• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какъв филтър да избера за 600Л?

Започната от Фори, 04.02.2009 13:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Фори

Общо взето ровенето в темите по-назад не ми даде отговор на този въпрос, ровенето в мрежата ме докара до това. И тъй като генетично и географски ми е заложено да търся хем хубаво, хем ефтино, ми се стори малко кисела цената. Има ли смисъл да търся нещо по-ефтино? И тези 600 л са грубо казано външните размери на паралелепипеда, "ефективният" обем ще е по-малко.

abaro

Здравей!
Поздравления за начина по който си подготвяш целия проект за аквариума със предварително уточняване на всички важни моменти.
Това е някаква нова серия филтри на Ехайм, която аз лично виждам за първи път. Но тъй като имам много близък като конструкция модел - 2076, ще ти посоча едно голямо предимство на този филтър. Потока на водата в него е устроен така - влиза отгоре, първо минава през груб филтър - утаечна камера и синия дунапрен, след което минава най-долу и тръгва нагоре през останалите тавички за механична и биофилтрация. Това дава възможност периодично да се отваря филтъра и без да се разбутват тавичките да се извършва почистване на грубия филтър на входа. Това е много удобно, повярвай ми.
Колкото до цената - според мен е съвсем прилична, дори мисля че е достатъчно ниска за да не се замисляш изобщо :-). Сигурен съм че ако го продават тук в България цената ще излезе при курс евро:лев - 1:4.
За 600л обаче това е малко малък филтър, така че си направи сметка предварително колко голям ще става аквариума. Ако наистина ще го правиш към 600л, по-добрият вариант е 2080, който е със същата конструкция но е с поголям дебит и по-голам филтърен обем. Разбира се трябва да се съобразиш и със габаритите на филтъра, защото във височина в шкафа ще ти са необходими поне 7-8см повече от габаритната височина.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Фори

В шкафа като височина ще имам почти за 2 такива. Това не е проблем. Модела 2080, е с 80 евра отгоре, което минава психологическата граница от 500 лв, което ме кара да се замисля че риболова е едно ефтино хоби  :-D Както е тръгнало май ще си надхвърля бюджета значително, здраве да е. А иначе неотчитането на такива дреболийки в началото води до сериозни неприятности (включая финансови) в бъдеще. Другото, което ми се върти в главата, много ламерски въпрос, за което се извинявам, този комплект какво включва? Никъде не видях помпа по снимките, което е малко притеснително.

bgangler

Аз освен 2080, бих ти препоръчал това:
http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/dbf533caef5597b5f6d123acb92922fe/cl/details/anid/061016/Eheim%20external%20filter%202260//listtype/search/searchparam/2260

Може би най-железния модел на ехейм, адски здрав и прост като изпълнение. А капацитета му е много удачен за твоя аквариум.

Поздрави
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

panchopan

Аз на 780л съм с два филтъра - TetraTec EX1200 + Eheim 2228 - и съм много доволен.
За големи обеми почти навсякъде четох че е по-добре с два по-малки отколкото с един голям.
Храня дискуси с кайма и понякога става голяма свинщина вътре а филтрите се справят добре.
През 2 месеца ги отварям един след друг да изтръскам свинщината и леко ги изплаквам.
Честно казано не знам ако съм с един двойно по-голям филтър дали ще е различно.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

bigbeer

Да. Дори единият да се издъни с вторият ще успее да се закърпят за кратко време нещата. А ако достигна до подобни литражи също вероятно ще се замисля за 2.. стига да не ми се е пробил много джобът ;)

abaro

Цитат на: Фори - 04.02.2009 15:19
В шкафа като височина ще имам почти за 2 такива. Това не е проблем. Модела 2080, е с 80 евра отгоре, което минава психологическата граница от 500 лв, което ме кара да се замисля че риболова е едно ефтино хоби  :-D Както е тръгнало май ще си надхвърля бюджета значително, здраве да е. А иначе неотчитането на такива дреболийки в началото води до сериозни неприятности (включая финансови) в бъдеще. Другото, което ми се върти в главата, много ламерски въпрос, за което се извинявам, този комплект какво включва? Никъде не видях помпа по снимките, което е малко притеснително.
По първия въпрос - помисли си пак колко ще ти е висок шкафа. За такива филтри ти трябва чиста височина вътре в шкафа поне 65-70см. Помпа си има вътре всеки филтър. Тя се намира в горната част (главата) на филтъра.
Имай предвид че това което ти е написал Панчопан е много вярно. Ако правиш наистина голям аквариум (според мен това е всичко над 400л) и ако рибите ти са сравнително едри или много на брой, по-ефективния вариант за филтрация е с 2 по-малки филтъра. При теб обаче ако го направиш 150х50х50 излизат около 370л, при което може и да минеш с един.
По въпроса за цената на хобито :-). Според мен всяко едно хоби като се постави на сериозна основа и ако имаш желание основните неща да са изпипани, става скъпо хоби. Акваристиката е прекрасен пример за това :-D
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

madcap

За такъв обем на аквата и аз си мисля два броя с по малък обем. Съдя по моя, имам чуството че ми е малко малък е 500л с Атман с 1200л/ч  :)

madjosan

Според мен, за такъв литраж е задължително от два външи филтара!
Гледам цихлиди в 300 литров аквариум. Отначало бях с Fluval 405, но ми се видя слаба филтрацията (а го дават до 400 литра). Взех втори външен Sun Sun 1400l/h. Родих се  8-)   Водата ми е кристално чиста. Отварям ги на 6-8 месеца.
А, и както писаха колегите по-горе - ако с единия стане нещо, втория спасява положението  *THUMBS UP*

SkyNer

Ти гледай с Флувала да не ти стане нещо че тоя сън сън няма много да те спаси.
Прохождащия

ceco

Не зная какъв ти е бюджета.Все пак най- добре е да имаш 2 Ехайма  :-D
А пък на цената на единия можеш да купиш 2 Тетра.Много от нас ползват китайски и турски филтри.Правят го от години.Аз обаче не бих препоръчал на никой.

Similar topics (5)

11620

Започната от mmax


Публикации: 2
Прегледи: 3001

5305

Публикации: 1
Прегледи: 4641

23196

Публикации: 9
Прегледи: 3562

49792

Публикации: 8
Прегледи: 4717