• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.05.2024 19:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Дали може да се ползват тези Корени (Клони) ?

Започната от Alek, 10.04.2010 09:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alek

Здравейте,

Събирам си нещата за един аквариум 100/50/50, бях си намерил Корени (Клони), които са изчистени и ги киснах 3-4 седмици.
Почнаха да потъват и реших след като  ми дойде аквариумът да ги извадя и докато чакам и събирам другите необходими неща като филтър, нагреватели, грунд и тн. да се направя тестови аранжировки.
Днес забелязвам, че по корените има нещо като мъх и незнам това дали няма да е проблем за бъдещия аквариум.
Качвам и снимка, ако ще помогне.....
Моля някой с по-голям опит да даде съвет какво да правя...  :duvar: :duvar:

nikolaytoshev


Alek

Вече има  ;-) , даже ако си копнеш линка и си зумнеш снимката се вижда мъха по средния клон....

Асен Евгениев

Корените са добри, въпросът е да ги аранжираш по интересен начин. По всички корени тръгва
мъх след престоя им във водата. Поне при мен е така и анциструсите и гибицепсите се кефят
яко, по цял ден си стържат.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Alek

А преди да ги сложа във водата да ги третирам ли с нещо за дезинфекция против този мухъл ?

houngan

Тези клони "пресни" ли сте ги взел или сухи? Защото аз съм имал неприятни моменти с "пресни" - демек отрязани наскоро такива.

Alek

Цитат на: houngan - 10.04.2010 10:01
Тези клони "пресни" ли сте ги взел или сухи? Защото аз съм имал неприятни моменти с "пресни" - демек отрязани наскоро такива.


Добър въпрос, но де да можех да отговоря на него ... Взех ги покрай град Троян един човечец продаваше по пътя всякакви такива дървета.
Заведе ме в един склад, където имаше много такива и аз си избрах...  дори не си помислих, че ще ми трябва да знам дали са "пресни" или не са .....  :duvar:

RIC

Цитат на: Alek - 10.04.2010 09:54
А преди да ги сложа във водата да ги третирам ли с нещо за дезинфекция против този мухъл ?
Не ти трябва никаква "ХИМИЯ" - изваряваш ги и си  *THUMBS UP*
Успех !!!

Alek

Цитат на: RIC - 10.04.2010 23:15
Не ти трябва никаква "ХИМИЯ" - изваряваш ги и си  *THUMBS UP*
Успех !!!
Мерси за съвета, но размера им е "приличен" и изваряване ... незнам как и къде да направя ...  *NO*

FHM

Цитат на: Alek - 10.04.2010 23:26
Мерси за съвета, но размера им е "приличен" и изваряване ... незнам как и къде да направя ...  *NO*
Във варел или казан за варене на компоти . Успех !  :-)

vasso

Аз правя една глупост. *CRAZY* Пълня ваната и там с бързовар. Ваната е чугунена обаче, не като някои нови боклуци и не знам, те може да се разтопят.

Alek

Цитат на: vasso - 11.04.2010 00:01
Аз правя една глупост. *CRAZY* Пълня ваната и там с бързовар. Ваната е чугунена обаче, не като някои нови боклуци и не знам, те може да се разтопят.
:-) Щом още не са те изселили от вас  ;-)

Проблемът е, че аз нямам вана ... дали ще стане да ги полея с вряла вода .. ?

Raven

Няма нужда от изваряване, това се прави с по малки корени и единственият ефект е че се накисват с вода и потъват по лесно.
Дезинфекция се прави с бледорозов разтвор на калиев перманганат за 30 минути и обилно изплакване след това.
Това е напълно достатъчно, преди тази процедура ги накисни с гореща вода  под душа да попият хубаво и ги изтъркай с твърда четка да падне всичко излишно.

Варенето на корени е доста излишна процедура, нито се дезинфекцират по добре, нито спират да оцветяват водата, само разправия е.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Alek

За изчистване са изчистени, остава само да ги покисна в разтвор с калиев перманганат и изплакна.  Мен ме притесняваше плесента, която  се вижда на снимките ...

Raven

Итъркай я хубаво с твърда пластмасова или телена четка и дезинфекцирай, това ще реши проблема.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

3743

Публикации: 5
Прегледи: 3529

2521

Публикации: 11
Прегледи: 4841

1061

Започната от Trifcho


Публикации: 6
Прегледи: 4706

26285

Публикации: 6
Прегледи: 3753

55462

Публикации: 4
Прегледи: 2997