• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 21:33

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Трябват ми начални съвети :)

Започната от Ares97, 27.12.2012 01:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ares97

Искам да попитам какво оборудване ще ми трябва и какви рибки ще мога да отглеждам в 50 литров аквариум с дебелина 6 мм който ще си поръчам. Благодаря ви предварително  :-)

Bolta

Ще ти трябват: нагревател 50W с термореле (може и 75, зависи в колко отопляемо помещение, ще се намира аквариума), термометър, вътрешен филтър около 300 - 350л/ч, осветление (все пак зависи дали ще има растения и колко и какви ще са те. Според тях ще се определят броя лампи и ватовете им.)
За рибите - трябва да са дребни по-размер.

grigor nakov

За рибите -трябват ти около 20-на неона , серпи 5бр.,коридораси - сомчета около 10-на,някоя друга разбора ти си преценяваш но да не са повече от 40-50 малки риби ;-)

Bolta

Цитат на: 6ebeka - 27.12.2012 09:19
40-50 малки риби ;-)
Шебек, все пак аквариума е 50 литра, а не 150! Щом колегата пита какво оборудване му трябва, едва ли има някакъв опит в акваристиката. Ще се претовари аквариума с броя риби, който предлагаш.

Ares97

Благодаря ви много  :-) А аз доколкото четох е добре да започна с гупи.

Heartwork

Отличен старт за начинаещ  *THUMBS UP*. Аз преди 8 - 9 години стартирах с живородки.  :coffee:
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Ares97

Имам още няколко въпроса:
1- Става въпрос за нагревателя горе колегата е написал, че зависи от стайната температура, тя е между 27-40 градуса
2- Какви растения трябва е по - хубаво да взема изкуствени или истински, ако са истински какви трябва да са
3- Също така и какво трябва да е осветлението,  защото доколкото разбрах зависи от растенията и рибките
4- И последно какви са тези сомчета и няма ли да им е тясно в този аквариум, защото съм рибар и ще ми е интересно да имам, а и ще съжителстват ли с гупи
5- И колко гупита мога да си взема и ако има възможност за повече, дали неможе да си взема някакъв друг вид рибки
Благодаря ви много :))

Bolta

Цитат на: Ares97 - 27.12.2012 13:35
1- Става въпрос за нагревателя горе колегата е написал, че зависи от стайната температура, тя е между 27-40 градуса
В такъв случай не ти трябва нагревател. :-D
Вземи си естествени растения. Въпрос на вкус е какви ще бъдат те.
Докарай осветлението около 0,5W/л. Ето тема за подходящи растения с такова осветление. http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/kakvi-rasteniya-mojem-da-gledame-pri-osvetlenie-pod-0-5-vtl/
Ето ги сомчетата, за които е споменал колегата: http://aquariumbg.com/fish.php?fish=391
Има и други разновидности разбира се, но тези са най-разпространени.
Можеш да си вземеш 5-6 гупи, като със сигурност ще станат повече, ако засадиш доста растения.

Ares97

Значи ще си взема 6 гупи и 3 сомчета, а за осветлението 25 W доколкото разбрах ще са достатъчно.

Bolta

Тези сомчета са по-ефектни, когато са по-голяма група.
Можеш да вземеш 4 гупи и 5-6 сомчета. Така или иначе гупите, ще се размножат.
25W е добре за по-непретенциозни растения. *THUMBS UP* 

tova_onova

Цитат на: Ares97 - 27.12.2012 01:41
50 литров аквариум с дебелина 6 мм който ще си поръчам.
Хубаво е, че си решил да се допиташ преди да започнеш. Така ще допуснеш по-малко грешки. Хубаво е да съобразиш размерите на аквариума с осветлението. Ако решиш осветлението да е такъв тип http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=lighting&product=Sylvania_GroLux_T8_15W_45cm_OEM&n=1 ще ти е нужен аквариум с дължина минимум 47 см. Ако се спреш на това осветление две пури биха били достатъчни за списакът с растения, който колегата ти е посочил.
Цитат на: Bolta - 27.12.2012 14:40
Ето тема за подходящи растения с такова осветление. http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/kakvi-rasteniya-mojem-da-gledame-pri-osvetlenie-pod-0-5-vtl/
За запаването на пурите може да използваш това : http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=electronic_ballasts&product=Philips_HF-Selectalume_2x18_TL-D_II&n=4 или подобно (въпрос на избор)

Ares97

Благодаря Ви много за съветите :) Иначе аквариумът ще е с дължина 50 см, височина 40 см и ширина 25 см. И лампата която ми даде за пример ще е точна но май трябва да са 2, а да попитам аз ли трябва да си направя тяло или може да си купя и как точно трябва да го поставя на аквариума.Също четох че трябва въглероден диоксид за растенията, защото този от рибите не достига и ме интересуваше дали и на мен ще ми се наложи при положение, че аквариумът ми няма да е толкова голям и с много растения.

tova_onova

Цитат на: Ares97 - 27.12.2012 16:04
Благодаря Ви много за съветите :) Иначе аквариумът ще е с дължина 50 см, височина 40 см и ширина 25 см. И лампата която ми даде за пример ще е точна но май трябва да са 2, а да попитам аз ли трябва да си направя тяло или може да си купя и как точно трябва да го поставя на аквариума.Също четох че трябва въглероден диоксид за растенията, защото този от рибите не достига и ме интересуваше дали и на мен ще ми се наложи при положение, че аквариумът ми няма да е толкова голям и с много растения.
Както съм написал две пури ще са по- добре  *THUMBS UP* . Може да използваш това за пример за капак на аквариума : http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=73 . Единствено ти препоръчвам да сложиш запалването извън капака, така няма да го мислиш заради влагата. Ако се спреш на този вариант трябва да сложиш и винелатор на гърба на капака за да може да охлажда през лятото. Може да си вземеш и готово тяло, а как да го монтираш е въпрос на избор стига да е безопасно и удобно за бъркане в аквариума. За въглеродения диоксид може да се замислиш след, като понатрупаш малко опит с растенията и рибите. При предозиране съществува риск от задушаване на рибите. Също така въглеродния диоксид и торенето вървят ръка за ръка. Не че без него няма да ти се наложи да ториш, но вероятноста да оплескаш нещо е по-малка. След като събереш аквариума прочети, как трябва да се стартира и кога ще е безопасно да пуснеш рибите.

Ares97

Той аквариума нали ще има капак, но се чудех дали да е с силиконова панта или плъзгащ, и дали няма начин осветителното тяло да се прихване за него

Similar topics (5)

54432

Публикации: 1
Прегледи: 2032

59193

Публикации: 31
Прегледи: 15845

26692

Публикации: 5
Прегледи: 3726

51799

Публикации: 11
Прегледи: 4596

58676

Публикации: 6
Прегледи: 3824