• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 23:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ!!! Нестандартен аквариум.

Започната от Ty3ap, 02.09.2009 15:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ty3ap

Здравейте
Благодарско към създателите на този форум, и към тези които ще се включат да помогнат.

В началото на годината купих къща в околностите на варна и бях твърдо решил като вляза че ще  започна отново( последния ми опит еше преди 3-4 г) да отглеждам рибки. Та мястото което избрах за    аквариума е точно в средата на стаята :-) ( точно там имам колона която няма как да я няма) .
Реших аквариума да бъде около колоната , но веднага възникна проблема че трябва да се сглобява  на място и да не може да се мести ( Неудобно при  подръжка) , и без да се замисля реших че аквариумите ще бъдат 2 П-образни:-D (жена ми откачи)  . Та тъй като вчера реших да се захвана с изработването им ми просветна и си казах , нека да са малко по нестандартни да бъдат като два полу цилиндъра които като се сложат един до друг да образуват цилиндър а в средата да остане колоната.

Размерите на аквариума са : две полу окръжноссти с радиус 30см и височина някаде около 45см-50см

И така по същяство проблемите които имам по отношение на аквариумите които още не съм направил са следните( като изключим този с жена ми)
1.Има ли смисъл да поръчвам такива акварими( ще могат ли да функционират нормално)
2. Каква трябва да е дебелината на стъклото(много изчетох по този въпрос но навсякъде изчисленията са стандартен аквариум - Паралелепипед)
3. Какво оборудване трябва да взема ( по принцип съм на ясно но проблема който очаквам е че ще трябва цифрата да е по две е това ще ми докара малко семейни спорове :-)  )
4. Как трябва да се разоложи оборудването в аквариума за да може да работи нормално.
5. След като се напълни с вода поради това че е цилиндър дали ще се получат някакви изкривявания.
6. Някой сеще ли се някакъв принцип на скачени съдове с които да могат двата аквариума да функциунират като 1 ( да мина с един комплект оборудване)
7 Литража на единия аквариум е някаде около 55 л но поради нестандартната форма не знам какви риби ще се чустват удобно ( Моето мнение като че ли е че за скаларии и някой друг анцитрус ще е най подходящ но мога ли да сложа и други риби при тях.)


Благодаря на всички които ще вземат отношение по темата и ще помогнат да осъществя нестандартната си идея .
:-) :-) :-)

Alexfield

Не бих казал, че идеята е добра:
1. Да ще могат - ако разположиш правилно филтъра, за да циркулира водата добре и навсякъде - да няма мъртви зони.
2. 6 мм или повече
3. Аз го сметнах 100 литра: 140 - 40 (колоната). Т.е. 2 х 50
Помпа за въздух с накрайник порест гумен шлаух - под формата на буква П - около колоната - 2 шлауха, 1 помпа. Това ти гарантира циркулация във всички точки на аквариума. (отг. на 4)
Филтър за 100-120 литра (500-800 литра на час) + устройство за скачени съдове.
Или просто 2 х филтър за 50 литра (300-400 литра на час)
Ако не са скачени може би ще е по-добре: Няма да си мешат болестите.
5. Да, това ще е най-сериозния ти проблем - точно поради това смятам, че идеята ти никак не е добра.
6. Една тема преливници: http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,16526.0.html
7. За повечето риби е важно да имат пространство. Има някои модели, които изискват минимум дължина - проверявай преди да си вземеш.
За анцитруси - няма проблем. Скаларии не съм гледал, но мисля, че и за тях няма проблем. За други: Май скалариите не можеха да се гледат заедно с други риби.

Ще ти излезе скъпо (не знам колко ще ти излязат тези цилиндрични стъкла), но за сметка на това неестетично. И жена ти после ще ти изяде душата.

Успех.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

kamos

Колега не е ли по просто да направиш аквариум между колоната и най-близката стена за да запълниш пространството?
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Balkandjiev

Струва ми се, че ще имаш проблеми с дъното около колоната със снадки?

Ty3ap

Значи основния проблем който ме съмнява че ще има е с изкривяването както мисли и Alexfield
и то проблема е дали ще го има наистина . Попаднах на това:
http://cgi.ebay.com/94-Gallon-Glass-Cylinder-Aquarium-Pre-Drilled-Set-Up_W0QQitemZ300307305202QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item45ebb5d2f2&_trksid=p3286.c0.m14
и
http://cgi.ebay.com/Lake-View-68-gallon-half-cylinder-glass-aquarium-combo_W0QQitemZ280298883336QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item41431d8908&_trksid=p3286.c0.m14
и
http://cgi.ebay.com/biUbe-biOrb-AQUARIUM-9GAL-BLACK-NEW-FISH-TANK-CYLINDER_W0QQitemZ300337124964QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item45ed7cd664&_trksid=p3286.c0.m14


От това което виждам на снимките като чели няма изкривяване но проблема е че не съм виждал на живо такъв акварим.
а що се отнася да стъклото едното ще ми иззлезе 40лв т.е2х40=80 лв само за предните стъкла сега ще драсна това което смятам да направя и ще кача снимки
: 02.09.2009г 17:05ч
Благодарско за идеята за порестия гумен шлаух наистина е добра идея. Как мислиш дали няма да е по добре да го пусна по предната стена И като сложа отгоре диодно осветление да се получи много хубав ефект.
: 02.09.2009г 17:05ч
Ето това си мисля да се опитам да направя

onyxman

С тези цилиндри няма ли да се изкривява образа на рибите.  8-)

N.Nobs

Проблеми с изкривяването няма да имаш, поне не видими от дивана  :-D При този обем на аквариум(ите)а спокойно ще минеш със стъкло 6мм. ако го закалиш.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

panchopan

Това ми се струва загубена кауза.
За какво ти е да влизаш в такъв цирк за радиус 30см ???
Бих те разбрал за ефектен аквариум с голям обем ама за толкова малък не си заслужава.

Иначе наскоро бяха показвали изкривен аквариум произведен в БГ и беше станало страхитно.
Така че има налична технология за реализация.
Но според мен за такива размери не си заслужава.

Оборудването си е същото като за обикновен аквариум с изключение на осветлението.
С пури няма да стана, но може с много енергоспестяващи или с компакт лиминисцентни да го направиш.
Може да ги свържеш без никакъв проблем. И като обеми и като система за филтриране. Но винаги единя ще се обслужва по-добре от филтъра.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Ty3ap

Значи основното от което имах притеснения беше за изкривяване на образа ,  та въпроса е ако някой е виждал такъв на живо да сподели (макар че сега като се замисля е възможно и да няма такова)
по отношение на здравината незнам предполагам че няма да имам проблеми със 6мм стъкло пък даже и да не е закалено. А и така като се замисля май наистина ще е по добре да бъдат като 2 самостоятелни аквариума , както беше споменал колегата.

това смятам да представлява аквариума

Тъй като съм решил да го лепя сам( не смятам че някой който прави нещо за пари би го направил по-добре от мен при условие че влагам всичко от себе си , а и не съм гъзорък) въпроса ми е кое е по добре облото стъкло да е върху дъното или да е прд него, и дали наистина е възможно да имам проблем със задната част на аквариума , около колоната.

Осветлението смятам да направя от светлодиоди(За да не задавам и глупави въпроси по отношение на диодите бихте ли ми пратили препратка дали се препоръчват за осветление)

sliven

Дъното,сам ли ще го режеш?Ако да,режи с 1см.повече(външна страна)Остави 2см.м/у колоната и аквариума(не доближавай,ще имаш раздуване на стъклото и избякваш сътресение от колоната)Бих сложил в/у дъното,защото така ги правя(страници в/у)!!!Трудна работа! *bg* *BRAVO*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Ty3ap

Смятам да дам разкроя на стъклата и да ми ги нареже стъклар, като направи обработка на ръбовете на страниците( от мен да остане само сглобяването ) . Но и при този вариант ли да отрежа дъното по широко.

sliven

Зависи от майстора!Първо направете огънатите.3 пъти мерете и тогава дъното(може и по размери.)Можеш да навреш изолация м/у колоната и задното стъкло.Височината,не е ли много 50см? По-добре 40-45см. >:o
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Ty3ap

Ами незнам може и по малко да го направя щом смяташ че е много ,  ще взема да го направя 45см а той като се напълни да стане към 40-42.
А по отношение на нагревателите ( двата броя) има ли значение какви ватове ще са , като чета по темите ми трябват 2бр х 75 вата , ама мога ли да сложа примерно 2бр х 200вата които са с терморегулатор.

sliven

Много ли ще е студено в тази стая?Може и 2 по100в.Ако ще пада до 0-та,слагай по 200в. :-)
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Ty3ap


Similar topics (5)

51799

Публикации: 11
Прегледи: 4596

16580

Публикации: 8
Прегледи: 6283

42110

Публикации: 9
Прегледи: 4331

21296

Публикации: 4
Прегледи: 5359

2495

Започната от Goshko


Публикации: 15
Прегледи: 8074