• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 19:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Лентови тестове и течни тестове

Започната от Георги, 29.11.2013 10:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги

Не зная откъде тръгна мълвата за неточността на лентовите тестове (6в1, 5в1). Някой правил ли е сравнителни тестове?
Ще се навие ли колега с магазин или търговец, да направи такова сравнение?
Искам да разбера, дали са достатъчно точни за нашите цели? Напр. ако разликата в pH е 0.1-0.2 мисля, че е достатъчно точен.

NO CARRIER

В София имам приятелка с точен pH метър и разтвори, ако някой осигури тестовете, ще може да ги сравни.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Ivan_S

Цитат на: Георги - 29.11.2013 10:31
Не зная откъде тръгна мълвата за неточността на лентовите тестове (6в1, 5в1). Някой правил ли е сравнителни тестове?
Ще се навие ли колега с магазин или търговец, да направи такова сравнение?

Лично моето наблюдение, не че е меродавно де е, че реактивите някак ми се виждат по-достоверни. Правил съм тестове с лентички, които самите те помежду си показват различно оцветяване, независимо че тестовете са правени едновременно. За съжаление при лентичките много влияе времето. Колкото повече изсъхва лентичката, толкова оцветяването е по-нереално, съответно показанието. Едва ли не, ако не се изчаква по хронометър предписаното време за изчакване, може и да се направят грешни заключения за състоянието на водата. Не твърдя, че реактивите са безкрайно точни, но все пак са течност и могат да покажат нюанс на оцветяването, което с лентичките не винаги може да се хване. Ако има някаква апаратура, с която да се направи замерване ще е най-добре. И ако се окаже, че всъщност 5 и 6 в 1 са също толкова точни като реактивите, ще е много добра новина, поне откъм цена :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Георги

Добавих уточнение в първия пост.
Времето за съхнене е по инструкция. Следва се - няма как.
Например, тестът за фосфати е с една лъжичка, която сигурно е незнам колко - много малко - реагента се слага в 10 мл вода и го тръскаш докато се разтвори. Относително е да прецениш дали се е разтворил на 100% или ако к-вото реагент е с връх, пак не е съвсем точно. После слагаш реагент 2, тръскаш, чакаш 10 минути.
То е ясно, че в лаборатория с необходимите прецизни прибори е най-точно. Та такива ми ти работи.

Ivan_S

Май всичко е относително :). Поне да няма големи отклонения, защото тогава ще е неприятно. Предполагам, че известните марки няма да си позволят да правят неточни лентички или пък реактиви. С тези тема сега, ще взема да ида да взема 2-3 лентички и да сравня с реактивите, които имам, ще отчетат ли едно и също  :-D.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

paralaks

Аз ползвам лентички 6в1 на JBL заради удобството.Имам и комплект течни тестове на JBL , наскоро нарочно направих съпоставка на резултатите при стриктно спазване на указанията като време и количество.Резултатите са почти идентични.Определено ще си продължа с лентичките/ех мързел *ROFL*/  и един път на месец контрол с течни тестове.

Георги

Именно! Много са удобни. Благодаря ти.

zariio

Цитат на: paralaks - 12.12.2013 09:28
Аз ползвам лентички 6в1 на JBL заради удобството.Имам и комплект течни тестове на JBL , наскоро нарочно направих съпоставка на резултатите при стриктно спазване на указанията като време и количество.Резултатите са почти идентични.Определено ще си продължа с лентичките/ех мързел *ROFL*/  и един път на месец контрол с течни тестове.

Това обаче с малки изключения.Теста за нитрати на JBL хваща много ниски стойности а лентичките не.Не знам дали и при фосфатите не беше така.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Георги

Идеята ми е, че начинаещите имат вариант да разберат основните параметри в аквариумите си - за тези пари лентовият тест върши работа.

Едит: Лентовият тест не мери фосфати :)

petko

Цитат на: zariio - 12.12.2013 10:26
Това обаче с малки изключения.Теста за нитрати на JBL хваща много ниски стойности а лентичките не.Не знам дали и при фосфатите не беше така.
Да,и теста за фосфати хваща малки стойности.