• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 04:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

пясък за грунд

Започната от Borko7, 07.10.2009 15:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko7

Ако аквариумът няма да има растения има ли значение какъв размер ще са частиците на грунда и конкретно ако е пясък (около и под 1мм) това има ли негативни страни. Аз си мисля, че поради макото разстоятние между песъчинките ще се заселят от по-малко бактерии и съответно биофилтрацията ще е по-малка. Но незнам доколко това наистина е така.
От дрруга страна стои по-красиво и естествено.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

stenli

Колега, извинявай че ти използвам темата, но питането ми е същото. Само че при мен ще има растения, а пясъка да кажем ще е 20-30% от дъното.

Borko7

Аз имам 2 аквариума, които са с около 1/3 пясък и са добре. ако огледаш конкурсните - доста имат пясък отпред.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Raven

В пясъка има доста повече бактерии отколкото в канистъра, това във връзка с биофилтрацията.

Ако пясъка е много дребен не може да "диша" и се затлачва и загнива бързо.

Имах по едно време дъно от бял кварц 1 мм. - страшна работа стана.
Красиво , но напълно неприложимо, загни за един два месеца и започнаха да се образуват газови джобове тук там.

Най добре ми е било с относително едър пясък- около 3мм. , но не седи много добре.Но пък растенията се развиваха отлично , особено криптокорините.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

jojo

Имах в наното изключително ситен пясък, седеше много добре, но както каза Raven след няколко месеца започна да тинясва и замириса гадно. Наложи се да го сменя. Но пък в този пясък супер ми вървеше pogestemon helferi...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

Borko7

Raven , имах предвид къде има повче биофилтрация - в пясъка или дребни камъчета.
Относно загниването - на единия мой аквариум имам пътечка от пясък и позеленява по-бъзо. не съм забелязал чак да загнива. Цихлидарите как се справят? Те нали са с пясък.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

sliven

Борко7,бактерии ще завъдиш и в ситен пясък(повече в едър), но ако отглеждаш едри питомци, ще  ти променят ландшафта.Дори от по-силно течение!Няма да постигнеш траен релеф.Препоръчвам ти :ситният пясък да го аранжираш отпред(среден план)Щом държиш да имаш такъв!Острани и назад сложи поне 3мм.  :coffee:
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Vankata


Raven

Като се замисля  сега- в по ситен пясък би трябвало да има повече външна площ за бактерии, но пък в него няма достатъчно вентилация.
Следователно едър калибриран пясък ще държи повече бактерии поради по свободната циркулация на водата поне в горните слоеве.
Важното е пясъкът да е калибриран- да е добре пресят , да няма прекалено разнородни частици и границата на размера на частиците да не е много голяма. Примерна 2-3 мм., 3-5 мм.
За да не се наместват дребните частици и прекалено да уплътняват кухините между едрите.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Borko7

Sliven, както съм казал, имам 2 аквариума с 1/3 пясък. Сега говоря за друг аквариум, където да е само пясък. Сложих го, добре стои, но нещо ме гложди и затова питах за мнение. Промените в пясъка от рибите не ме притесняват, даже ще е по-инересно.

Което казва Raven за вентилацията и загниването е по-лошо. Може би ще изчакам някой месец да видя какво ще се получи и ако не стане имам един чувал 2-3мм, с който ще сменя пясъка.
I don't know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve

Similar topics (5)

11159

Публикации: 2
Прегледи: 3831

40718

Публикации: 9
Прегледи: 4579

24854

Публикации: 6
Прегледи: 4011

35893

Започната от mitaka_kb


Публикации: 1
Прегледи: 2062

37742

Публикации: 1
Прегледи: 1841