Искам да попитам хората, които са слагали листа в аквариума си по една или друга причина - главно за какво са ги слагали (снижаване на ПХ и прочее), дали се появяват гнилостни процеси, сапролегнии (гъбички), дали се изменя качеството на водата? Мен ме интересува главно да сложа есенни вече кафяви "мъртви" листа като декорация и пресъздаване на специфични биотопи. :-)
Гледам, че никой още не е споделил. Виж междувременно това (http://www.aquariumbg.com/forum/index.php?search=%E4%FA%E1%EE%E2%E8+%EB%E8%F1%F2%E0&action=search2).
Може да сложиш листа от бук, дъб и един вид мангрово дърво - http://www.drak.de/de/produkte/naturprodukte/seemandelbaumblaetter.html, но последното го няма още в БГ/ можеш да поръчаш по И-БЕЙ /. Ефекта от листата е следния, снижаване на ПХ, антисептичен и обогатяване на водата с танини. Освен това, те са много добре среда за развитие на нитрифициращи бактерии. Дозировката е 1-2 листа на 100л вода. Някои си хранят скаридите с листа от дъб. След месец трябва да ги махнеш и да сложиш нови - захочват да гният и развалят водата.