• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 12:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Дезинфекция на корен от магазин

Започната от ianiovski, 05.07.2014 12:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ianiovski

Взех си въпросният корен  напарвах го с вряла вода на 2-3 пъти  обаче все още водата се оцветява в леко кафяв цвят . Въпроса ми е как да го дезинфекцирам в домашни условия . Четох за преваряване  20-на минути ,но не знам дали ще оцелее корена  .... изглежда ми качествен

http://www.emag.bg/dekoracija-koren-jbl-mopani-roots-m-26-30-sm-4014162670120/pd/D9S4JBBBM/

_Kirilov

Колега това е корен , какво може да му се случи като го вариш???
Слагай го без проблеми в тенджерата . Другото което ще постигнеш по този начин е и по-бързото му потъване (напояване с вода). Нормално е да оцветява водата не се притеснявай до 2-3 смени на вода ще се избистри.
Има много иизписано по въпросите които задаваш.
Поздрави и успех !

zariio

Дори и да го вариш пак ще оцветява водата доста време.
Нищо няма да се случи нито на растенията нито на рибите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

ianiovski

Благодаря за инфото колеги изварих корена 20 минути и го сложих във водата

ianiovski

Вече 1 месец мина и корена продължава да оцветява водата жълта и е като чай . Има ли някакъв начин да  избистря водата . Само когато я сменя се избистря за няколко дни и пак се оцветява .  *dontknow*

Joro V

водата си е бистра, просто е оцветена  :-) начинът е да го извадиш и да го държиш накиснат - като по 3-4 пъти на ден му сменяш водата с гореща.. и така няколко седмици... иначе, както са казали и колегите - оцветяването на водата по никакъв начин не пречи на рибите. стига теб да не те дразни много.

ianiovski

Това е че мен ме дразни ,но ще си сменявам всяка седмица водата и се надявам с времето да се  оправи :)

Caxapa

Цитат на: Joro V - 01.08.2014 00:10
3-4 пъти на ден му сменяш водата с гореща.. и така няколко седмици...
Горещата вода не оправя проблема. Изваряването е с друга цел а накисването  в гореща вода и то няколко пъти на ден  не помага с нищо. Иначе в основата си прав. Bодата се оцветява вследствие на танина и дъбилните вещества съдържащи се в корена и с времето намалят.

mario_gg

Същия проблем и при мен .... няма оправия даже и след 1 година употреба пак оцветява.Пробвах какво ли не и мисля че идва от самия корен.
В другия аквариум имам 2 корена които пускаха първите 2 седмици след това нямаше проблем.Забелязах че корените които хващат от бялата плесен/слуз спират да пускат след околко 2 седмици.А тези които не пускат плесен/слуз си оцветяват водата.

Marto99_mz

Цитат на: mario_gg - 06.08.2014 08:58
Забелязах че корените които хващат от бялата плесен/слуз спират да пускат след околко 2 седмици.А тези които не пускат плесен/слуз си оцветяват водата.
Това според мен не е вярно, аз имах до скоро корен в аквариума с горе-долу размери 25х10х10 никога не имало слуз по него и никога не е оцветявал водата.

ianiovski

Ехее и за 1 година все още оцветява водата ??? Ако наистина е така  ще  *MODERATOR* тоя корен

bunzip2

Има корени дето си оцветяват и това е.
Моя също оцветяваше, и не потъваше. Викам ще го изваря. Като се върнах от работа го сложих в една голяма тенджера и на един котлон на терасата и го пуснах да се вари.
Е да, ама ми излезе друг ангажимент и го забравих. Чак другия ден като станах сутринта се сетих :D
Общо взето съм го варил около 13-14 часа. Водата беше извряла повече от половината и беше направо плътно кафява. (Добре че тенджерата имаше и капак, иначе щеше по-слкоро да го опека) Толкова много беше пуснал.
Само го изплакнах и го пуснах в една кофа с чиста вода.
Вечерта след работа погледнах кво става... и о чудо, вече не оцветява водата!

И така, от тогава не оцветява вече.

_Kirilov

Цитат на: bunzip2 - 07.08.2014 09:04
Има корени дето си оцветяват и това е.
Моя също оцветяваше, и не потъваше. Викам ще го изваря. Като се върнах от работа го сложих в една голяма тенджера и на един котлон на терасата и го пуснах да се вари.
Е да, ама ми излезе друг ангажимент и го забравих. Чак другия ден като станах сутринта се сетих :D
Общо взето съм го варил около 13-14 часа. Водата беше извряла повече от половината и беше направо плътно кафява. (Добре че тенджерата имаше и капак, иначе щеше по-слкоро да го опека) Толкова много беше пуснал.
Само го изплакнах и го пуснах в една кофа с чиста вода.
Вечерта след работа погледнах кво става... и о чудо, вече не оцветява водата!

И така, от тогава не оцветява вече.

Хах и аз като теб бях забравял едни яйца при варене - последствията бяха неуписуеми.

По темата- играл съм си и с варене и с предварително накисване и без нищо да ги правя. Всичко е до това какво дърво слагаш.  Даже и някакви гадинки си бях завъдил по едно време , приличаха на охлювите които са в соленоводните аквариуми .

ianiovski

Аз моя го варих 20 минути  , но не ми се маха от аквариума и да го варя на ново  . Иначе на места е по избледнял,но на други си седи тъмен и сигурно заради това оцветява още водата

_Kirilov

Цитат на: ianiovski - 07.08.2014 10:46
Аз моя го варих 20 минути  , но не ми се маха от аквариума и да го варя на ново  . Иначе на места е по избледнял,но на други си седи тъмен и сигурно заради това оцветява още водата

Ако не става чак на кафе водата и да не се вижда нищо - нека си стои все след време ще спре да пуска.

Similar topics (5)

17507

Започната от ilqn


Публикации: 1
Прегледи: 2286

1061

Започната от Trifcho


Публикации: 6
Прегледи: 4682

39421

Публикации: 8
Прегледи: 3969

55462

Публикации: 4
Прегледи: 2990

59944

Започната от vlado_sm


Публикации: 5
Прегледи: 3480