Здравейте колеги
Вчера, като чистех филтъра Атман3336 видях, че е засмукал скаридки и малки анцитрусчета. Единственото , което се сетих за ди ги предпаза отново от засмукване е дамски чорап от тези тънките, но сега гледам целия е полепнал с гадорийки. Та искам да питам някой имал ли е подобен проблем и разбира се как си го разрешил.
Сложи едропореста гъба на входа на филтъра. Ако е дребнопореста много бързо се задръства.
Благодаря ще ходя да купя тия дни
Гъбата и чоропогащника много бързо се задръстват . Аз съм нахлузил на входната тръба една кесия , ушита от мрежа за комари . Достатъчно едра , за да преминава вода с боклуци през нея и достатъно дребна за да спира дребосъците .
За бебоци скариди ,ползвай дамския чорап ,мрежата няма да помогне.
Помисли върху въпроса откъде идват толкова много гадории. За мен не е нормално за толкова кратко време да се събере толкова мизерия колкото описваш.
Здравейте ще си призная от къде са боклуците :-D , Сложих пълежа на филтъра и бях отлял малко вода от него в едно легенче . Сглобих го и го пуснах , но като тръгнах да хвърлям водата от легенчето забелязах малките. Та отново отваряне и претакане на водата в мрежичка та ги събрах , но не успях да ги изровя всички малки и така със мрежичката във водата. Та водата стана със един интересен цвят на сутринта всичко беше събрал филтъра върху чорапа. За първи път имам малки анцитусчета и скаридки и в първия момент не знам какво да правя. Сега очаквам и малко повече водорасли да се появят
Цитат на: a__andreew - 16.12.2009 01:28
За първи път имам малки анцитусчета и скаридки и в първия момент не знам какво да правя.
Недей да правиш нищо специално . Остави аквариума на мира . Мъниците ще си растат сами .
Водата ще се избистри сама без да правиш каквото и да било. Фините частици ще се утаят в грунда сами. Това не означава непременно водорасли. Ако тръгнеш да разместваш грунда какви мътилки се вдигат ....
Аз процедирам с филтъра по следният начин. Спирам филтъра, разкачам го и го нося в банята. Отварям и изкарвам кощниците, а водата изсипвам в един леген достатъчен да побере цялото количество. След това ако трябва нещо да се мие се мие , ако не сглобявам филтъра. В големия леген се е омешала цялата мътилка. Бъркам с ръка и леко развъртам водата в кръг. Отивам да закачам маркучите на филтъра и започвам да го пълня и обезвъздушавам с аквариумна вода. отваря се капачето отгоре и се пуска само кранчето на входящата вода докато се напълни. Пускам го и го оставям. Доливането на водата става после в аквариума , а не във кофата на филтъра да прецаквам бактериите.
През това време всички боклуци в легена са се "центрирали" *CRAZY* в легена и само това което мърда по своя воля е някъде настрани. По-лесно се виждат животинките така.
Аз със помощта на канистъра (пак е 3336) вадя малки рибоци от общия аквариум понеже ако останат вътре ги изяждат.
Като си чистя канистъра вадя по 30-50 миниатюрни мелании. Последния път извадих и бая риба: 1 голямо данио, 4 бебета анцитрус и 2 бебета молинезия. При мен има един смукателен поплавък, който събира вода от повърхността и по този начин пречи там да се образува ципа, както и обира боклуците - предполагам, че от там "прескачат".
В един 100 литров аквариум гледам хелери. Там филтърът е AquaEl Fan 3 (http://www.petnet.hu/index.php?m=productdetails&option=zoom&url=product_images/3487/fan3.jpg). Всяка седмица го чистя и вадя от него 2-4 бебета хелерчета. По принцип това е добър начин да се спасят малките от изяждане.