• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
10.05.2024 06:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Варовикови камъни

Започната от ccpzaz, 15.05.2009 20:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ccpzaz

 *HELP* Искам да попитам къде в природата се срещат най - често . И ако е възможно да ми покажете някакви снимки на варовикови камъни сред природата , за да знам как да ги позная защото идея си нямам какво представляват .

ccpzaz


BOJO

16.05.2009 15:00 #2 Last Edit: 16.05.2009 15:02 by BOJO
Мойте камъни са варовикови. Срещат се често в Плевенско и около Червен бряг.

Ето ти снимка :


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F2884%2F012023601-big.jpg&hash=9a1afaad5ad7415f2f34c9706981dc64bdd22239

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F3000%2F012255234-big.jpg&hash=bfc0cfe1df0797b39d733a8ee2d7859282b6e2f6

ccpzaz

А бях прочел за някакъв тест с оцет , но точно не си спомням за какво точно ставаше въпрос . Някои може ли да ми разясни  :-[

BOJO

Ето още едно мнение :

Цитат на: aqua - 15.09.2005 12:26


Това са варовикови камъни. Има такива по поречието на р.Янтра в участъка между гр. Габрово и гр. В. Търново. Също и по горното течение на р. Росица, над гр. Севлиево.

Жалко, че Веско вече не е в региона, иначе можеше да съдейства нещо. Остава 77 да даде някоя насока.

Мисля, че съм виждал подобни породи и над яз. Кърджали, но там е друга работата. :?

за тест с оцет и аз четох, но не помня темата. Пробваш с тръсачката "тест с оцет"


Raven

Цитат на: ccpzaz - 15.05.2009 20:34
*HELP* Искам да попитам къде в природата се срещат най - често . И ако е възможно да ми покажете някакви снимки на варовикови камъни сред природата , за да знам как да ги позная защото идея си нямам какво представляват .

По мои наблюдения най често се срещат по борсите за строителни материали :-)

Ако си решил да тръгнеш из поляните и да си намериш красиви варовикови камъни имай предвид че десетки други преди теб са били споходени от тази идея,но не с цел да си украсят аквариумите а да ги продадът на най близката борса за строителни материали.

Специално във Врачанският край,където има много такива камъни,това е нормален бизнес на безчет орди роми въоръжени с кирки и лостове.

така че е много  малък шанса да си намериш нещо подобно просто ей така да се търкаля нейде безпризорно,обикалял съм доста из родният си край докъто накрая не ме "светнаха" по въпроса.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

ccpzaz

16.05.2009 16:22 #6 Last Edit: 16.05.2009 16:52 by ccpzaz
BOJO Благодаря ти наистина ми помогна . Днес се развали времето , но утре с една бутилка оцет и съм в гората  :-D на лов за варовикови камъни . Raven  за търговската цел и за ордата от роми тук не е проблем по - скоро бих казал , че няма кои да ходи из балкана ... Пътеките които помня като дете са заличени на 70 % едва се ориентирам . Да се надяваме , че ще намеря нещо интересно което да ми краси аквариума естествено ще се похваля , ако евентуално стане . В краен случай ще прибегна до борсите за строителни материали .




Ей сега се разходих из градината да пробвам теста с оцета и от
4 камъчета 1 даде резултат *YAHOO* .

ccpzaz

Благодаря още веднъж на отзовалите се намерих си камъчета като за начало ...  :-) Е верно не са като от борсите с дупчици и разни такива , но за сега и това ме удовлетворява . Имам и още едно въпросче . Трябва ли да е някакъв специален грунда ( смятам да използвам пясък ) за цихлидарник и кои е най - добрия вариант за грунд като се има в предвид , че ще пробвам да бучна някои друга криптокорина и гиганстска валиснерия . Моята идея е за речен пясък , но ми се струва , че ще се вдига голяма мътилка ....

BOJO

Цитат на: ccpzaz - 17.05.2009 23:14
Благодаря още веднъж на отзовалите се намерих си камъчета като за начало ...  :-) Е верно не са като от борсите с дупчици и разни такива , но за сега и това ме удовлетворява . Имам и още едно въпросче . Трябва ли да е някакъв специален грунда ( смятам да използвам пясък ) за цихлидарник и кои е най - добрия вариант за грунд като се има в предвид , че ще пробвам да бучна някои друга криптокорина и гиганстска валиснерия . Моята идея е за речен пясък , но ми се струва , че ще се вдига голяма мътилка ....

Колега не мисля че сам достатъчно грамотен в акваристиката да ти давам съвети, но ще ти кажа какво бих направил аз. Вземаш едно детско ситце, пясък колкото ти е необходим, една кофа и си пресяваш нужното количество. Идеята е пясъка да е еднороден и да стои по красиво. Аз съм с кварцов, но речен, тъмен пясък също е красиво. След това миеш - ето ти една идея: на електрическа дрелка монтираш бъркачка за гипс или лепило и с това въртиш в кофата. Сменяш вода, въртиш кокато водата почне да остава чиста.
Кофата не трябва да я пълниш много с пясък, най много 1/4 от кофата и водата не стига до дрелката за да не направиш беля. Само бъркачката се върти в водата.  После , понеже пясъка е речен и има някакви микроорганизми бих сложил калиев перманганат. За дезинфекция. Иплакваш хубаво и си готов . Отначало при мен се замъти водата, но след 3 дена си ок.
Каманите ги изтъркай с телена четка, стават бели :)

Успех ... бтв, и аз го минах това с питането.
Много е хубаво, че не всички в форумите отговарят - ЧЕТИ. Има и наистина компетентни хора които ми помогнаха на всички въпроси.
Пак повтарям не сам компетентен и събери още мнения .

Similar topics (5)

6746

Започната от iek


Публикации: 0
Прегледи: 2857

59213

Започната от ivanpz6


Публикации: 4
Прегледи: 4332

33603

Публикации: 8
Прегледи: 5448

53404

Публикации: 9
Прегледи: 4590

28114

Публикации: 1
Прегледи: 2833