• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

sera fil 900 или atman ef 2

Започната от zambo, 04.05.2007 17:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zambo

04.05.2007 17:40 Last Edit: 04.05.2007 17:43 by zambo
аквариумът ми е 175 л. гледам златни и са много мизерни . кой от двата филтъра е по-практичен . показателите им са почти равни. ако някой има опит нека даде съвет.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

theater

По-добре скочи на Серафил 1100 мене ако питаш.
Аз ползвам 1100 в 140л растителен аквариум с около 40 харацини и ми се струва, че пак е слаб....  :-(
140л - харацини
http://starividri.org

Longanlon

не съм им преглеждал показателите на двата, но Сера е по-реномирана марка и поддържа сервиз в България. Евентуално атман може да е по-евтин, но ти си решаваш цена или качество. Не, че атман са боклуци - аз съм с такъв и се държи добре.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

islander

Цитат на: theater - 04.05.2007 19:21
По-добре скочи на Серафил 1100 мене ако питаш.

Това в случай, че имаш 60 лв повече за харчене...
Аз бих избрал Серафил 900.

zambo

Цитат на: islander - 04.05.2007 21:02
Това в случай, че имаш 60 лв повече за харчене...
Аз бих избрал Серафил 900.
благодаря за мненията . цената не е от голямо значение . това което ме интересува е кой канистер би вършил по-добра работа в моя случай и е по-практичен за обслужване
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

iek

Ако производителя препоръчва за твоя аквариум sera fil 900,ти вземи следващия по големина, дори и 1300 няма да ти е излишен.
Лично аз бих се насочил към нещо такова http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?userid=UsK5uQwuy2m9wjJgF73M7Kho1XNWXtpHIYh&f=NR&c=221701&t=temartic

theater

Ако цената не е проблем, според повечето колеги Ехайма е най-доброто за парите си. Прегледай мненията на по-горе в темата за марките филтри. Там са споделени неща от личен опит за различните филтри.
140л - харацини
http://starividri.org

iek

Особено след като видях един работещ 24/7 от 1967г. като на тази снимка:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=1960-1970_18684_ehen

zambo

Цитат на: iek - 05.05.2007 15:39
Особено след като видях един работещ 24/7 от 1967г. като на тази снимка:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=1960-1970_18684_ehen
специални благодарности на всички за изказаните мнения
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ВЕЛИНСКИ

16.05.2007 08:23 #9 Last Edit: 16.05.2007 08:25 by ВЕЛИНСКИ
И аз препоръчвам SeraFil 1100 за 175 литра златни. SeraFil 900 ще се задръсти бързо и ще му падне дебита. Даже ако имаш пари по-добре вземи SeraFil 1300 вместо някои по-слаб Eheim. В случая ти трябва зверски дебит и филтрация, отколкото качество, Sera са си достатъчно надеждни филтри. Наблъскваш го догоре с Siporax и активен въглен (примерно 3 чекмеджета Siporax и 1 въглен за 1300) и махаш всякакви ситни материи като вълна, ситен дунапрен и пр., които биха се задръстили за нула време - оставаш само нормалния дунапрен на входа за едрите боклуци. А, и яко сифониране всяка седмица му е майката + 30-50% смяна на вода :)

zambo

Цитат на: ВЕЛИНСКИ - 16.05.2007 08:23
И аз препоръчвам SeraFil 1100 за 175 литра златни. SeraFil 900 ще се задръсти бързо и ще му падне дебита. Даже ако имаш пари по-добре вземи SeraFil 1300 вместо някои по-слаб Eheim. В случая ти трябва зверски дебит и филтрация, отколкото качество, Sera са си достатъчно надеждни филтри. Наблъскваш го догоре с Siporax и активен въглен (примерно 3 чекмеджета Siporax и 1 въглен за 1300) и махаш всякакви ситни материи като вълна, ситен дунапрен и пр., които биха се задръстили за нула време - оставаш само нормалния дунапрен на входа за едрите боклуци. А, и яко сифониране всяка седмица му е майката + 30-50% смяна на вода :)
съветът ти ВЕЛИНСКИ ми се струва много добър и вече се съобразявам с него. взех по - големият филтър. а какво ти е мнението в досега работещия вътрешен филтър да сложа нитратна смола на сера . той е sun sun 900л/ч. четох някъде , че тази комбинация върши работа.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

islander

Хайде сега да направим една проста аритметика относно кой какво препоръчва. Имам чувството че се намирам на тържище и всеки наддава...купи си S.900 вика един, после друг наддава - аааа нееее! S1100 си купи щото ... и най накрая се стига до предложение - абе я направо S1300!
Аз ако съм играч на това тържище бих заложил на простата и ефикасна сметка - ако ще е S нека да е 2 x S, т.е. не е ли най-добре вместо Serafil 1300 да са 2 Serafil 900.==>!?
Има доста предимства тоя вариант, но най-голямото предимство е 1*224=224 лв. срещу 2*102=204 лв!!!
Не знам - вие посъветвайте на човека! От мен толкоз.

ВЕЛИНСКИ

17.05.2007 10:07 #12 Last Edit: 17.05.2007 10:38 by ВЕЛИНСКИ
Простата аритметика според мен е друга - размерът на кофите и широчината на филтриращия материал. Тъй като филтрацията става отдолу нагоре в един момент основната "магистрала" на водния поток се задръства (най-често с бактерии) и дебита се пренася странично по ширината на филтърния материал. При 2-те малки чекмеджета на 900 драстичното намаляване на дебита ще настъпи много по-бързо отколкото при 1300 с 4 широки чекмеджета. Така че 2 х 900 пак не прави 1 х 1300.

Има и още един момент - шума. 2 х 900 ще бръмчат доста яко в сравнение с 1 х 1300.

Аз лично не съм пробвал нитратна смола, но е хубаво да се пробва, защото в един момент нитратите стават сериозен проблем. Също така е хубаво да се запасиш и с 2 теста за нитрати и фосфати (освен задължителните за амоний и нитрит) и да им следиш нивата, защото от там тръгват всички проблеми с черна брада и други алги. Също така внимавай с какво храниш рибите, защото 90% от храните съдържат яко фосфати - можеш да си направиш експеримент и да накиснеш в 10 мл вода по една щипка храна от няколко вида за 1 час и после да филтрираш водата и да измериш фосфатите в нея и да подбереш само храните с малко фосфати. Фосфатите са опасни защото се акумулират в аквариума и само сериозна смяна на вода успява да ги редуцира в известна степен и то не напълно. Опитай се да засадиш възможно най-много живи растения за да контролираш нитратите - от личен опит казвам, че видовете с по-твърди листа като анубиас, егерия, ехинодорус, дъбче и явански мъх не представляват интерес за златните и те не ги дъвчат. Можеш да ги засадиш групирани на едно място, отделени в по-ситен грунд за да не се затруднява сифонирането, което е супер важно както казах по-горе.

zambo

Цитат на: ВЕЛИНСКИ - 17.05.2007 10:07
Простата аритметика според мен е друга - размерът на кофите и широчината на филтриращия материал. Тъй като филтрацията става отдолу нагоре в един момент основната "магистрала" на водния поток се задръства (най-често с бактерии) и дебита се пренася странично по ширината на филтърния материал. При 2-те малки чекмеджета на 900 драстичното намаляване на дебита ще настъпи много по-бързо отколкото при 1300 с 4 широки чекмеджета. Така че 2 х 900 пак не прави 1 х 1300.

Има и още един момент - шума. 2 х 900 ще бръмчат доста яко в сравнение с 1 х 1300.

Аз лично не съм пробвал нитратна смола, но е хубаво да се пробва, защото в един момент нитратите стават сериозен проблем. Също така е хубаво да се запасиш и с 2 теста за нитрати и фосфати (освен задължителните за амоний и нитрит) и да им следиш нивата, защото от там тръгват всички проблеми с черна брада и други алги. Също така внимавай с какво храниш рибите, защото 90% от храните съдържат яко фосфати - можеш да си направиш експеримент и да накиснеш в 10 мл вода по една щипка храна от няколко вида за 1 час и после да филтрираш водата и да измериш фосфатите в нея и да подбереш само храните с малко фосфати. Фосфатите са опасни защото се акумулират в аквариума и само сериозна смяна на вода успява да ги редуцира в известна степен и то не напълно. Опитай се да засадиш възможно най-много живи растения за да контролираш нитратите - от личен опит казвам, че видовете с по-твърди листа като анубиас, егерия, ехинодорус, дъбче и явански мъх не представляват интерес за златните и те не ги дъвчат. Можеш да ги засадиш групирани на едно място в ситен грунд за да не се затруднява сифонирането, което е супер важно както казах по-горе.
тестове за каквото и да било не съм ползвал никога. сменям около 40-50 л. много престояла вода /3-4 дни/ всяка седмица . добавям сера нитривек и  акватан .
храня само със сера 4 вида различни храни , като ги смесвам.сера випан , випаграм чипс и голди. проблеми с позеленяване и черна брада да чукна на дърво все още нямам. сега отвори магазин на дискус в плевен и ако заредят замразени храни ще им взема . зимата един приятел ми даде замразен хирономус и за един месец , около
5-6 хранения рибите направо наедряха .
засадил съм 4 ехинодоруса и 4 анубиаса . полудяха да растат . ехинодорусите дават по 2 листа месечно и имат двадесетина вече доста големи издънки само от март досега , малките издънки немога да преброя. анубиасите дават по листо на месец.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

ВЕЛИНСКИ

Щом растенията са полудели си измери нитратите - според мен са над 25 мг/л

Similar topics (5)

30176

Публикации: 3
Прегледи: 2784

3746

Започната от Joseph


Публикации: 17
Прегледи: 10309

25071

Публикации: 2
Прегледи: 3616

46521

Публикации: 12
Прегледи: 5178

36030

Започната от _777_


Публикации: 1
Прегледи: 3200