• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

въпрос

Започната от al byndi, 06.05.2006 22:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

al byndi

днес си купих 4 големи и тежички камъка алпинеум или както там се казват.въпроса ми е дали няма да ми се пръсне дъното като е направено от 6мм стъкло...тука някъде мернах съвет за 1см стиропор за дъното...аз взех 2см за всеки случай.ако кажете да слагам ги слагам ако мислите,че ще вляза в акция"кофа и парцал" ще си декорирам някой ъгъл в хола.

al byndi

Цитат на: "al byndi"днес си купих 4 големи и тежички камъка алпинеум или както там се казват.въпроса ми е дали няма да ми се пръсне дъното като е направено от 6мм стъкло...тука някъде мернах съвет за 1см стиропор за дъното...аз взех 2см за всеки случай.ако кажете да слагам ги слагам ако мислите,че ще вляза в акция"кофа и парцал" ще си декорирам някой ъгъл в хола.

докато чаках съвет взех та си сложих камъните а под тях стиропора и нямам проблеми...

zariio

Цитат на: "al byndi"
Цитат на: "al byndi"днес си купих 4 големи и тежички камъка алпинеум или както там се казват.въпроса ми е дали няма да ми се пръсне дъното като е направено от 6мм стъкло...тука някъде мернах съвет за 1см стиропор за дъното...аз взех 2см за всеки случай.ако кажете да слагам ги слагам ако мислите,че ще вляза в акция"кофа и парцал" ще си декорирам някой ъгъл в хола.

докато чаках съвет взех та си сложих камъните а под тях стиропора и нямам проблеми...
Стиропора или по-добре стиродур че е малко по-твърд по принцип се поставя под самия аквариум.Идеята е ако има неравности по повърхността върху която стои аквариума то те да бъдат поети от стиродура.Не че не е добре в твоя случай да има и вътре в аквариума между камъните и стъклото при тези тежки камъни и 6мм дъно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

comar

Провери дали ти е нивелиран аквариума...с тази тежест, това е от
МНОГО голямо значение

al byndi

Цитат на: "comar"Провери дали ти е нивелиран аквариума...с тази тежест, това е от
МНОГО голямо значение
нивелиран е...абе има 2-3мм наклон на дължина...това ме подсеща за момента когато го напълних и имаше такъв наклон,че крибензиса с огромни усилия плуваше по нагорнището :D .и аре пак с пълни кофи и лигени,вади камъни та го нивелирах...под него има стиропор и от тия гумените постелки за баня...а защо е това голямо значение за нивелацията

Ernest

Нивелацията ти е важна заради, разпределението на напреженията в/у стъклата - трябва навсякъде напрежението да е едно...мисля аз
100л. - Жива твар ;) :Barbus nigrofasciatus, Trichogaster, Ancistrus Albinos, Corydoras Julli, SAE, Acanthophtalmus kuhli kuhli; Растения - Echinodorus Ozelot, Vesicularia, Cabomba pulcherrima, Hygrophila polisperma, Microsorum, Hottonia и др.

comar

Тъй като не си написал колко литра е аквариума ти аз си вадя
заключение, че е голям от изказването ти че ще слагаш големи
камъни! Ако аквариума ти е по-малък нивелацията не е толкова
важна, но за голям както каза Ernest е необходима заради
напрежението което се създава от килограмите на вода, грунд и
камъни които си поставил вътре върху стъклото.

Longanlon

Ако са ти толкова големи камъните, правя си извода, ча аквариумът е голям. Да се лепи аквариум с обем повече от 150 л. със стъкло 6 мм е силно непрепоръчително от гледна точка на сигурността, а дъното така или иначе е добре винаги да е от малко по-дебело стъкло.

Ако аквариумът ти е повече от 150 л моят съвет е да не слагаш камъните.

Ако е по-малко - можеш да ги сложиш. Стиропорът може да се постави като подложка под тях, за да не счупят дъното - той разпределя натиска на по-голяма площ. Слагаш на дъното стиропора, камъните отгоре и после насипваш пясъка.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

al byndi

120/50/35 е размера на аквариума...как и да е камъните вече ги сложих,даже ми остана място за още един.  а голям майтап беше самото поставяне.понеже ме домързя да го празня изкарах с кепчето кораловия грунд и падна голяма мъка при опитите ми да затисна стиропора с камъните.та го рязах,натисках с една ръка докато установя ,че камъка е на метър от мен...абе мани.4 камъка-час и половина.сигурен съм обаче,че няма такъв натиск върху дъното в момента за това купувам още един днес :D като го наглася ще пусна снимки,само съжалявам,че не си направих такива при опитите ми да затисна стиропора във водата,трагикомедия голяма беше.особено след това като започнах и подводното аранжиране...стъропора като се измуши изпод камъка излиташе като ракета от водата...

6aro

Цитат на: "Longanlon"... Ако аквариумът ти е повече от 150 л моят съвет е да не слагаш камъните.

Ако е по-малко - можеш да ги сложиш.
Аквариума ти е 210л направи си извода сам.
Палудариум: 120/80 (16 вода; 64 надводна част )/40
острови: размери в най-широката си част - 23/18/40; 43/20/40; 10/19/13

Longanlon

Е, той моят съвет не е Единствената и Необорима Истина... Просто аз нямаше да сложа камъните - страх лозе пази.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

6aro

E, все пак да има едно на ум.  :wink: Ако ще слага да се подсигури не на 100, а на 1000%. И трябва да го наблюдава много добре за теч. Но най-добре е да не се случва. Пожелевам му безавариино ползване. :lol:
Палудариум: 120/80 (16 вода; 64 надводна част )/40
острови: размери в най-широката си част - 23/18/40; 43/20/40; 10/19/13

al byndi

Цитат на: "6aro"E, все пак да има едно на ум.  :wink: Ако ще слага да се подсигури не на 100, а на 1000%. И трябва да го наблюдава много добре за теч. Но най-добре е да не се случва. Пожелевам му безавариино ползване. :lol:

а са де,вкарахте ме в мисли...току що го огледах и течове нямаше...ами сложих ги и да му мисли котката ми и съседите :D
мдааа сериозно се замислям да ускоря процеса с новия по-голям аквариум от по дебело стъкло...
нали не си мислите,че не тръпна всеки път като го погледна отстрани и виждам тумбака...ох,но сърце не ми дава да отлея от водата

van40

Цитат на: "al byndi"
Цитат на: "6aro"E, все пак да има едно на ум.  :wink: Ако ще слага да се подсигури не на 100, а на 1000%. И трябва да го наблюдава много добре за теч. Но най-добре е да не се случва. Пожелевам му безавариино ползване. :lol:

а са де,вкарахте ме в мисли...току що го огледах и течове нямаше...ами сложих ги и да му мисли котката ми и съседите :D
мдааа сериозно се замислям да ускоря процеса с новия по-голям аквариум от по дебело стъкло...
нали не си мислите,че не тръпна всеки път като го погледна отстрани и виждам тумбака...ох,но сърце не ми дава да отлея от водата

Ако стъклото се е огънало горещо ти препоръчвам да отлееш от водата преди тя сама да се отлее по пода на стаята ти.

al byndi

Цитат на: "van40"
Цитат на: "al byndi"
Цитат на: "6aro"E, все пак да има едно на ум.  :wink: Ако ще слага да се подсигури не на 100, а на 1000%. И трябва да го наблюдава много добре за теч. Но най-добре е да не се случва. Пожелевам му безавариино ползване. :lol:

а са де,вкарахте ме в мисли...току що го огледах и течове нямаше...ами сложих ги и да му мисли котката ми и съседите :D
мдааа сериозно се замислям да ускоря процеса с новия по-голям аквариум от по дебело стъкло...
нали не си мислите,че не тръпна всеки път като го погледна отстрани и виждам тумбака...ох,но сърце не ми дава да отлея от водата

Ако стъклото се е огънало горещо ти препоръчвам да отлееш от водата преди тя сама да се отлее по пода на стаята ти.
грозна работа 15 см съм отлял и нещо се губи ефекта а стъклото си е все така огънато...приятелчето от което купих аквариума го държеше до горе пълен около 4-5 години и не е имал проблеми...ами я кажете ако го усиля по краищата с по дебели и широки ленти дали ще има ефект или само ще си играя излишно.сега в момента има такива широки около 2 см и дебели 5мм...
благодарско предварително и се извинявам,че ви занимавам с моите аджемийски въпроси

Similar topics (5)

25980

Публикации: 10
Прегледи: 5132

58721

Публикации: 2
Прегледи: 3382

55275

Публикации: 5
Прегледи: 2649

21040

Публикации: 5
Прегледи: 3768

18971

Публикации: 10
Прегледи: 4657