• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет за филтър

Започната от canopus, 28.05.2010 18:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

canopus

Аквариума е 85 литра, ще има доста растения а рибите най-вероятно живородки и разни по дребни (до колкото разбрах няма да се вържат едри риби с растенията). Разгледах темите и явно идеята за дънен филтър отпада. Но въпроса е какъв да бъде филтъра тъй като не съм запознат изобщо с тях. По магазините всеки хвали каквото има а по това не може да се добие ясна представа кое ще върши най-добра работа.

BOJO

Въпроса е много общ :)

Според мен най удачно за малък аквариум а и не само за малък е глава и едропорест дунапрен. Дунапрена има много повече полезна площ от повечето филтри. При теб обаче главата отпада заради растенията. Главите не се продават с флейта, която ще ползваш за да разпръснеш водната струя от филтъра. По този начин тревите ти няма да са като самарското знаме, както е при мен :)

Та на въпроса . Обем 85 л, нормално е филтъра да е 6 пъти дебита на филтъра, което е 510 л/ч . Аз лично не одобрявам това правило . Мойте филтри са минимум 10 пъти. Това обаче е прекалено за аквариум с тревички. (Raven?)

Имаш варианти в зависимост от финансовите възможности.
Китайски вътрешен филтър  с дебит около 500 л/ч за около 15-20 лева нов. Разгледай марките на Атман, Хаилеа, Ресун, Бойо, Алеас с керамична ос и т.н. Важното при теб в комплекта да има колена и флейта. Първия филтър който ми шатнаха некоректни търговци беше СунСън и беше опоскан и му липсваше флейтата. Т.е или пазари от читав магазин или провери всичко в комплекта. Някои от филтрите са с гаранция , други не. Някои се продават без флейта.

Друг отличен според мен вариант е въттрешните филтри на Ехаим. Цените за този дебит са около 30-40 лв. Имаш и 2 години гаранция с възможност за регулиране на дебита. Нямат флейта, но можеш да насочваш струята в различни посоки (модела Аквабол)

Чух добри отзиви за Ферпласт. Но не съм го ползвал лично. Моделите изброени по-горе са ползвани от мен и съм с добри впечатления.

Хубаво е да с по- голяма гъба.

canopus

Благодаря за отговора !

А за вътрешен филтър по-добре ли е да има няколко разделения например с гъба, сипоракс и активен въглен примерно или по добре само една по-голяма гъба.
Sera fill 120 е 700 l/h много ли ще са и има ли флейта за разпръскване, безшумен ли е и въобще всякакви мнения относно филтъра ? Като че ли за сега на него съм се спрял само не знам дали няма да е много бурно за растенията?


Alexfield

Аз имам един 100 литров аквариум с 30-40 подрастващи хелери (на около 3 см).
За филтър ползвам Aqua-El Fan 2 plus 450 л/ч
Много съм доволен от него. А и се почиства много лесно.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

canopus

А флейти не се ли продават отделно или не е сигурно дали ще станат на всеки филтър ? Например за Ехаим аквабол.

barabata

Няма стандарт и всеки си ги прави както му дойде. Я станат, я не. Флейта и сам може да си направиш стига да намериш тръба с подходящия диаметър вътрешен или външен - зависи от сглобките. Черна се прави много лесно с термосвиваем шлаух - нахлузваш, затопляш да стегне и след това изрязваш на дупките и си готов. Или пък за намаляване броя на дупките изрязваш само на дупките които ти си решиш.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

canopus

Цитат на: BOJO - 28.05.2010 18:55


Според мен най удачно за малък аквариум а и не само за малък е глава и едропорест дунапрен. Дунапрена има много повече полезна площ от повечето филтри. При теб обаче главата отпада заради растенията.

Хубаво е да с по- голяма гъба.

Цитат на: canopus - 28.05.2010 19:52

А за вътрешен филтър по-добре ли е да има няколко разделения например с гъба, сипоракс и активен въглен примерно или по добре само една по-голяма гъба.

Sera fill 120 е 700 l/h много ли ще са и има ли флейта за разпръскване, безшумен ли е и въобще всякакви мнения относно филтъра ? Като че ли за сега на него съм се спрял само не знам дали няма да е много бурно?



Няма ли някакви отзиви за Терафил.. никой ли няма такъв
700 l/h ще прекарва 8 пъти водата много ли ще е силно за растенията?


Svill

Използвал съм Sera fill 120 за 130л аквариум почти една година, водата винаги е била кристална. Слагах най-долу гъба, после вата, после сипоракс. Смених го само защото си взех външен филтър. Освен това си има всякакви приставки и флейта

hanuman

 Аз използвам Blucompact 02 на Ferplast 450л/ч в 50 литровия ми аквариум и ми върши перфектна работа, но за твоя обем може би ще е малък. Иначе събира 2 пъти повече керамика от този на сера аз за това го избрах, а и дизайна е по-добър и се обслужва без да се вади целия филтър.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi46.tinypic.com%2F30saemb.jpg&hash=7bf5c20e2d3329f6c0e466bb1d9f8f74d6f8afc3
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

abv

тези акваЕЛ фан серията са добри, ако сложиш акваЕЛ ФАН3 мисля че ще ти свърши работа и са на сносни цени ако не се лъжа не повече от 50лв.

ivcho0

Аз ползвам Аква ел фан 2 за 110 литровия,който няма много растения и съм много доволен.Водата е кристална,лесно се почиства и цената му е 30 лева (3 години гаранция му дават).

Similar topics (5)

55377

Публикации: 0
Прегледи: 1482

8279

Публикации: 4
Прегледи: 5172

26372

Публикации: 3
Прегледи: 2903

49496

Публикации: 31
Прегледи: 12078

30469

Публикации: 56
Прегледи: 94469