• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:12

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за корен

Започната от mjoyy, 08.11.2008 14:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mjoyy

Преди няколко дни ходих за риба и си събрах и няколко корена. Един от тях много ми харесва, но е позагнил. Изрязах, колкото можах, изгнилите части и сега го пускам да се вари. Въпросът ми е дали ще ми прави проблеми като го сложа в аквариума.

Boromir

Да определено ще ти прави проблеми!Повечето корени които сложиш във вода ще започнат да гният и да се разпадат,което може да убия рибките!Най-добре е да идеш да си купиш мангров корен и да не се претисняваш че ще се случи нещо на рибите!
Shrimp Breeding Lover

Raven

Аз винаги имам много корени  в аквариума ,но преди да ги сложа махам  всичко излишно от тях.
Правя го по следният начин- накисвам корена с вряла вода във ваната за една нощ,след това взимам телена четка с месингови косми / дано ме разбрахте/ и търкам  много силно докъто падне всичко което има да пада.

Телената четка си я взех от железарията за два лв.

И въпреки това с течение на времето горният слой на корените в аквариума омеква,но пък в замяна на това става чудесена основа за захващане на някой растения които се привързват за корените - Микрантемум,Анубиас,Микрозориум,всички мъхове....

Нещо като хранителен субстрат който им действа много ободряващо.

Освен това гледам да слагам корени от твърди и здрави широколистни- в момента имам дъб,бук и акация- те са много устойчиви и с течение на годините почти не мърдат.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Деян

08.11.2008 21:23 #3 Last Edit: 08.11.2008 21:29 by deian555
Цитат на: Boromir - 08.11.2008 19:38
Да определено ще ти прави проблеми!Повечето корени които сложиш във вода ще започнат да гният и да се разпадат,което може да убия рибките!Най-добре е да идеш да си купиш мангров корен и да не се претисняваш че ще се случи нещо на рибите!

ВСИЧКИ корени гният, друг е въпроса с каква скорост.Мангровите гният бавно, защото самото дърво живее във вода(не цялото, само корените са под вода), от нашите видове най-бавногниещи са върбите.Лош избор са смолистите видове, но и с тях няма да имаш проблеми, ако са постояли няколко години на открито.

mjoyy

Цитат на: Boromir - 08.11.2008 19:38
Да определено ще ти прави проблеми!Повечето корени които сложиш във вода ще започнат да гният и да се разпадат,което може да убия рибките!Най-добре е да идеш да си купиш мангров корен и да не се претисняваш че ще се случи нещо на рибите!

Ами много по-лесно ще ми е да си купя, а не да се занимавам с варене и киснене, но никъде по магазините не съм видял да продават корен какъвто аз искам. Проблемът ми е, че гледам дискуси, а те са доста капризни към качеството на водата.

Raven

Мангровите корени са доста по скъпи,особено големите- примерно за старият ми аквариум излизаха близо 1000 лв.

За нашите дървета знам че най устойчиво на гниене е акацията- не случайно колците на даляните по морето и гредите на хелингите за лодките се правят от салкъм.
Това дърво не гние с години дори с десетилетия в морска вода.

При мангровите корени също има един момент че те практически са отломки от стари разрушени дънери в различна степен на разлагане- така че е доста относително това за здравината им.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

WaTeR_bOy

И аз имам въпрос . Взех си дръвче от подрязването на лозето ,та сърцевината му е мека и я изтърках докъдето стигам.Това вероятно ще е проблем ,нали ?

zambo

Изстържи я цялата , това което оставиш ще гние .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

hristoz

Raven, интересно ми е дали има начин да се "запечата" по някакъв начин самото дърво ? С някаква смола или силикон на спрей ?

mjoyy

При мангровите корени също има един момент че те практически са отломки от стари разрушени дънери в различна степен на разлагане- така че е доста относително това за здравината им.
[/quote]

Мен не ме интересува дали са здрави. Няма смисъл и да коментираме мангрови, акациеви и какви ли не други видове. Аз дори не знам какви са тези, които съм намерил.Сигурен съм обаче, че в магазин няма да намеря това, което ми трябва. Изобщо не говорим за цена. Просто това, което се предлага по магазините наистина са някакви безформени отломки, които не ми вършат никаква работа. Това, че корените, които съм намерил, ще гният също е ясно-вечни неща няма. Въпросът ми беше дали това гниене ще вреди на рибите. Аз остъргах каквото можах от корените (кората и загнилите части) първо с нож, а после и с шкурка. Сега съм ги накиснал, а накрая мисля да ги промия и с калиев перманганат.

Raven

По принцип гниенето на корените не вреди нито на рибите нито на растенията,дори напротив- отделените вещества подпомагат баланса на системата.
Това е естествен процес които е нормален в природата- при гниенето се отделят хуминови киселини,танини и други вещества- някой от тях действат антибактериално,омекотяват водата и стабилизират рН.
Със сигурност знам че дъбовите корени имат полезно действие в аквариума.

Всичко това  ако е в умерени количества разбира се.

Може да се запечата дърво с епоксидна смола или с няколко слоя яхтен лак- дървените харпуни за подводен риболов които правя са на този принцип- но не е практично ,красиво и не седи естествено.
Освен това винаги има щанс да пробие вода отнякъде и при това положение дървото просмуква водата,раздува , цепи и отлепва покритието- според мен не си заслужава.

Най добре е да се избере относително здраво дърво което да се изчетка до здраво и след това да си се накисне под водата- дори и някое по изгнило дърво  ще изкара поне 4-5 години под вода  без проблеми.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

mjoyy

Е това ме интересуваше. Благодаря за отговора.

respect95

25.04.2011 13:03 #12 Last Edit: 25.04.2011 13:19 by Caxapa
Въпросът ми е,  може ли да се сложи напълно изсъхнал корен или клон от круша ???

respect95

ари ве баси тапото никой не пише  *ban :ranting:

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Similar topics (5)

24105

Публикации: 12
Прегледи: 4959

27581

Публикации: 9
Прегледи: 4792

7982

Започната от Lz


Публикации: 5
Прегледи: 3486

42783

Публикации: 7
Прегледи: 3542

45875

Публикации: 2
Прегледи: 1994