• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 16:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Бързи въпроси на тема "Оборудване" - питайте.

Започната от Longanlon, 08.03.2007 22:12

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Arrakis

Здравейте.Тъй като ще си правя 70 литров аквариум,почти всички нужни такъми си набавих,остана само осветлението,което се оказа най-проблемно.Разбрах,че най-добре е да се сложи луминисцентна лампа,но не разбрах къде и как.Под капака ли се слага,защото днеска като попитах в един магазин за водоустойчиво тяло за лампа,ми казаха цена от рода на 50 лева,което е просто абсурдно.Мисля да си взема Hagen Sun-Glo 20W или Sera Tropic Sun Royal 18W.Поздрави!

Raven

Не е проблем това  че не е водоустойчива пурата, ние всички  сме с такива пък още нищо не е изгърмяло :-)

Стига да няма директен контакт с водата- слагай смело.
За малки аквариуми бих ти препоръчал да си вземеш енергоспестяваща  крушка- примерно една 36 ватова PL-ка ще е идеална.

Спектъра не е от голямо значение стига да свети яко, тези специализираните пури са повече за допълнително осветление а не за основно.
При всяко положение 18-20 вата е малко за 70л.

https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Arrakis

Благодаря,ще си потърся такава лампа  *DRINK* Само да попитам - дължината на PL-ките каква е?Аквариума ми е 60см в основата.

barabata

Разгледай лампите над които пише Compact Fluorescent Lamps
http://www.stll.com/products.htm
Това са различни PL с различни цокли.
Размерите зависят от мощността - в порядъка около 13-25 см
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

iek

Не знам дали стана ясно, но компакт флуоресцентните изискват и електронно запалване, което е доста по-скъпо от самата лампа, а доколкото разбирам човека не е склонен да дава много пари. Също така е и трудно намирането на такива лампи с подходящ спектър, няма магазин, в който да не съм питал за 6500К- отговора е "-Абе тия лампи са за морга, не са хубави и затова не ги поръчваме". Е, разгеле намерих накрая една, в няколко магазина са ми обещавали да проверят дали ги има при вносителя, но напразно.

Arrakis

Всяка нова лампа е с електронно запалване.Във самата фасонка си го има.

iek

Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 00:56
http://www.mikimak.com/?function=detail&id=4777 Ето тук намерих Енергоспестяваща лум. лампа PL-L 36W 840 4P "Philips",на доста приемлива цена,а какъв й е спектъра идея си нямам.Но това за свързването вече ме притесни,тамън си зарадвах,че най-накрая съм намерил подходяща лампа.
Гледай да пише 865, сравнявал съм ги точно тези двете -840 (на един месец експлоатация) и 865, с втората растенията кипнаха още на втория ден. Цената може и да е прималива, но аз моята я взех за 8лв.
Ами не знам как си смятал да ги свържеш тези четири пина (4Р) :).
Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 00:56
Всяка нова лампа е с електронно запалване.Във самата фасонка си го има.
Пожелавам ти успех в намирането на електронно запалване в тази лампа:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi37.tinypic.com%2Fw07zo.jpg&hash=0c8784ea28fde6ec58b1172208564798761985d5

Arrakis

Добре щом запалването за тази лампа е скъпо,каква алтернатива можете да ми предложите?

FHM

Здравейте искам да попитам дали е голям проблем ако филтъра ми периодично вкарва въздух и във флейтата има балончета въздух ?
Филтъра е тетра тек 1200 няма течове само дето перидично се чува по силен шум след което има балончета във флейтата. Някакви идей на какво може да се дължи това и може л ида се оправи ?

Raven

Цитат на: Arrakis - 01.10.2009 01:59
Добре щом запалването за тази лампа е скъпо,каква алтернатива можете да ми предложите?

За 55 ватова ПЛ-ка запалването ми излезе 26 лв, самата крушка е около 8-10 лв.
Другият вариант е с обикновенни луминисцентни пури, но ако искаш да имаш нормално осветление трябва да сложиш поне две а най добре три- при това положение пак ще излезе там нейде като цена , а преимуществата на ПЛ-ката са че е само една и е по удобно.

За цветове 5400К и нагоре - има в магазин Конрад в София- на ъгъла на Ботев и Пиротска.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

iek

Най-евтиния вариант са турските шини в Практикер-по 2.99лв, имат ел.запалване, но си е до късмет докога ще работи.
За филтъра тетратек-не е нормално да изкарва въздух, вероятно засмуква отнякъде- виж уплътненията, маркучите, surface skimmer-а, ако има такъв.

bluefire

Цитат на: FHM - 01.10.2009 08:29
Здравейте искам да попитам дали е голям проблем ако филтъра ми периодично вкарва въздух и във флейтата има балончета въздух ?
Филтъра е тетра тек 1200 няма течове само дето перидично се чува по силен шум след което има балончета във флейтата. Някакви идей на какво може да се дължи това и може л ида се оправи ?
и при мен е така аз съм с Атман 3337 и това е от крана на входа които изтърва и машинката като го завърти въздуха и се получава този шум (ако е на изхода ще имаш и фонтан до аквариума  :-D *YAHOO* *ROFL*

svet

Имам наскоро закупен вътрешен филтър  Aquael Fun 2 plus и въпросът ми е свързан с едрината на порите на гъбата. Не са ли твърде големи ? Има ли причина да е направен с толкова едропореста гъба и удачно ли е да я сменя с друга с по малки пори? Не ме кефи как филтрира едрите частици-всичко се отлага по растенията общо взето.

discus

Цитат на: svet - 22.10.2009 20:22
Имам наскоро закупен вътрешен филтър  Aquael Fun 2 plus и въпросът ми е свързан с едрината на порите на гъбата. Не са ли твърде големи ? Има ли причина да е направен с толкова едропореста гъба и удачно ли е да я сменя с друга с по малки пори? Не ме кефи как филтрира едрите частици-всичко се отлага по растенията общо взето.

Проблема не е в едрината на гъбата, имаш проблем с циркулацията.

Peakone

Аз имам малко тъпичък въпрос ама... срам не срам ще се пита :D
Днес купих нагревател с термореле. Китайски е, марка Shark и искам да попитам целия ли се потапя във водата или релето трябва да остане над водата?
Имам един обикновен от 2.50, който включвам зимата отвреме на време на костенурката в най-студените дни, когато лампата, на която се препича не е достатъчна и за него знам, че си се потапя целия. Заради релето на този обаче реших първо да питам, да се застраховам, че да не стане беля.

Similar topics (5)

27987

Започната от Genadig


Публикации: 10
Прегледи: 5741

41065

Публикации: 17
Прегледи: 8327

21105

Публикации: 1
Прегледи: 3042

27266

Публикации: 0
Прегледи: 4205