• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 10:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Каква фракция е най-подходяща за аквариуми с дискуси ?

Започната от joro1981, 15.04.2011 20:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

joro1981

От вчера аквариума ми е с голо дъно. Бях с бял грунд около 2-2.5 мм. Много зеленясваше и задържаше страшно много боклуци. Трябва да го сифонирам всеки път когато сменям вода. Решил съм да слагам кварцов пясък от Кривина. Мисля си ,че като е пясък с фракция 0.4-0.8 или 0.8-1.2 боклуците ще остават върху него и при движението на рибите ще се засмукват от филтъра и няма да се налага сифолиране. От друга страна той е лек и рибите ще го обръщат лесно и няма да зеленясва. Не знам обаче какво ще стане като пусна храна. Предполагам ,че дискусите искат или не, ще си похапват и от него. Дали ще им навреди? Някой хора твърдят ,че има вероятност да спрат да се хранят ако погълнат доста пясък. Други хора казват ,че има вероятност да загние. Ако се сифонира целият през 15-20 дни примерно пак ли има тази вероятност? Кой е най-добрият вариант ?
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

joro1981

Старият ми беше 2-2.5 мм и ми беше едър според мене. Като съм обикалял по различни магазини в София и Пловдив съм забелязал ,че и там аквариумите с дискуси са с 1 мм или по ситен. Предполагам ,че има защо !?!?
Ето и снимки постнати от колега

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi55.tinypic.com%2F2me4bbk.jpg&hash=7c80cb8dcbafbaeb8291bbb807cc9e39b836a0d9
Не знам дали няма да сгреша...
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

MeTogu

Аз пък тези който познавам и наблюдавам са с фракция от 2-3 и 3-5 мм.Предполагам и собствениците им знаят защо.Предполагам има много да се спори за това кой е най-подходящия грунд.В едрия храната влиза между дупките и ако няма кой да я изяжда загнива бързо и това влияе на параметрите на водата.При ситната фракция храната остава над нея,но пък рибите може да засмукват и малки камъчета.Не че всички дискуси ядат от дъното де.Зависи какви риби ще има вътре,млади или възрастни.Въпрос на избор е.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

joro1981

Рибите са само възрастни. Хранят се предимно от дъното защото като пусна замразената кайма пада директно на дъното. Ще им стане ли нещо ако похапват и по малко пясък ?
Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

borislav

Сложи си грунд 1-2мм. и засади сагитария сибулата,лилеопсис или елиохарис първула.Може да ги подрязваш като полянка.Ще стане по-красиво ,а и няма да имаш проблеми с нитратите.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

joro1981

Пийте червено вино за да сте здрави, а здравето е нужно за да се пие ракия !

discus

Цитат на: joro1981 - 15.04.2011 22:02
0.4-0.8 много ли ще е ситен ?

Всичко е въпрос на вкус. Ако ти харесва слагай 0.4-0.8, проблемът с боклуците е другаде(много храна, много риби и т.н.) Филтърът няма да ти обира боклука който ще се задържа върху ситният пясък, това ще е твоя работа. Зеленясване пак може да се появи.

rakim

Ситния пясък просто стои по естествено,за това го слагат.По практичен е по едрия не се раздухват толкова боклуците,ще имаш по малко плуващи частици във водата.
540л Южна Америка

kosturska

Цитат на: borislav - 15.04.2011 21:51
Сложи си грунд 1-2мм. и засади сагитария сибулата,лилеопсис или елиохарис първула.Може да ги подрязваш като полянка.Ще стане по-красиво ,а и няма да имаш проблеми с нитратите.
При моите дискуси заради честото сифониране никое растение не се застоява дълго
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

borislav

Сложи си накрая на маркуча отрязана половин литова бутилка от мин.вода или си вземи готов накрайник на Sera,за да се намали силата на потока. Ако и ти е затревено дъното няма нужда да сифонираш толкова често.Един път месечно е достатъчно.Останалото ще е тор за растенията..
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

}|{opukc

В ситния пясък растения не виреят. Аз съм основно с 0,4-1,2мм, но там където са растенията съм с 3мм. Ситния пясък по-лесно се поддържа, но го има и ефекта от плаващите боклуци. Те всъщност може да следствие на силва водна струя. Ситния пясък при мен не съм го сифонирал от както е сложен вече 1,5г, обирам боклуците само от горе. Той почти нищо не поема. Най добрия вариант, а и седи много натурално е обикновен речен пясък/строителен/ 1,5-2,5мм.

pavcho85

Искам да попитам при нас има кариера в която има като отпадък бяло мраморно брашно.Става ли за грунд за дискуси?А относно речния пясък с какво трябва да се промие и трябва ли да престои преди да се сипе в аквариума?

Bolta

Не съм на 100% сигурен, но мисля че това мраморно брашно не е подходящо за Дискуси. Мрамора втвърдява водата, а Дискусите се чувстват добре в по-кисела и по-мека вода.
Речния пясък аз го промивам единствено с вода, докато се избистри. Той е по-удачният вариант според мен. Не е нужно да престоява преди да се сложи в аквариума.

Similar topics (5)

6977

Публикации: 18
Прегледи: 12977

5132

Започната от kraltchev


Публикации: 7
Прегледи: 7366

41982

Публикации: 1
Прегледи: 2361

23979

Публикации: 9
Прегледи: 5339

1292

Публикации: 16
Прегледи: 11082