• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 09:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно канистри и биологична срещу механична филтрация.

Започната от NO CARRIER, 25.04.2006 23:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NO CARRIER

Коментирам вече с няколко човека, но мненията са все различни.

Едни казват - външните филтри осигуряват предимно по-добра механична филтрация заради по-големия си обем и по-голямото движение на водата.

Други казват - външните филтри осигуряват предимно биологична филтрация, заради по-голямата площ на пълнежа (има се предвид пълнеж от Сера Сипоракс и подобните му елементи) и по-този начин вредните азотни съединения стават по-малко.

До този момент и едните успяват да ме убедят и другите. Но в действителност какво се случва? Според вас, дали преработването на отпадъчните амонячни съединения става в канистъра благодарение на голямата повърхност на пълнежа или няма смисъл от такива екстри?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Stas

Хм. Не знам кой те убеждава в едното или другото - кофти убеждения :)!
Искам да добавя и химичната филтрация като трети вид.

Точно в този въпрос е тънкия момент с пълнежите на канистъра.
Пример:
1. Raven сподели, че си е напълнил канистъра с вата - тя осигурява чудесна механична филтрация и слаба биологична (доколкото се завъждат бактерии във ватата) и ... никаква химична.
2. Евгени Младенов сподели, че има филтър на един от растителните аквариум, който е пълен единствено и само със субтрат за биологична филтрация и то с обем 12 литра. Това води до чудесна биологична филтрация и слаба механична (не лови дребните частици).

При мен какво се получава: в аквариума с дискусите, освен сипоракс за биологична филтрация, съм сложил и фосвек за химична, както и вата за механична. Не мога да преценя коя от трите филтрации преобладава, но със сигурност и трите работят добре.
В растителния аквариум, поради факта, че слагам торове, химична филтрация няма. Залагам на биологичните пълнежи като основни и слагам съвсем малко вата - един тънък слой, който да обира механични частици.

В заключение: точно в тази възможност за избор на вида филтрация според пълнежите, е предимството на канистрите. Е, дебита също, но в определени типове аквариуми, той не е толкова съществен.

PS: Raven, извинявай, ако ти е неприятно, че съм те цитирал. :) За мен вие двамата сте вещи растениевъди и не бих си позволил да цитирам друг преди вас. :)

dido

Аз съм от 'едните' :-)

Ако нямаш растения в аквариума обаче, 'биологичната' филтрация идва на дневен ред  :D

dido

Стасе, това с химичната филтрация е интересно. Дай да чуем сега с какво е по-различна тя от механичната и 'биологичната' такава  :?:

Stas

Цитат на: "dido"Стасе, това с химичната филтрация е интересно. Дай да чуем сега с какво е по-различна тя от механичната и 'биологичната' такава  :?:

Например - нитратната смола, за която имаше специална тема е химична филтрация. Зеолита също може да се използва за такава. Активния въглен също. Мисля, че би трябвало да се сетиш и ... моля да не започваме - знаеш какво. :)

dido

А, не е до започване на онова - просто не бях го чувал това  :D

В смисъл такъв - доста от процесите на филтрация са химични такива и смятах, че няма нужда да се наричат така ;-)

Едит: Активният въглен извършва 'физична' филтрация като се замисля - доста прилича на механичната филтрация в някои аспекти.

Stas

Е ясно е, че става дума за две неща: 1. Какво филтрира/абсорбира и 2. по какъв начин го прави.

Между другото съвсем скоро стана дума за една пречиствателна станция на един хотел на морето - като ми разказаха за нея и ... имах чувството, че ми описват един гигантски аквариумен канистър. Всъщност принципът на работа на пречиствателните станции е същия, но размерите ... хмм... :) Е, не сме задълбавали в технически параметри и подробности, но като се замисля те би трябвало и да хлорират водата освен всичко друго.

miTko

:D Стига сте се яли! Като се замисля, никой материал не изпълнява чисто само 1 вид филтрация.Нещо като бонус де. Задължително е да се филтрират видимите боклуци в началото, после кой както реши.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Boby_

Мога и аз да споделя малко личен опит по темата. "Канистърът" ми е пълен предимно с пореста керамика и не осигурява почти никаква механична филтрация, особено що се касае за дребни частици. За да реша проблема, ползвам и вътрешен филтър с дунапрен. Сега добавих и абсорбираща нитрати смола - резултатът от тази комбинация е повече от задоволителен.  :lol:

NikolaV

В моя канистър съм подредил първо обикновена керамика за разбиване на водния поток. След това дунапрена, който си върви с него. Спира едрите боклуци. Следват керамики, лава. Накрая идва фина вата за ситните буклуци. Боклуци не плуват във водата.
BTW, филтъра го дават до 350 л., аквариума е 250 л. на ръбъ на пренаселването. Сменям 30% вода на 2 седмици. Канистъра го чистя на 3-4 месеца. Единственото водорасло освен кладафората е малко брада, която си седи на един корен от самото начало и не мърда от там. Ксенококуса (поне от стъклата) изчезна с нитерините.

Живко

до клкото съм запознат :D канистъра е измислен за да функционира като биологичен и като химичен филтър. някои хора го ползват и като механичен такъв. според мен би свършил работа като механичен филтър при определени обстоятелства.
не виждам какъв е смисъла обче цялата вода, посточнно да се проточва през всичките лайна от аквариума, както се получава при механична филтрация.
именно поради тази причина не ползвам канистри за растителни аквариуми. не мога да разбера, защо Евгени слага на растителен аквариум канистър с биофилтрация. човека има опит и постижения, ама това според мен е излишно :roll:
Рейвън е сложил само вата. и аз бих ползвал при неговия аквариум, канистъра за механично обиране на боклука, но бих го напълнил с гъби, за да мога да го чистя често. е колко често зависи от това колко ще цапат рибите и колко нитрати и фосфати ще искам да има във водата. събрания във филтъра буклук ще ги отделя.
май излиза, че един канистър пълен с пълнеж за мех. филтрация, монтиран на растителен аквариум, ще намалява органиката, но няма да влияе много на естественото добиване на торове.
за цихлидарници са много полезни, ако се ползват по примера на Боби.
Никой не се е родил научен.

NO CARRIER

Питах, защото се замислям вече и за канистър.

Много се надявам да помогне когато забравя да сменя водата повече от две седмици. Понеже рибите са ми доста, въпреки многото растения, явно нивото на нитратите се беше повишило и имах няколко жертви. Вярно, намеси се естественият подбор и си отидоха най-слабите рибки, но загубата си е загуба.

Обаче се чудя дали да бъде Сера сипоракс, да си взема по-евтина керамика или биотопки или да карам на вата и дунапрен само. Вероятно ще е нещо средно. Може и смола да има, по примера на Боби. :-)

Благодаря на всички за информацията! Ако някой знае още подробности, да казва. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

etg

ЦитатОбаче се чудя дали да бъде Сера сипоракс, да си взема по-евтина керамика или биотопки или да карам на вата и дунапрен само. Вероятно ще е нещо средно. Може и смола да има, по примера на Боби.  

Филтър=пълнеж, другото е помпа и кофа.
Биотопките са за друг тип филтри, заемат голям обем и имат малка площ. :lol:

Longanlon

Живко, и на мене ми беше чудно, защо Евгни слага канистър на растителен аквариум... Но като презапуснах аквариума си и му закачих новия канистър с керамика, само ксенококуса се осмелява да се появи и то само малко по стъклата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NikolaV

Лично за мен най-голямото предимство на канистъра е, че е извън аквариума. Не обичам да бъркам, да вадя филтри и тн. така, че независимо дали говорим за холандец, цихлидарник или аквариум само с вода за мене отговора е канистър. За това, че е отвън - всек'ви други био, механо и химико почистващи фунции са ми на заден план. Мързел. Това е проблема, който ми решава.  8)

Similar topics (5)

41753

Публикации: 2
Прегледи: 2858

5218

Публикации: 4
Прегледи: 5694

35931

Публикации: 5
Прегледи: 2924

31016

Публикации: 6
Прегледи: 3940