• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
06.05.2024 21:16

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

филтрация на аквариум 360л. с дискуси

Започната от vvidev79, 12.03.2012 15:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vvidev79

Здравейте Колеги,
Много неща изчетох но и така не ми стана ясно дали правилно съм си напълнил филтрите.
Аквариума ми сега е 200л., но до няколко дни минавам на 360л. Гледам дискуси.
До сега имах направен външен филтър с помпа 1600л. на час. Този филтър е пълен както следва от долу нагоре със Сера Сипоракс, пластмасови топки, после sera fibres coarse-2бр. активен въглен, зеолит, и най-отгоре Сера филтърна вата. Общо взето се чисти един път на месец. От няколко дни си взех още един филтър Sun Sun 303B 1400l. на час. Той е пълен с три кошници като на всяка кошница има едро-пореста вата, в първата кошница най-отдолу има керамика Сипоракс, втора кошница зеолит и трета кошница най-отгоре активен въглен. В момента ще сложа една глава помпа 2000л. на час в аквариума която ще подава вода на двата филтъра от вън по този начин ще подобря циркулацията на водата, поне така си мисля :-)
Моля за съвет дали трябва да променя някоя подредба, да добавя нещо каквото се сетите.
Имай те предвид, както споменах преди, че ще гледам дискуси.

zariio

Тоест двата канистъра не засмукват вода самостоятелно ами една глава 2000л/ч им я набива?Каква е идеята?Смяташ ли че Сън сън ще  стане 3400л/ч като водата му я набива външна глава?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Nikiengi

Да бе, каква е идеята на тази глава? =-O Нали филтрите си имат помпи!!!

vvidev79

добре колеги, на сън сън няма да я използвам, но този който си го правих без такава глава не тръгва. Може би като изхвърля 1600л. на час от самотек не може да влезнат 1600л. във филтъра затова използвам външна помпа за да му вкарва вода.
Готовите филтри които са със по-голям дебит 1600,2000 и т.н. нямат ли и те глава която се слага във аквата?

zariio

Цитат на: vvidev79 - 12.03.2012 16:16
добре колеги, на сън сън няма да я използвам, но този който си го правих без такава глава не тръгва. Може би като изхвърля 1600л. на час от самотек не може да влезнат 1600л. във филтъра затова използвам външна помпа за да му вкарва вода.
Готовите филтри които са със по-голям дебит 1600,2000 и т.н. нямат ли и те глава която се слага във аквата?

Поне аз не съм чувал да имат.Или ако има такива то във самият филтър няма да има.За какво да има и на двете места.Или си вдигни аквариума или спри помпата на канистъра и ползвай само тази в аквариума да върти водата през канистъра.
Като се замислиш при втория вариант си си купил кофа за 180лв ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Antuni

Е в колко теми го тормозиш този канистър?? :-D :-D
0899808552

vvidev79

колеги за филтрацията и пълнежите нищо не казвате.
Моля за мнение за пълнежите

anasarka

За пълнежите колега какви да са и как да се подредят на 20 мнения 30 варианта ще ти кажат. Прочети по-вечко за всеки от тях и си избери. Знай само че активният въглен е за в началото и след това трябва да го махнеш. Зеолита също има някакъв "живот" като филтърен пълнеж.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

vvidev79

Така е, но все пак споделете какви пълнежи използвате. И дали имате вати и други елементи за механично почистване, защото от това което изчетох най-добре е да е само с биологични материали. Мисля да сложа един предфилтър с гъби и вати и от там водата да влиза в канистрите.

Nikiengi

Цитат на: vvidev79 - 13.03.2012 12:17
Така е, но все пак споделете какви пълнежи използвате. И дали имате вати и други елементи за механично почистване, защото от това което изчетох най-добре е да е само с биологични материали. Мисля да сложа един предфилтър с гъби и вати и от там водата да влиза в канистрите.

Аз използвам биогъба на входа и останалото е Сипоракс - без вати и други материали, а в друг канистър имам биогъба и останалото е лава (вместо сипоракс). Биотопчетата нямат приложение в сладководната акваристика (или поне аз не знам), така че не са ти нужни.  :-)

tomatomov197

   Да , най добре със сипоракс или с на ехайм пълнежа , но е по-скъпичък .  Биотопките ги ползват доста в аквариуми със съмпове , защото идва по-изгодно . http://northcoastpets.com/bioballs.htm   
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

anasarka

Филтрацията колега бива условно казано биологична, механична и химична. За механична се ползват най-различни видове гъби дребно, средно и едро порести, с цел да спират всякакви по големина плуващи частици във водата. Може да се ползват и кокосови влакна и други синтетични такива със сходно приложение. За биологична филтрация се ползват главно пълнежи с голяма "разгъната" площ с цел заселване на колкото си може по-вече полезни бактерии по тях. Тук спадат няколкото стотин вида керамики, пръстени и пръстенчета, също многото видове биотопки както и натуралната лава и множество видове инертни порести скали домъкнати от знайни и незнайни места. За биологичната филтрация се ползват пълнежи които по някакъв начин успяват да променят химията на водата като улавят различни видове съединения разтворени в нея. Като например Зеолит който е като катионна гъба, активен въглен който поема почти всички видове тежки метали, лекарства, алгициди, торове и незнам си колко още неща, тук спадат и на Амано бамбуковите въглени. Ползват се и йонообменни смоли, торф, както и коралови пясъци и разните му варовикови скали за" втвърдяване" и  алкализиване на водата. В общи линии идеята е да се съчетаят и трите вида филтрация в канистъра, оттам нататък сам решаваш какво да си купиш и колко парички имаш, какво отглеждаш и на какво искаш да наблегнеш.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Similar topics (5)

5309

Публикации: 13
Прегледи: 8513

38476

Публикации: 22
Прегледи: 11896

59958

Публикации: 8
Прегледи: 1726

28292

Публикации: 13
Прегледи: 9383

54824

Започната от djordje


Публикации: 13
Прегледи: 7011