• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет: Атман 3336 срещу Tetratec EX 700

Започната от elkin, 05.08.2009 23:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

elkin

Като цена тези варианти ме устройват(~130 лв.)... Ясно е че има много по-добри...

Става въпрос за аквариум 130 литра с доста рибета (към 40), но дребни (предимно тетри) и доста растения.

Предварително благодаря за съветите.

Divane

на 120 л ползвам Тетратек Екс 700 и съм супер доволна! Безшумен,водата - кристал!
на 220л ползвам Атман 3337 - маалко по-шумен,водата - кристал!

Извод : Който и да избереш - все ще е добре ;)

barabata

На 100 литра аквариум с 40 гупи и едно попче AT-3336 се справя добре (с изключение когато объркам затварянето на капака - вече 2 пъти съм го обърквал).

Като са го мислили този филтър никъде не са слагали защита за неправилно затваряне - капака и кофата са квадрат и може да се капочее както си искаш като само по един начин отвора през който влиза водата във канистъра уцелва дупката на кошниците. ако го объркаш затварянето изсипва водата в пълнежите и почти веднага я засмуква пак - работи ама частично и то само билогична филтрация. Като вземат да плуват боклуците се усещаш какви си ги свършил.

Минуси:
- възможност за грешно затваряне.
- обезвъздушаването не е много трудно , но можеше да е и по-лесно според мен.
не се сещам за друго

Плюсове:
- маркучите се почистват много лесно от налепи (за разлика от маручите на eheim-а ми)
- много маркуч и различни части с които може да се конфигурира почти всякаква система


За тишината - просто няма равна - маркучите съм ги изкарал през прозореца на терасата заедно с кабела за включване ... Такава тишина няма никъде другаде  *ROFL*
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

valnata

И аз ползвам Атман 3336 и съм доволен за сега. Безшумен е и лесно се чисти. :-) barabata на колко време го почистваш от тези налепи, и изобщо вътре самият филтър? Аз моя го чистя на 20 дни, и не зная дали е правилно това но бая боклук има особено финната гъба е много зле.

BOJO

Цитат на: valnata - 06.08.2009 07:07
И аз ползвам Атман 3336 и съм доволен за сега. Безшумен е и лесно се чисти. :-) barabata на колко време го почистваш от тези налепи, и изобщо вътре самият филтър? Аз моя го чистя на 20 дни, и не зная дали е правилно това но бая боклук има особено финната гъба е много зле.

Мога ли да ти отговоря и аз , въпреки че конкретно питаш Барабата...

Канистъра не се отваря толкова често. Веднъж на 3 месеца е Ок и то ако забележиш, че намалява дебита.  Ако си работи добре, не е задръстен и няма нужда да го чистиш. На твое място бих махнал финната гъба. Механичната филтрация е по добре да е с вътрешен филтър, който се почиства по лесно и по-често.

valnata

Ами аз го отварям защото маркучите стават кафеви, и вътре видях че има доста боклук. А вътрешен взех един на Атман 600 л/ч но прави много силно течение и затова го махнах.  Дайте един съвет за вътрешен филтър на разумна цена.Ако взема за по-малък аквариум дали ще стане? Аквариума е 220 литра. :-)

BOJO

Цитат на: valnata - 06.08.2009 15:52
Ами аз го отварям защото маркучите стават кафеви, и вътре видях че има доста боклук. А вътрешен взех един на Атман 600 л/ч но прави много силно течение и затова го махнах.  Дайте един съвет за вътрешен филтър на разумна цена.Ако взема за по-малък аквариум дали ще стане? Аквариума е 220 литра. :-)

Ами.... аз сам в 160л /130 вода с 1000л/ч и в 450л с 1800л/ч, в 280 1200 л/ч и не ми се срува много

valnata

 Този дето взех не разпръсква струята на балончета няма маркуче чрез което да взима въздух и прави едно силно течение  става буря в аквариума . Ще търся друга марка. BOJO твоите какв модел са? Дай един съвет да си взема, и да не пипам толкова често външният филтър.

BOJO

Цитат на: valnata - 06.08.2009 16:47
Този дето взех не разпръсква струята на балончета няма маркуче чрез което да взима въздух и прави едно силно течение  става буря в аквариума . Ще търся друга марка. BOJO твоите какв модел са? Дай един съвет да си взема, и да не пипам толкова често външният филтър.

Според мен не е добре да се смесват нещата. Вътрешното филтарче не го ползвам за подаване на въздух. Т.е, няма никакви мехурчета. Позлвам го само за механична филтрация и течение. "пералнята" ще пречи само ако има растения, макар че аз имам 5 анубиаса + една криптокорина и си растат ... доколкото може де .
Въздух се подава с аераторче. Идеята е , ако се затлачи вътрешното филтарче , дебита му пада и съответно спира подаването мехурчета, няма и течение  и намалява аерацията. Ето това:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F3522%2F013298867-big.jpg&hash=4c282d7c0b81e2127733e01785739cc90d75a9f8

За марки... купувам едни китайски Алеас , 2 години гаранция + прилична цена. Този на снимката е такъв. Иначе имам МАГИ 1000 и също сам доволен.

}|{opukc

Цитат на: Divane - 05.08.2009 23:47
на 220л ползвам Атман 3337 - маалко по-шумен,водата - кристал!

Нещо не ти е Фред машината - Атман е по-безшумен от Tetratec

barabata

Цитат на: valnata - 06.08.2009 07:07
... barabata на колко време го почистваш от тези налепи, и изобщо вътре самият филтър? ...

Ами отварям го на различни интервали от време - понеже беше много пренаселен аквариума (имаше килита, гупи и хелери) с идеята да има много малки рибета и така малките килита да оцеляват когато и други манзъри има за ядене. на Всеки 20-тина дена отварям филтъра като вадя кошниците без да мия нищо, водата я изливам в един голям леген и затварям обратно всичко. Монтирам маркучите , обезвъздушавам и пускам - всичкото има няма 15 минути. Така си извадих 7-8 малки киленца и безброй гупи и хелери - послкедните ги връщах в аквариума , но килитата в отделен аквариум .

Маркучите съм ги чистил два пъти за сега (през няколко месеца). Технологията е едно въже за простиране (метални нишки със гумено/ПВЦ покритие) с дължина по-голяма от два пъти дължината на най-дългия маркуч+още 2-3 педи. Въжето се прекарва през тръбата докато излезе от другата страна и след като се остави ухо се връща обратно. В оставеното ухо се промушва едно мокро парцалче с подходящ размер. Така двойното въже се издърпва и парцалчето обира всичко от маркуча. Внимателно че големи гадости излизат и ако се дърпа силно може бая да изклепате наоколо. По този начин чистя и пласмасовите части от комплекта - тръби , флейти ...
Другия вариант е едно вързано ухо на края на въжето с подходящия като размер възел и пак се прекарва през тръбата. Тук проблеми може да създава възела.  Този метод за чистене на тръбите/флейтата не е подходящо защото няма как да прекарате възела.

Парчето вата се сменя много лесно - при мен много хубава работа върши ине бих го махнал.
От някое ателие/магазин за платове се купува вата - изобщо не е скъпа. Слагаш пласмасовата зелена скаричка върху ватата и си я режеш по размер. Там където е дупката при налагане с ножица или макетен нож режеш един хикс и нахлузваш. След няколко отваряния на филтъра като от пранета стане ватата на ниюо смменяш с нова или пък на всяко отваряне сменяш с нова.

Досега само двапъти съм промивал пръстените заради криво затваряне и всичката гряз се беше набухала в пълнежа. В нормално положение се събира на дъното където се утаява и се спира в дунапрена или ватата. При нормална употребе досега не мисля че би имало нужда от промиване на пръстените.


Когато не се промиват пълнежите и се действа бързичко нищо не му се случва на филтъра дори и да се отваря на 20 дена стига при затварянето да не се пълни с чешмяна вода, а направо с вода от аквариума след монтирането на маркучите. Затваря се капака - отвинтва се отвора отгоре за излизане на въздуха и се пуска кранчето на тръбата по която се смуче водата от оквариума и се изаква да се напълни хубаво. Спираш кранчето и леко раздрусваш да излезе въздуха. Леко с кранчето допълваш пак и после пак раздрусваш и така докато изкараш почти всичкия въздух. Затваряш капачето, отваряш и двата крана и включващ филтъра. Акко не може да засмуче вода поради газов джоб накланяш настрани докато тръгне водата и с леко изправяне изкарваш и малкото останал въздух. Аз поне така го правя и за сега засечки не съм имал. Койкото и вода да се налива през този отвор отгоре без да раздрусам или наклоня канистъра не съм успявал да го обезвъздуша като хората.

Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

valnata

Мерси за информацията *DRINK*  Аз го пълня с чешмяна вода. :-D Щом пречи следващия път ще слагам от аквариума. Затварям крановете пълня вода и пускам тръгва без проблем.

А утре ще видя някое вътрешно филтърче за подаване на допълнително въздух и маханична филтрация :-)

barabata

Чешмянката в аквариума за доливане ... Иначе може да прецакваш бактериите и тогава хич няма да му е добре през 20 дена да я вършиш тая работа ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

valnata

Добре за следващия път ще знам.Не се бях сетил да отворя крана и че се пълни сам филтъра. Е то как засмуква вода? Аз мислех че трябва да наливам да си играя с някаква фуния?

bigbeer

Цитат на: }|{opukc - 06.08.2009 21:13
Нещо не ти Фред машината - Атман е по-безшумен от Tetratec

Жоре, можем да поспорим. И знаеш ли защо? Защото съм от Ле'ски! И съм фен на 'тетрите'..  :-P. Спорът, че  е чисто технологичен де.. аз ще почерпя накрая.. щото никага  не съм имал Атман.. В спалнята си имам 'Тетра'.. и спя като къпан. А мога да спя и като къпан и е... - което е още по-добре! Викаш, да търся Нистър Атман..?!  *DRINK*

Similar topics (5)

26692

Публикации: 5
Прегледи: 3726

31048

Публикации: 4
Прегледи: 3136

12357

Публикации: 5
Прегледи: 3881

27929

Публикации: 8
Прегледи: 5878

5293

Публикации: 5
Прегледи: 3768