• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 00:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет за подобряване на филтрацията на ФЛУВАЛ 304

Започната от rakim, 22.11.2007 23:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Хора дайте някакъв съвет,флувала има хубав мотор но не хваща най дребните частици плуващи във водата.Поглъща ги и си ги връща в аквариума,чудя се да сменя гъбите вътре с по ситнопорести за по финна филтрация :-( Някой ако се е сблъсквал с този проблем да даде съвет,накрая ще ме налази гадната брада
540л Южна Америка

kraltchev

Ракиме,

Ти гледай да не паднеш в един стар капан - да си мислиш че можеш механически да пречисваш водата до кристална чистота.  Ако има "номер" да се постигне това то е чрез биологичната филтрация, не чрез механична.

Възможно е да се направи водата кристално чиста с помощта на т. нар. микронни филтри.  Тоест гъби с много много дребнички пори.  Проблема с тях е че се запушват много бързо.  Според това колко ти е мръсен аквариума това може да отнеме от само няколко минути до няколко дни.

Друг механичен начин е диатомния филтър.  Писах преди време за него и доколкото разбрах в България такова чудо нема.  Може сега да се е появило де.  Проблема с диатомния филтър е същия като с микронните филтри - запушване.

Така че е най-добре бактериите да ти пречистват водата.  Те са способни да пречистват дотолкова че водата изобщо да не се вижда - тоест все едно че имаш празен аквариум с висящи във въздуха риби.  Но такова ненормално чисто състояние съм го виждал само в сладководни растителни аквариуми и в рифови.  И двата вида имат нещо общо - яка биологична филтрация която се двлжи не само на бактериите, но и на пречистващата способност на растенията и на наличието на специални водорасли и пълзящи гадини във филтъра на рифовите аквариуми.

На практика, ако не говориш за растителен аквариум, аз лично бих почнал яко прахосмучене всеки 3 дни и малка, около 10%, смяна на водата всеки 3 дена.  Също така не се връзвай много на Флувала.  Ако си го турнал под аквариума, а не на нивото на аквариума, дебита на помпата му значително се понижава.  Това те бърка защото означава че в аквариума ти има зони със застояла вода в които бактериите не пречистват добре и се образува видима тиня или плаващи частици.

Ако Флувал 304 е да речем на метър под нивото на водата аз смятам че за аквариум по-голям от 60-70 литра тоя филтър не е достатъчен.

Тоест аз лично бих ударил яко с малките и чести смени на водата + яко прахосмучене и освен това бих подобрил потока на водата в аквариума.

--Николай

zmeq

Цитат на: kraltchev - 23.11.2007 05:37
Ако Флувал 304 е да речем на метър под нивото на водата аз смятам че за аквариум по-голям от 60-70 литра тоя филтър не е достатъчен.

Според мен е малко крайно това мнение.
Аз съм с Флувал 204 на 125 + един малък вътрешен и всичко е ОК.

panchopan

Мнението си е много точно. :-)

Малката смяна на водата през ден прави чудеса с чистотата на водата. Аз храня дискуси, които като ядат правят мътилка на дъното от разпрашена храна. Но като сменям така водата ми е перфектно чиста.

За филтъра също е вярно. На кутията или на опътването има една графика какъв е дебита на филтъра според разстоянието между дъното му и нивото на водата. Това дето го пишат на кутиите е винаги МАКСИМАЛНИЯ поток при ИДЕАЛНИ условия. Аз напримех за един ~240л вода аквариум бях с Атман 3336 с дебит "800л/ч". Докато бяха на земята на едно ниво работеше перфектно. Като вдигнах аквариума на шкафа и стана разстоянието ~120см дебита му падна с 2/3 сигурно. Аз го бях изхитрил като вързах една филтърна глава с дебит 600л/ч във входящия маркуч на канистъра за да докарам до нужния дебит. Филтърната глава стоеше в аквариума под водата и нагнетяваше към филтъра. В интерес на истината работеше.

Само че сега съм с по-добро решение :-) TetraTec Ex 1200
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

ata_nas

Подкрепям казаното от zmeq!
Мисля, че филтърът си работи чудесно. Не мога да се оплача от дребни частици плуващи във водата или нещо от сорта. Филтърът ми е Флувал 204 и е разположен под аквариума т.е. горната му част почти опира дъното на шкафа. Вода-150 литра.

Boby_

Аз съм с Флувал 404 на 300 л. аквариум, тъпкан с трофеуси и почти без растения. Сменям вода и сифонирам веднъж седмично и смятам, че флувалът се справя доволно добре - водата е чиста, без механични частици, плуващи вътре и други такива. Е, помага му и един 1400 л/час вътрешен филтър с дунапрен, но и той не е със ситен дунапрен, а с едър.
Всъщност пробвал съм с микропорест дунапрен и с фина вата във флувала - резултатите бяха по-лоши. Както вече се каза по-горе, налага се често почистване поради задръстване.

В крайна сметка сегашната ми комбинация върши перфектна работа - трудно е в аквариум почти без растения да се постигне идеална чистота и прозрачна вода, но при мен нещата са много близо до това.

kamos

Да попитам Боби
В този вътрешен филтър с дунапрен нали трябва да има бактерии, които осъществяват точно биологичната филтрация за която говори Кралчев?
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Boby_

Цитат на: kamos - 23.11.2007 12:38
Да попитам Боби
В този вътрешен филтър с дунапрен нали трябва да има бактерии, които осъществяват точно биологичната филтрация за която говори Кралчев?

За имането има, но обемът е малък и приносът е незначителен. Голямата част бактерии всъщност живеят във водата и в самия грунд, филтрите осигуряват дом за някои от тях, но силата на биологичната филтрация, осъществявана от порестата керамика и едрия дунапрен, е силно надценявана според мен.

barabata

Аз все още си мисля че по-голяма роля играе движението на водата в аквариума отколкото живота на бактериите във гъбата.
Едно време това движение на водата през друнда се правеше със заровени фунии в дъното на зони и се пускаше въздух да излиза през тях като по тоя начин се получаваше добро текучество на вода през грунда и бактериите си живуркат добре. А сифонирането от време на врема премахва детрита който се натрупва във грунда. И всичко си беше добре и пак се гледаха рибки.

Ако се движи водата в аквариума това означава че има и някакво движение и покрай грунда което способства развитието на по-яки колонии там.

Набелязъл съм си един проект за бъдещо тестване дъното на аквариума да е от някакъв вид пропусклива материя , на парченца стъкло да има вдигнато двойно дъно с таван тази пропусклива материя и върхи нея да има по едър грунд с фракция 1-3 мм, а в единия край да изведа една тръба на която да вържа потопяема помпа да дърпа от тм вода и да я въртя из аквариума, пък може и да се прекара същата вода и през едрата гъба ако е чк толкова наложително. Трябва да се види опитно дали ще проработи , но тънкия момент е материята под грунда да се подбере така че да е достатъчно пропусклива, да не се запушва лесно и да не преминава грунда през нея.

Специално за вфилтриране на по-едрите стици една финна мрежичка/плат на пътя на водата която се връща във аквариума би обрало едрите плуващи частици. (чисто механично)
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

rakim

Ами говоря за чисто растителен аквариум 240л 0.5вата на литър осветление+СО2.Може би единия от проблемите ми е че сега аквариума е само с бавни растения,папрати и прочие...Иначе е само със скариди риби няма.Плуващите частици са главно от корените в аквариума от които се отделят.3 вида корени съм имал от различни дървета и всичките отделят малки кафяви частици :-( Ще наблегна на смените на водата и чистенето на коф помпата.Между другото керамиката в нея е на около година и половина,дали е възможно да е минала някаква давност?Цялата е една наядена,сякаш нещо я е гризало..
540л Южна Америка

kraltchev

Ами това за обема аквариум който Флувала 304 може да поддържа може да се дискутира доста.  Нека имаме предвид че тук в Америка ние си падаме маняци на тема поток - обикновено имаме прекалено много в сравенение с Европа.

Мога да посоча една добра причина да се поддържа бърз поток. Просто казано растенията яко блокират потока на водата.  Ако почнем аквариума слабо засаден и растенията растат добре, в един момент, без да осъзнаваме, течението на водата се оказва много силно намалено.  Растенията блокират много ефективно.  Тоест ефективното филтриране от бактериии намиращи се по декорацийте, листата на растенията, под и вътре в грунта се ограничава.

Въпроса за това колко течение е нужно в сладководния аквариум е спорен.  За ефективна биофилтрация доколкото разбирам е нужен умерен проток - така подхождат към въпроса германците.  Става въпрос за скоростта на водата вътре във филтъра. Но в един растителен аквариум е сравнително трудно да се създаде поток със скорост гарантирана навсякъде. Фирмата Сийкем има един продукт който в зависимост от размера на парченцата и в зависимост от потока на вода през материала има 2 различни приложения.  По-дребно натрошения материал го рекламират като да премахва амоняк/нитрит/нитрат + органика, но водата не бива да протича със скорост повече от около 175 литра в час. По-едро натрошения материал е за скорости над 175 Л/ч. и не премахва органика.  Аз лично не вярвам много на тая фирма, но те определено се съгласяват че скоростта на движение на водата през биофилтъра има голямо значение за това какво и колко се преработва от бактерийте. 

На практика човек трябва да види какво работи за него самия.  Имал съм отлично растящ и чист аквариум изобщо без никакъв филтър, без никакво движение на водата.  Имах и един случай в който външния филтър се развали и за около 2 седмици аквариума кара само на една вътрешна помпичка.  Резултата беше подобрен растеж на растенията - вероятно поради повече свободно плуващ амоняк.

За мен в един добре установен растителен аквариум филъра е само гаранция че ако нещо в системата се скапе страхотно имаме армия от живи и здрави бактерий които веднага скачат на амоняка и дори на част от органиката.  Но ако всичко е наред и чистим добре и не прехранваме растителния аквариум е бая стабилна система.

Течението на водата през грунта според мен е адски важно.  Но при това се сблъсваме с проблем касаещ самия грунт.  В зависимост от размера на частиците и дали материала се разпада или не колкото и поток да има грунта може да стане трудно пропусклив.  Амановския вълшебен грунт уж не се самозапушва с времето. Забелязал съм че в аквариум в който има ровещи риби грунта се поддържа абсолютно чист - бръкваш с ръка и разбвркваш, а не се дига мътилка.  Затова съм склонен да приемам че ако течението през грунта е осигурено добре (било то чрез засилена скорост на водата или това че самия грунт е "пропусклив") биологичната филтрация ще е на ниво.  И разбира се, ако аквариума е растителен, добре растящите растения осигуряват много кислород на аеробните бактерий в грунта, така че да поддържаме добър растеж на растенията помага и по такъв начин.

--Николай

Boby_

Ники, за растителен аквариум не мога да говоря, но имам достатъчно опит (вече десетина години) с африкански цихлиди, където, поне на теория, филтрацията е значително по-важна. Направо ми е дошло до гуша от съвети за аквариуми с трофеуси - разпространеното мнение по американските форуми варира между 15х и 20х обема на аквриума дебит на час. Никой от хората, даващи подобни съвети, не говори от собствен опит, а само повтарят като папагали. Опитах се да споря с един-двама, но резултатът беше трагичен - все едно да спориш с радио. Никакви аргументи. Отговор на въпроса как точно зависи биологичната филтрация от скорстта на потока не получих. Може би защото няма такъв - важен е достатъчния обем филтриращ материал, потокът само трябва да осигури достъп на вода до този материал, т. е. трябва да отговаря на някакви минимални изисквания, но те са 5-6 пъти обема на аквариума в час, а не абсурдните 15-20.
Без да искам да обидя някого, смятам, че в САЩ в последните години се развива една грандоманска акваристика без оглед на смисъла от това. Каквито са им колите (големи брички), такава им е и филтрацията. ;-)

kraltchev

Ами съгласен съм че тук не обсъждаме проблемите почвайки отдолу нагоре.  Филтрацията е добър пример - много рядко се споменава като се говори за проблеми в аквариума.  Лично мое мнение е че ако човек остави аквариума да си се установи той става много стабилен и това "установяване" не е нищо друго, а нормално, ненарушено развитие на бактерийте.

Това по-мощни филтри, Лилиеви тръби, смоли за махане на органиката - добре, ама ако бактерийте са наред човек няма нужда от тях.  Положението с камарата светлина, с преторяването, с огромните смени на вода мисля че е същото.

И все пак въпроса остава - колко циркулация е оптимална.  Според мен си зависи за всеки аквариум, то не е точна наука и затова непрекъснато има хора дето питат "ама как точно да го направя".  Аз винаги съветвам човек сам да си реши, да опита и да променя само ако вижда смисъл.

--Николай

panchopan

Ама той аквариума за да се установи е необходимо нещата в него да са в равновесие. Колкото се вкарва толкова и да се усвоява. Но понеже ние постоянно вкарваме и изкарваме елементи - храна, торове, вода - според мен няма как той сам да се "установи". Равновесието е изкуствено и поддържано от нас. И равновесието е съвкупност от много елементи, а не функция само на водния поток.

В момента се боря именно с такова нещо - установен аквариум, който работеше перфектно, без водорасли, без да задържа органика - смених обитателите от скаларии на дискуси, смених начина, вида и количеството на хранене - и той веднага излезе от равновесие. Даже гледам, че по пъна, там дето е най-близо до светлината са се появили точки черна брада по около 1мм. САЕ-тата не помагат за водораслите, защото се тъпчат от храната на дискусите и не си вършат работата гадините.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh5.google.bg%2Fp.panov%2FRza4fwj_VxI%2FAAAAAAAAASw%2FjXFnl8u-QRQ%2Fs144%2FAqua-012.jpg&hash=625477b40e818455bb45e2824f755206b42e0c5d

Сега смених и филтъра с по-голям обем на кофата и с по-голям дебит, със по-чести малки смени на водата, и ще видим колко време ще отнеме да го уравновеся. Смених и посоката на водния поток, така че водата да тече от единя край към другия, където е смукателната тръба на филтъра. Органиката във водата чувствително намаля за една седмица, но още не е като в началото. Може да опитам да намаля дебита за да минава водата по-бавно през кофата - в момента е с 3л сипоракс + други пълнежи. Това че ако водата се движи по-бавно ефекта е по-добър за мен е ново.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

federal

Защо не си купиш фибри за филтъра и ще си разрешиш проблема.
Аз ползвам BluWave-лабиринтов и една от секциите съм я напълнил с този материал. Естествено купих го фирмен, за да са едно в едно. Всяка седмица чистя само тази част от филтъра, когато извадя фибрите миришат на малки жабчета и са с кафяв цвят. Доста мътилка излиза като ги изплакня. Все едно изпуска тиня.
Не са скъпи- някъде 5 лв струват и правят водата на стъкло! Помисли...

Similar topics (5)

55465

Публикации: 5
Прегледи: 3391

20240

Публикации: 3
Прегледи: 2689

49496

Публикации: 31
Прегледи: 12100

18060

Публикации: 6
Прегледи: 3418

45311

Публикации: 7
Прегледи: 4929