• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Избор на грунд при стартиране на аквариум

Започната от rumburak, 22.02.2014 09:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rumburak

Здравейте колеги,нов съм в тази общност,но не и в акваристиката.преди казармата се занимавах с това прекрасно хоби,но това беше преди повече от 18 години :duvar: .Наскоро отново се запалих и бързо разбрах,че всичко е на високо технологично ниво и изисква доста парички.Направиха ми аквариум 71/35/40 -д,ш,в.купих си вътрешен филтър сера 120,осветление- сунсун HDD 600 с една PL 40 w лампа.Идеята ми е да засадя между 5-7 вида растения като за начало.Никога не съм гледал живи растения,четох доста във форума за да събера нужната ми информация,защото това за мен е нещо ново и непознато.Мсля да пусна още една лампа 40 вата,купил съм дънен субстрат на сера 4.5 кг ,човека каза ,че бил много хубав и задължителен за растенията.Дотук добре :-) ,но дилемата при мен сега е какво да сложа като втори,съответно трети пласт.Едни колеги пишат,че зеолита е най доброто решение за втори пласт,други колеги казват,че лавата е най добрия избор поради порестата си структура и пропускливост.За трети слой смятам да сложа фракция с размер 3-4 мм.Увлякох се и написах цял роман :-) . Колеги помагайте със съвети  :popcorn: .Благодаря предварително

JEM

Здравей колега,добре дошъл.Както сам казваш "изисква доста парички",но може и почти без!.Зависи какво целиш и дали разполагаш с паричики.Например моя аквариум е самоделен със самоделен капак и осветление и това,което теб те интересува с грунд от най обикновена баластра.Можеш  да го видиш в линка на подписа ми и сам да си  прецениш с какъв грунд можеш  или искаш да отглеждаш растения.Има варианти почти без пари има и варинати за доста пари :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

hunter

Здравей колега, както е писал по горе колегата  JEM може с малко може и с много. Кажи какви растения мислиш да гледаш. Аз сега съм по темата за много слоен субстрат. Тоест както го казваш с много пластове. Отдолу съм с тор от калифорнийски червей после лава и пемза после микро елементи после зеолит и после речен пясък. Но не съм особено впечатлен. И за това на следващия мисля да заложа на Манадо. Не знам защо са ти казали, че сера субстрата е задължителен *dontknow* може би за да си го продаде. Кажи какво мислиш да има в аквата като растения и дали ще подаваш СО2. Защото според мен ако не подаваш СО2 и ако не гледаш много и по взискателни растения не е нужно да помпиш много грунда за да няма водорасли евентуално.

JEM

Също и при такива субстрати дъното трябва да е залесено на 100% иначе ще ти се прииска да изхвърлиш аквариума.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

hunter

Цитат на: JEM - 22.02.2014 10:30
Също и при такива субстрати дъното трябва да е залесено на 100% иначе ще ти се прииска да изхвърлиш аквариума.
+1 Аз като намалих растенията и останаха голи места и то доста и ме налази брада. Просто е много важно какво искаш да гледаш.

rumburak

Благодаря ви за бързите отговори колеги.мисля да си закупя система цо2 или да си направя такава.нямам опит с растенията както казах,ще си взема такива които са по издържливи и непретенциозни като за начало.Смятам да заложа на анубиасите,четох,че са здрави и подходящи за новаци като мен.иска ми се да имам повече растения за среден и заден план имайки в предвид,че аквариума ми не е много широк

hunter

Анубиаса се превързва за корени и камъни. Може да се сади и в грунда (аз така го гледам) но ризомата трябва да е над грунда. След като си се спрял на този тип растения с Анубиас мисля, че ще сложиш Криптокорини и Микрозоруми. Това са растения с дълбока коренова система. Особено Криптокорината ако гледаш е добре да сложиш повече грунд към 5-8см. И да е добре подхранен тъй като се хранят основно чрез корените. Може да се спреш на някой продукт съдържащ желязо. Например глинени топчета, които може и да натрошиш и наръсиш като подложка. Не пречи да се гледат и на обикновен речен пясък или обикновени грундове които се продават във зоомагазините. Фракция 3-5мм, Зеолит може да се сложи под основния грунд не е проблем. Лава или пемза под Зеолита също за заселване на полезните бактерии. И леко с макроелементите защото растенията към които вървиш са бавно растящи и често хващат брада и ксенококус по листата. С други думи приглушено осветление и умерено торене както и лека подложка с желязо в грунда. Така трябва да е според мен :-)

rumburak

градски,благодаря за изчерпателния отговор,ще следвам съветите ти и се надявам всичко да се нареди с времето

hunter

Цитат на: rumburak - 22.02.2014 11:29
градски,благодаря за изчерпателния отговор,ще следвам съветите ти и се надявам всичко да се нареди с времето
*THUMBS UP* Аз в грунда ползвах този продукт за подхранване с желязо, което е много важно https://www.google.bg/search?q=JBL+Florapol&client=firefox-a&hs=TPB&rls=org.mozilla:bg:official&channel=sb&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uHoIU83tJ5GFswajgIGgBQ&ved=0CDEQsAQ&biw=1024&bih=629
Купих го от магазина срещу 1-во РПУ  :-)

rumburak

така ли,аз живея точно до магазинчето за рибки.ако го имат ще си го купя щом казваш че е хубав.слага се като подложка нали,под субстрата

hunter

Да за подложка, ако нямат точно това питай за глинени топчета пак на JBL. Ако вземеш от тях те са 7 на брой натроши няколко и поръси за подложка.

rumburak

извинявай батка,правя ремонт и е някаква лудница в нас.още утре ще мина до оазиса да питам за тези продукти.разбрах,че на бриколажа имало зеолит,ако намеря от него може да сложа малко

hunter

Да аз от там си купих моя за 4лв. Но го измивай много добре, че пуска много бял прах.

Similar topics (5)

27810

Започната от batefaio


Публикации: 5
Прегледи: 3387

54632

Публикации: 0
Прегледи: 1581

21071

Започната от rupi


Публикации: 3
Прегледи: 3061

46259

Публикации: 2
Прегледи: 2692

5753

Публикации: 21
Прегледи: 8948