Имам един аквариум 50 литра и се чудя дали да не го направя пак. Искам да използвам филтър който е с капацитет от 600 л/ч. Хубаво ли е да се слага толкова силен филтър.
Цитат на: LeiNaD - 27.04.2009 09:18
Имам един аквариум 50 литра и се чудя дали да не го направя пак. Искам да използвам филтър който е с капацитет от 600 л/ч. Хубаво ли е да се слага толкова силен филтър.
Моят е 70л. в момента съм със същия филтър и нямам никакви проблеми вече 6м.
Пък и ако после решиш да си слагаш по-голям аквариум ( до 200л.) ще си готов с ФИЛТРАЦИЯТА *bg*
Можеш да ползваш такъв филтър .
Монтираш флейта на изхода и той няма да прави убииствено течение в аквариума .
Гледай да има флейта в комплекта си и още по-добре ако има регулатор на дебита.
Ако вече си купил някакъв и той няма аксесоари в комплекта или регулатор на дебита може да си направиш нещо такова чрез частично закриване на отвора между филтърната камера и помпата.
Голям обем филтърен материал и бавно течение = кристална вода.
Много врътки и доработки правих докато настроя един 700 л/ч в един 50 литров аквариум.
Най-лесно ми беше след 1 година като изгоря главата от претопляне (подаваше се над водата често ) и залепих със силикон главата на един 350 литра и всичко си заспа.
В последствие разкарах рибите и разкомплектовах системата и си сложих оригиналния мъничък контейнер за да има място за растения.
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,17231.msg195991.html#msg195991 (http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,17231.msg195991.html#msg195991)
Ако течението което ти прави е много силно можеш да го намалиш като разшириш малко дупките на флейтата, така ще се намали скоростта с която излиза водата. Можеш и да си вземеш направо и PVC тръба и да си направиш по-дълга флейта с повече дупки.
Аз си взех китаиски 600 л/ч 10 W (китаиски) пак сам с 50 л имах флейта но нямах ограничител праеше центрофуга с флеита без флейта . Ако питаш мене си земи 1 400 л/ч с регулатор и флейта - заспива . Ако си решил да е 600л/ч поне гледаи да е по- малко ватове 8,6 и да има регулатори и флеити както казват колегите . Това е моето мнение :-P
Това какво пишат на етикетите на китайските помпи и като ватове и като дебит никой не може да каже дали е вярно. То дори и при марковата техника има разминаване между обявеното и реалното.
Прекалено мощен филтър ще има завишено затопляне и лятно време при жегите ще се усети най-добре покачването на температурата на водата в аквариума. Затова не трябва да се прекалява.
За 50 литра между 300 и 400 л/ч е идеален ( като се гледа по възможност обема на филтриращия материал да е по-голям ако има избор между няколко подобни филтъра. Също така е хубаво да се обърне внимание и на подробности от вида кака се сглобява и разглобява - за да е лесно при чистенето. И окомплектоването също е важно.
Аз по принцип не гледам обявеният дебит а ватовете.
Особено при по ефтините марки дебитът е едно към гьотере- квот етикетче имали под ръка -това лепнали.
За най добра ориентация гледайте мощността и криво ляво правете сметка.
Примерно 3-4 вата не могат да направят повече от 150 л/ч,10 вата вече си е добър дебит.
Другото важно нещо- дори и най съвестните производители дават дебита на изхода на канистъра,без пълнеж и без маркучи и кривки.Това означава че като се сложи пъллнежа и се прикачът всичките маркучи,колена и флейти дебита пада минимум с 30% а най вероятно и до 50% ако е добре зареден с всичките пълнежи.