-6 ори мене :)
От растенията,засега само в един от три аквариума има поражение и то само на егерията,като не е напълно повредена,а само отчасти побеляла.Така болните за всички нишковидни също побеляха и изчаквам да видя положителни резултати.Нещо,важно по темата обаче-дозата трябва да се приготвя винаги прясна,защото медта се окислява и утаява.Затова пробваната доза от мен трябва всеки да внимава според ситуацията.
Руснаците от край време за борба със алгите използват медни копейки поставени на грунда.същото правят и при общо помътняване на водата.
Абе то и на село солят чесъна, ама не знам дали има файда *DRINK*
Върши работа -три медни пластини 10/10см на 460 литра градинско езерце за 4 дни направиха водата кристално чиста рибите/комети/ са много добре растенията също!