Здравейте,
С голяма наслада открих форума и 3 дни чета из него и си подритвам трудовата книжка.
След близо 5 години прекъсване обмислям въпроса да зачеша старата краста. Нямам много място, затова реших като начало да спретна стария 60-литров аквариум (60/40/25 ;(). Планирам го за 10-тина неонки, някой анциструс и някоя и друга мъжка гупа...
Пък ако потръгне ще хвърля пари за 200 - литров аквариум с полагащия му се статив, но това по-нататъка.
Въпроса ми е:
Какъв филтър е разумно да избера за така описания 60-литров съд, който да отговаря на следните изисквания:
1. Да е малък по обем, за да не заема и без това оскъдното пространство.
2. Да е естетичен - нещо плоско, тъмно, което да не изглежда като тец Марица-Изток 2
3. Да има разумна цена (10 - 30 лв).
4. Да върши работа, разбира се.
От първоначалното проучване реших, че най-добре е вътрешен филтър с помпа, но тъй като отдавна съм се откъснал, очаквам съвет за подходяща марка и модел. Имам от едно-времешните помпички, ако за нещо може да послужи...
А за купуването е ясно - пазара!!!
Благодаря предварително!
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flongy.hit.bg%2FFAQ%2Ftehnika.jpg&hash=3a5fd5b1768b79d2a2000153fb3e2a7b607e2629) (http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=344)
Гледах го това внимателно, но не виждам съществена разлика в механизма в сравниение с добрата стара дунапренена гъба с камъче вътре(особено пауърхед-а). Има ли някой модел с допълнителен пълнеж - активен въглен или нещо друго.
Или пък "малък" външен (като този показан във FAQ)
SeraFil 380 ще ти пасне идеално 350 литра на час. 22-23 лева
Бъркаш съществено - разликато между въздушната помпа и показаните филтри е изключително важна: техният дебит. Единственото, което движи водата в дунапрена на въздушната помпа са мехурчетата, а те никак не се справят добре с тази задача. Вътрешната пмпа пък си има електрически мотор с перка и най-малката от тях има дебит от 200 литра вода на час. Това освен, че осигурява много по-добра филтрация, позволява на бактериите, които живеят в дунапрена (виж статията за азотния цикъл) да се размножават и да 'работят' много по-качествно.
Ако искаш и някаква друга филтрираща материа, освен дунапрена, има едни модели вътрешни филтри (виждал съм на съботния пазар), които имат място за такава и вътре може да сложиш специална вата, филтърна керамика, даже активен въглен ако желаеш.
Това за дебита наистина е съществено, благодаря. Сера фил 350 е един от вариантите, към които се накланят везните, особено ако има място за допълнителна филтрираща материя. Ех, колко е лесно сега да получи човек информация....
Първо добре дошъл :D
По принцип има голяма разлика м/у добрата стара гъба с аераторче и пауърхеда особено за мех. филтрация.Виждам че Лонгалон ме е изпреварил :roll:
Ето ти една идея :arrow: http://www.aquael.pl/en/akwarystyka/filtryw.php?id=266
Мисля че за 60л. не си заслужава покупката на външен филтър било то канистър или хенг-он.
Ако си решил да взимаш по-голям аквариум в бъдеще няма смисъл сега да вземеш нещо което след месец или два ще ти е малко.
Ако имаш възможност мини през съботния пазар и разгледай там какво се предлага fish
Цитат на: "N.Nobs"http://www.aquael.pl/en/akwarystyka/filtryw.php?id=266[/url]
точно за това говорех
Благодаря на всички за съветите. И като съм ви хванал тук накуп, още 3 въпроса:
1. Какво е мнението ви за двойното дъно. Едно време много го лансираха, но сега ми се струва, че славата му е позавехнала и влиянието му върху растенията е най-малкото спорно. Освен това подозирам, че ще се събира мърсотия. Имам от едно време дънен филтър и се чудя дали да не го сложа допълнително, освен основния филтър (вода не пие, в края на краищата)
2. Стъклото, което покрива аквариума, върху което се поставя капака с лампите (няма да е стъклен капак с плъзгаща част, а едно стъкло) трябва ли да закрива плътно повърхността (да бъде с точните размери на дънното стъкло) , или трябва да има някаква пролука, за да "диша" системата?
3. Доколкото разбирам, при наличие на въртрешен помпа-филтър, аерацията с мехурчета е излишна, или греша?
Отзад напред сега:
3. Да, излишна е, освен ако нямаш прекалено много риби.
2. Системата си диша перфектно и през малките отвори, които се оставят отзад на стъклото, за да минават през тях кабелите на техниката. Само през лятото капакът се отваря повече с цел охлаждане.
1. Какво е 'двойно дъно' (макар че май с сещам) и каква би могла да е ползата от него? Дънният филтър е добър, но не и за отглеждане на растения.
за двоиното дъно сам си си отговорил напълно правилно- няма никакъв смисъл от него ако ще гледаш растения.ще ги умориш от глад ако им дърпаш хранителните вещества от корените.
двоино дъно е добре само за аквариум със риби /малавийци,дискуси/ но и тогава няма много смисъл- по добре да се инвестира в качествен филтър.
ако покриеш плътно аквариума с капак ще имаш много конденз и ще ти плесенясат стените и тавана много бързо- задължително трябва да диша ,а даже и вентилаторче може да сложиш.
може просто да му резнеш ъгълчетата от зад.
а мехурчетата въздух са безсмислени каквато и филтрация да сложиш- те са отглас от епохата когато единствените филтри бяха така наречените еърлифти- въздушни помпички,но в момента нямат смисъл а само ти дигат мърсотия в аквариума.
освен това от гледна точка на съвременния акваскеипинг са недопустими. :)
брей - много сме бързи с отговорите тази сутрин- човек да не попита :D
Е, вече съвсем се проясниха нещата. Избрал съм място, шкафа е готов, имам грунт (стар от едно време но е добър). Промивам грунта профилактично, тичам до кимбайците за растения, слагам грунта, наливам 10 см. вода, боцвам китките, доливам вода, покривам със стъкло и заминавам на море.
Като се върна след 2 седмици виждам какво е оцеляло и ако нивото на водата в хола в по -малко от елинпелинска къща купувам от пазара филтър, темперирам, добавям малко каманак, който ще набавя нейде по Ропотамо и пускам 5-6 гупи. След седмица пускам 10 неона.
Нещо изпуснах ли?
Мястото ми е добро, има светлина, но не е пряка (на стена до прозорец). Смятам, че мога да отложа лампата и филтъра за след морето. Другия вариант е да ги купя, заедно с таймер и да ги сложа отсега, но това значи не от пазара, а от кимбайците, което значи 10-15 лв. фира общо...
Има някои пропуски в плана ти:
Първо, камъните и подредбата на аквариума се прави преди да набучиш растенията. Как ще разположиш камъните, ако растенията вече са засадени? Нали трябва да ги заровиш в грунда (даже още по-добре е да сложиш първо камъните и после да им засипеш основите за да не се клатят и да не се мушкат сомчетата отдолу)?
И после ако смяташ да сложиш лампата и таймера за нея след морето, имай пред вид, че малко от растенията ти ще преживеят двете седмици - представи си: с повредена коренова система от пресаждането, на полумрак и без хранителни вещества.
И последно - мястото до прозорец не е особено добро - слънчевата светлина способства за развитието на низши водорасли. Дори и да не е пряка, светлината от прозореца ще даванеприятни отражения в стъклото и ще разваля визията на аквариума ти, а растенията ще се изкривят всичките натам.
По добре сложи лампата и филтъра сега и ги остави да работят до като те няма.
Ако имаш растения в аквариума то светлината е задължителна.
Освен това филтъра и лампата трябва да поработят за да затвориш азотния цикъл. в раздела FAQ има подробно описана тема за азотния цикъл прочети я.
Таймера върши идеална работа 10-12 лв. нагласи го да свети през деня на 10 до 12 часа.
Аквастар(60 см 18 W) + ГроЛукс (60 см 18W) общо 36 W или 0,6W/L ?
Малко тъпо и мързеливо си зададох въпроса преди малко , за което се извинявам - никой не е длъжен да ми е бавачка и да ми следи мисълта и мозъчната еволюция... Та въпроса е: Такава комбинация подходяща ли е за 60 - литров аквариум с воден стълб 40 см, в който ще се отглеждат растения без особени претенции?
Да напълно подходяща.
Аквастар излъчва синя светлина а GroLuxa червена комбинацията на двете лампи ще придаде на растенията и рибките перфектна визия + това 0,6 w/l мисля,че е нормално за 60 литров съд.
Абсолютно добре е. Има разбира се и по-добри лампи от Силвания, но на нашая пазар те са идеалното съотношение цена-качество и общо взето всички ги използваме.
OK, ех ако не отглеждахте риби, а акции, щяхте пачки да правите с тези съвети. Това интернета е чудо, едно време колко ровене за литература , проби и грешки, обърнати кореми... сега питаш и до час някой препатил ти отваря очите...
След работа - в магазина за осветителни тела на Ботев, тяло и тръби, после в Конрад за таймер, утре филтър и китки и ... ох леле майко юнашка.... съседите ще си правят дига от чували :)
Мини и през магазина за селскостопанска химия и вземи малко изкуствен тор - NPK е добре, може и Кристалон. струва 2.50. От него ще поръсиш 1 лъжичка за кафе без връх на дъното на аквариума преди да насипеш пясъка. Това ще позволи на растенията по-бързо да се захванат. Съвсем не е задължително да го правиш, но помага.
Цитат на: "Longanlon"Мини и през магазина за селскостопанска химия и вземи малко изкуствен тор - NPK е добре, може и Кристалон. струва 2.50. От него ще поръсиш 1 лъжичка за кафе без връх на дъното на аквариума преди да насипеш пясъка. Това ще позволи на растенията по-бързо да се захванат. Съвсем не е задължително да го правиш, но помага.
незнам кристалона(поне 5 вида са с различно съотношение на NPK) какво ще помогне на растенията,ама поне ще изкараш хубави водорасли :lol:с две думи- съвета е твърде рискован :!:
Kafjawia Kristalon e za preporuchwane. K 38%, N 10 %, P 5%.
Sorry za lat...
Една кафеена лъжичка без връх е дост малко количество, особено под грунда. Даже К.Ратай преди 20 години - времената без СО2 и добро осветление - препоръчва слагането на малко "изкуствен тор под пясъка" при правенето на аквариума.
А за моя опит в тая насока прочети в темата Баси растенията... :wink:
какво бърка да се купят десетина таблетки на сера за 5 лв :wink:пешо прочети за азотния цикъл при нов аквариум :lol:
Вече сме "на вода"!!! Сложих на дъното под гунта тънък слой HUMU PLUS - някакъв италиански препарат от кимбайците. Изръсих се 9 лв,за кутийката, ама какво да се прави, все пак сложих половината пакет, колкото да покрие дъното, но без да прави слой.
Лампи - тяло българско 12 лв., Аквастар - 8 лв, ГроЛукс 9,50 } от Светъл Дом (Т. Александров и Ботев)
Термостат механичен от Конрад (Ботев и Хан Аспарух) 5,9 лв.
Растения: Ехинодорус, Лудвигия, Кабамба, Дъбче, едно с Х, което прилича на лудвигия...и малко ричия за отгоре. Може би е малко глупаво толкова много видове, но реших да пробвам кои ще се хванат добре, така че темата с растенията търпи развитие...
Въпроси:
1. Филтъра (СераФил380) леко шуми, като тих хладилник, това нормално ли е и няма ли шума и вибрацията да стресират рибите?
2. В упътването за филтъра пише, че трябва да работи постоянно и да не се изключва за повече от 30 мин. Това доколко е сериозно или е просто някаква маниащина ?
Хм, за първи път чувам за тия 30 минути и не се сещам каква е причината за тях. Все пак немците обикновено знаят какво говорят, така, че по-добре е да ги послушаш.
Шум е нормално да има той е съвсем лек, все пак е моторче зависи и къде си поставил филтъра.
Що се отнася до това дали трябва да работи постоянно повечето полезни бактерии се размонжават във филтриращия елемент именно за това когато го чистиш не трябва да прекаляваш или да го миеш с топла вода просто го изплакваш и толкова.
templar
хумуса - много добре,даже повече трябваше да сложиш,аз го ползвам и съм много доволен от него нищо че е на една не особено добра фирма.
растенията също са добре засега - по нататъка ще видиш какво ти върви и какво да добавиш.
но тази ричия нямам представа за какво ти е - само зътъмнява.това растение се слага при нужда- за затъмняване и най вече в развъдни аквариуми,въобще нямаш нужда от него.
30 -те минути са малко пренатягане ,но все пак ако не работи 1-2 часа или повече бактериите в него ще започнат да умират.
въпреки че биофилтрацията от вътрешен филтър е незначителна.
ричията - не знам, кефи ме когато действа като лек светлине филтър. И без това това осветление с две тръби ми се вижда една идея силничко, водния стълб е само 40 см, така че едва ли ще е проблем. Винаги мога да я изхвърля. По-скоро ме притеснява шума от филтъра - звукът е като тиха помпа за аератор, а като долепиш ухо до стъклото се чува и усещам лека вибрация. Допускам че е нормално, все пак марката е Сера и е чисто нова, но очаквах, че ще е съвсем безшумно.
Колкото до бактериите: защо трябва водата непременно да се движи, мисля, че и в неподвижната има достатъчно дифузно движение на молекулите, за да не гладуват.
светлината никога не е достатъчно :wink:
повечето акваристи се борят за всеки ват.
нитрифициращите бактерии се нуждаят от непрекъснато движение на водата и достъп на кислород иначе умират поради количеството в което се намират във филтъра.
тези които са във самият аквариум могат да живеят и без движение на водата но във филтриращият материал са натрупани в голямо количество и се нуждаят от допълнителен кислород.
Привет от "големия аквариум"! След 2 безкрайни седмици на гмуркане из потънали кораби на Варвара, роболов на паламуди с лодка и фантастични круизи по Велека (ей това Амазонка ряпа да яде, все едно гледаш Изгубеният свят..) се завърнах и установих, че растенията са се хванали добре (без роголистника, койтоп както обикновено се е размазал и разпаднал, с изключение на няколко свежи стръка), водата е бистра и с изключение на няколко бради водорасли нещата са задоволителни. Поизчистих водораслите, пуснах няколко мъжки гупи и един анциструс, които веднага се заеха с изяждане на тази напаст и с нетърпение очаквам следващия съботен пазар (очертава се чак на 17, защото 10-ти е работен ден:) за да взема стадо неони...
Още веднъж искам да благодаря на форума за методическата помощ!
Цитат на: "templar".....и с нетърпение очаквам следващия съботен пазар (очертава се чак на 17, защото 10-ти е работен ден:) за да взема стадо неони...
И 17 е работен :lol:
ей-й!!! :((( Значи, както казваше някой от старшините тук "търпението е майка на акваристиката"... :)