• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 06:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Корен от дрян?

Започната от Demo``, 07.09.2008 09:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Demo``

Може ли да вкарам корен от дрян във акварума си(2 дискуса , 7неона и 3-4сома.)
п.п. корена е сваряван във вода със сол.

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Demo``


Demo``

водата ми стна супер мътна ,проблем ли е за дискусите?ще сваря корена на ново

Деян

Ам икато знам какви филтри се използват за дискуси,с цел максимална чистота.сигурно е проблем(не съм сигурен,не съм се занимавал с дискуси) :-(

}|{opukc

Цитат на: Demo`` - 07.09.2008 21:39
водата ми стна супер мътна ,проблем ли е за дискусите?ще сваря корена на ново

На дискусите въобще не им пука за цвета на водата, даже им добре в мътна. Не знам доколко, това което пуска дряна е здравословно за тях - дали не е токсично ми е мисълта.

Demo``

Цитат на: }|{opukc - 07.09.2008 22:26
На дискусите въобще не им пука за цвета на водата, даже им добре в мътна. Не знам доколко, това което пуска дряна е здравословно за тях - дали не е токсично ми е мисълта.
Ох,аз варих корена с надеждата че всичко ще е наред но.. :(
утре пак ще го сваря и ще го държа 2 седмици във отделно корито с вода и ще сменям водата,всеки ден.Чак тогава ще го потопя отново вътре(като видя че не прати такава мътност на водата).
Иначе знам че на дискусите им е по-добре,но бе много мътна , човек неможе да каже че е пусната някаква лампа,а дискусите гледаха нагоре.Смених 60% от водата с чиста,и пуснах аерацията на макс.

zoomaniak

08.09.2008 08:05 #7 Last Edit: 08.09.2008 20:10 by NO CARRIER
Използване на корени и клони като декоративни елементи в аквариума

Всички сте виждали в интернет снимки на красиви аквариуми, които са декорирани с различни парчета дърво и изглеждат много естествено. Дървото наистина е отлично допълнение към аквариума, но за да се избегнат неприятни инциденти трябва да се имат пред вид някои неща.

Автор: miTko

1.Избор

За поставяне в аквариум са подходящи само мъртви части от дърво. Живата дървесина е непригодна, тъй като отделя сокове/вещества, които могат да бъдат токсични и да нарушат крехкото равновесие в аквариума. Обикновено за целта се предпочитат корени, тъй като имат по-атрактивна форма и са по-устойчиви на гниене, което на практика означава, че са по-дълготрайни под водата. Водолюбивите дървета (например различни видове върби), растейки покрай водоеми, пускат корени и във водата. Точно те се смятат за най-устойчиви на гниене. Разбира се могат да се използват и други части освен корените - например парчета от дънери или причудливо усукани клони. Престоя на открито и атмосферните влияния до голяма степен намаляват съдържанието на вредни вещества в дървото, но въпреки това се смята, че смолистите дървета и тези с голямо съдържание на дъбилни вещества не са подходящия избор за аквариум.

Много акваристи използват корени или дънери от лоза. Поради подрязването, старите лози образуват изключително интересни форми и са много атрактивни в аквариума, но изгнмиват сравнително по-бързо от останалите корени.

От повечето акваристични магазини можете да закупите т.н. мангрови корени - това са корени от мангрово дърво. То расте във водата и неговата дървесина е изключително плътна и устойчива на гниене. Недостатък на тези корени е само, че едно средно голямо парче струва към 20 лева.

Личен опит:Около 5 години в аквариума ми престоя корен от бор, който обаче беше от мъртво, изкоренено дърво, престоял на открито години. Ръчно бях отстранил кората.

2.Отделяне на кората и гнилите части

Кората и гнилата дървесина са нежелателни в аквариума, освен от естетични съображения и затова, че биха отделили вещества, несъвместими с аквариумната среда. Кората (ако още не е паднала) обикновено се отделя лесно. Под нея често се намират различни организми (насекоми, паяци,червеи...), а също гъби и плесен - все неща, които не бива да попадат в аквариума ви. Ако не се отдели лесно, трябва да се отстрани принудително - това често става по-лесно след накисване/варене. Гнилата дървесина има гъбеста структура, лека е и се троши лесано с ръка, което не е харктерно за здравото, сухо дърво. Тя трябва да се отстрани изцяло!

По това време вече трябва да имате идея как съответното дърво ще стои в аквариума ви. Така, че вземете ножовка или трион и отрежете частите, които смятате, че няма да са ви нужни - оформете го какво ви харесва.

3.Промиване, варене, киснене

Следва промиване на дървото с цел да се отстранят прах, кал, пръст и др. Повърхността се изтърква с твърда, неметална четка (бел. редактора: Може и метална, стига да не прекалявате с търкането).

След  това дървото се поставя в подходящ по размери съд, в който се залива с вода и се вари. Освен за дезинфекция, дървото се вари за да може да поеме вода и да стане по-тежко - за да потъва на дъното на аквариума, а не да плува. За целта във водата за варене може да се добави и сол. Всъщност добавянето на сол във водата изобщо не е задължително, но това се прави и с цел постигане на един или друг кафеникав оттенък на дървото. За по-светъл нюанс се слага нейодирана сол (слага се колкото може да се разтвори във водата - т.е. много), а за по-тъмен -  йодирана сол. Времето на варене е 1-2 часа за постигане на достатъчно наситен цвят.

След сваряването идва  времето на продължително киснене в чиста вода вода. 2-3 седмици обикновено е достатъчно, като водата се сменя ежедневно. Това се прави, за да може всякакви вещества да могат да се отделят от дървото и то да се накисне хубаво, ако все още плува. А и да се махне солта, ако сте слагали такава при варенето.  Разбира се, дървото трябва да е затиснато с тежък предмет(неметален,камък или плоча,например) за да не изплува. Кисненето продължава, докато дървото започне да потъва само, без тежест.

Личен опит: Аз заливам дървото с вряла вода и оставям да кисне в нея до другия ден. Тогава го  изтърквам с твърда четка,ако е необходимо - с остър нож, измивам и отново заливам с гореща вода. Процедурата се повтаря 2-3 дена след което си кисне в студена вода, сменяна всеки  ден, докато започне да потъва. (бел. редактора: Все пак бих препоръчал варенето)

4.Заключителни процедури

Вече потъващото дърво може да се дезинфекцира в разтвор(бледорозов!) на калиев перманганат за  половин час, след което се промива и е готово за потапяне в аквариума.

Към различните корени и клони много лесно се прикрепят различни водни мъхове и папрати. Това придава незаменимо естествен изглед на цялата композиция.

5.Проблеми

Често, но не винаги, по дървото в аквариума започват да се появяват странни образувания. Могат да  бъдат под формата на белезникави отделни петна, лигав слой, кафеникави налепи и др. Това не е повод за притеснение - живеещи в аквариума микроорганизми намират благоприятна среда за живот върху "новото" дърво и образуват колония. След време биха изчезнали и сами, но анциструсите са много полезни в случая, защото поддържат завидна хигиена на повърхноста на дървото.

Потопеното в аквариума дърво продължава да отделя различни вещества и в началото може да оцвети водата в леко жълтеникав оттенък. Влиянието на тези вещества в мека вода ще е по-чувствително, отколкото в твърда. Скромният ми опит показва, че във вода с KH=10-12,GH=15-20 и pH около 7 досега не е имало проблеми. Можете да продължите кисненето на дървото извън аквариума за да намалите описания ефект.

П.п. - не знам дали тази статия я има у форума...ако се дублира - триите.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fzj.photo-forum.net%2Fstamen%2Fphotoes%2FPICT7865.jpg&hash=39519f77b91c082477cc5b031e38f55f2de141c8
Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

zambo

Цитат на: }|{opukc - 07.09.2008 22:26
На дискусите въобще не им пука за цвета на водата, даже им добре в мътна. Не знам доколко, това което пуска дряна е здравословно за тях - дали не е токсично ми е мисълта.
Дрян се слага в коледната баница с късмети от векове . Мислиш ли , че има и капка съмнение за токсичност .Водата потъмнява от танина , ще се изчисти за около месец .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

}|{opukc

Цитат на: zambo - 08.09.2008 12:07
Дрян се слага в коледната баница с късмети от векове .
:duvar:

miTko

08.09.2008 14:40 #10 Last Edit: 08.09.2008 17:06 by miTko
Дряна не е токсичен. Оцветяването на водата може да се намали(ако не да се премахне) с активен въглен във филтъра. Но няма смисъл според мен.
========
zoomaniak, я ми кажи кой е този "автор" M A N O L I T O, че да му издърпам ушите! ]:->
Щото случайно аз съм автор на тази статия, погледни тук:
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,1651.0.html
Ще има шамари ей! Този форум прилича ли ви на Уикипедия?
*MODERATOR*


P.S. Отговарям си сам: Намерих, поне да знаят хората за какво става дума:

http://www.zoomania.org/index.php?option=com_content&task=view&id=3056&Itemid=33&mosmsg=%C1%EB%E0%E3%EE%E4%E0%F0%E8%EC+%C2%E8%2C+%F7%E5+%E3%EB%E0%F1%F3%E2%E0%F5%F2%E5%21
Разни мои АКВАРИУМИ 

Demo``

Цитат на: miTko - 08.09.2008 14:40
Дряна не е токсичен. Оцветяването на водата може да се намали(ако не да се премахне) с активен въглен във филтъра. Но няма смисъл според мен.

10x за инфото

zoomaniak

Митко - редактирах статията...
Виж я пак...
Някой ми я беше пратил...не помня.
Извинявам се ако има нещо... *DRINK*
Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

miTko

ОК, така е редно! *DRINK*
Виновникът е наказан.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Demo``

18.09.2008 19:25 #14 Last Edit: 18.09.2008 19:27 by Demo``
Здравейте ;) бях отделил 2та ми корена от дрян във втори съд със вода,и всеки ден сменях водата.
Минаха 11дни откакто ги държа във вода.И мисля да ги вкарвам в аквариума вече.Обаче не съм сигурен да го правя ли още.
Водата е (в съда в който ги държа) е вече почти бистра,в смисъл чиста е изцяло но отгоре стой леко мазна.Все едно някой е сложил олио във вода.
и по корените има някакви бели налепи,мисля че са смула но не съм сигурен.
Според вас да ги потапям ли (2та корена) в аквариума?

Similar topics (5)

16975

Започната от ilqn


Публикации: 16
Прегледи: 10998

27132

Започната от Asmodeus


Публикации: 5
Прегледи: 4069

3202

Публикации: 26
Прегледи: 16164

20764

Започната от goldstar94


Публикации: 6
Прегледи: 3111

17003

Започната от Pep1


Публикации: 5
Прегледи: 4444