• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 03:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Hagen Fluval 304

Започната от NikolaV, 07.01.2005 17:17

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NikolaV

Колко според вас е разумна цена за Hagen Fluval 304?
Виждал съм по-малките варианти на пазара и по магазини. Взависимост от сергията/магазина цената (на най-малкия модел) варира с около 50-60 лв. Просто да знам до колко е реално да дам евентуално за него.

discus

Цитат на: "nikolav"Колко според вас е разумна цена за Hagen Fluval 304?
Виждал съм по-малките варианти на пазара и по магазини. Взависимост от сергията/магазина цената (на най-малкия модел) варира с около 50-60 лв. Просто да знам до колко е реално да дам евентуално за него.

В //www.discus.bg цената е 218 лв  ,a в официалния вносител на hagen http://www.alisa33.com е 167 лв

aquamaker

Преди да купуваш прочети това:
Андрей Телегин Добавлено: Сб Янв 24, 2004 11:11 am    Заголовок сообщения: Не пугайтесь слишком сильно

--------------------------------------------------------------------------------

Все не так трагично. Канистровые флювалы 3-й серии (в основном Fluval-303 и Fluval 403) на наш взгляд лучше подходят для морского (и не только) аквариума чем их аналоги 4-й серии (Fluval-304 и Fluval 404 соответственно). Руководствуясь соотношением цена/качество, мы действительно рекомендуем для морских аквариумов, прежде всего канистровые флювалы 3-й серии. Но это не значит, что 4-я серия никуда не годится.
Недостатками 4-й серии по сравнению с 3-й (при использовании в морской аквариумистике) являются:
1. Слишком большой объем занимает блок механической фильтрации (у 3-й серии он вообще отсутствует). Соответственно объем кассет, в которых можно размещать субстрат биофильтра, активированный уголь и т.п., относительно невелик. Форма и размер этих кассет не такие удобные как у 3-й серии.
2. Помпы фильтров 4-й серии обеспечивают меньший расход воды, чем у их аналогов из 3-й.
Однако есть и преимущества – 4-я серия намного удобнее в обслуживании. Открывать-закрывать, а также запускать их намного проще, чем фильтры 3-й серии.

«Историческая» справка:
Когда 4-ю серию только начинали выпускать (года два, если не три, назад), у них был крайне высокий процент выхода из строя. Причиной была неудачная конструкция узла крепления шлангов с кранами к корпусу фильтра. При работе из этого узла подсасывались пузырьки воздуха и попадали под крыльчатку помпы. Это приводило к повышению трения между ротором и пластиковым корпусом. Пластик от перегрева вело и помпу начинало клинить.
Этой осенью на семинар «Аквариумистика без границ», который мы проводили под Питером, приезжал представитель компании Hagen. Он утверждал, что этот недостаток давно и полностью устранен, благодаря изменению конструкции фильтра. В Канаде и США третья серия вскоре будет полностью снята с производства. В Европе обе серии будут пока выпускаться параллельно.
Наша практика подтверждает то, что дефект конструкции 4-й серии был устранен – возвратов этих фильтров практически нет. Однако репутация четвертой серии была подорвана и предубеждение против нее у аквариумистов пока не развеяно.

Ozelot

Ползвам Hagen Fluval 304 от началото на 2000 г. Обслужва 225 л аквариум тип "холандски" т. е. много растения малко риби. Чистене 3-4 пъти в годината. Да не пропусна използвам и префилтър.
От тогава съм сменил два ротора и едно уплътнение(между кофата и главата)
Впечатления: Трудно се изгонва въздуха след чистене. В следствие на което шуми повече от колкото трябва за такъв филтър. Ротора се износва бързо (по-точно перката която е закрепена за него) Според мен това е така, защото оста е керамична и действа като абразив за перката, която е от пластмаса). Дебита в никакъв случай не е такъв какъвто го пишат - сигурно е поне два пъти по-малък. Друг недостатък се явява т. наречения "AQUA STOP". След няколко месеца експлоатация, над него се образува нещо като тапа от боклуци - резултатът е силно намаляване на дебита. Проблема се оправя с разкачане на маркучите и промиване на механизма - достатъчно неприятна работа, като се вземе в превид, че този филтър не е предвиден да работи с кранове.
Като извод (разбира се само за мен), аз не бих си купил отново FLUVAL!

Similar topics (5)

48672

Публикации: 19
Прегледи: 5944

32297

Започната от CHOPY


Публикации: 1
Прегледи: 3400

9364

Публикации: 17
Прегледи: 11415

44628

Публикации: 5
Прегледи: 2592

38187

Публикации: 9
Прегледи: 5353