• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.05.2024 20:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за шкаф

Започната от qoke2, 10.03.2012 13:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

qoke2

Колеги, дойде време да правя шкаф за новия си аквариум и смятам да го направя изцяло от ПДЧ или МДФ, без метална конструкция. Аквариума е с размери 160/55/55 - 484 литра по външен контур. Смятате ли, че е добра  идея или да не си правя експерименти?

Асен Евгениев

Има шкафове и за много по-големи аквариуми, без метална конструкция.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bustama

И аз мися- няма дя е проблем.
Потърси инфо за характеристиките на ПДЧ-то и MDF-а,  от там нататък всичко е конструкция.
С MDF-а ще ти е по-скъпо!

Чакъров

ПДЧ - 25мм. ще е добро решение , можеш и да подсилиш с ъглови планки по крайните ъгли.

qoke2

Ок, благодаря, ще покажа какво се е получило :)

zariio

Преди време и аз имаш същата дилема.Да правя ли метална рамка или не.Моят беше по-малък-300л но направих рамка.Много по-лесно беше после с плоскостите а отделно колко беше дебелината на профилите сложих шумоизолираща вата и затворих с фазер и вътрешните стени.Хем по-сигурно,хем по-тихо :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

astreo

Понякога в зоомагазините ,като гледам китайските аквариуми с какви шкафове са ми става лошо...толкова са тънки ,все едно ще държиш телевизор отгоре.
Няма да имаш проблем ,но това е сериозен обем и ти препоръчвам да имаш 4 или 5 вертикални плоскости. Сложи усилващи ъгли и 'спъни' вертикалите като ги хванеш един за друг. Пусни снимки да видим как се получава.
*banan*

bustama

Цитат на: zariio - 11.03.2012 07:12
Преди време и аз имаш същата дилема.Да правя ли метална рамка или не.Моят беше по-малък-300л но направих рамка.Много по-лесно беше после с плоскостите а отделно колко беше дебелината на профилите сложих шумоизолираща вата и затворих с фазер и вътрешните стени.Хем по-сигурно,хем по-тихо :-)

Не трябва въобще да се замисля човек. Лично аз няма да ползвам 18мм. ПДЧ- само за врти и гръб,(но и 18-ката върши чудесна работа).
Варианта при мен е кухненски плот 28 или 38мм. най-евтинкия, като не ми хареса цвета- лепа фолио и забравям- зрав, по-плътен, носи много и тн. даже и добри разцветки се намират- примерно сиво,бежево и други, то- вкус другар нема де. :-D
Това за шумоизолацията, наистина е добре да се има предвид. *THUMBS UP*

herz

Кухненския плот го слагаш отгоре? Ами гръб, страни и подпори от какво са?
И ние ядем бонбонки тик-так и пушиме кент!!!

Antuni

Колеги време е да спрете с гадаенето за подпорите и плотовете от по 35мм!! Както и за подсилващи ъгли.
Шкафа ще стане от 18мм ПДЧ и то повече от здрав!!


0899808552

astreo

Аз не виждам някой да гадае ,просто се обсъждат идеи .
*banan*

dafil

Имам колега ,който вече година и нещо си ползва шкафа от 18мм ПДЧ с вписан гръб и две вътрешни вертикални подпори.Аквариумът му е с размери 150/50/55.
Без подсилващи метални планки и тем подобни.
Това е шкаф, а не бъги-стои  си на едно място,а няма да катерите баири с него ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

bustama

Цитат на: astreo - 11.03.2012 15:49
Аз не виждам някой да гадае ,просто се обсъждат идеи .

Вече ПДЧ-то не е като на времето,  много от плоскостите(плочите) са рехки- с повече въздух м/у частиците. По наблюдения само шелмансите плочи имат добра плъстност и така, както и писах всеки си има лично мнение, и всяко око различно гледа!
А иначе на въпроса ти от какво са, зави си от някой неща.
Примерно, на моя шкаф страниците са от 38мм.(плот) а дъното и вратичката от 18мм. ПДЧ.
Гръбчето също е 18мм. но е 1/3 от височината на страниците- за да може спокойно да си минават маркучите на канистара, кабели и тн. плота също е 18мм- общо взето сбирщайн :-D. ПДЧ го взех от баумакс- там винаги има детайли които са фири, режат и е евтинко... А плота си взех 130см. почти без пари, нарязаха го в нас с винтаве и е готов. Защо в този случай позвах 38мм. плот за страници, шкафа е с дължина 64см. и височина 64см. и за това, няма средна страница- разстоянието м/у страниците е голямо. Аквариума е 220кг. на око.

alex6198

Цитат на: bustama - 11.03.2012 17:45
Вече ПДЧ-то не е като на времето,  много от плоскостите(плочите) са рехки- с повече въздух м/у частиците. По наблюдения само шелмансите плочи имат добра плъстност и така, както и писах всеки си има лично мнение, и всяко око различно гледа!
А иначе на въпроса ти от какво са, зави си от някой неща.
Примерно, на моя шкаф страниците са от 38мм.(плот) а дъното и вратичката от 18мм. ПДЧ.
Гръбчето също е 18мм. но е 1/3 от височината на страниците- за да може спокойно да си минават маркучите на канистара, кабели и тн. плота също е 18мм- общо взето сбирщайн :-D. ПДЧ го взех от баумакс- там винаги има детайли които са фири, режат и е евтинко... А плота си взех 130см. почти без пари, нарязаха го в нас с винтаве и е готов. Защо в този случай позвах 38мм. плот за страници, шкафа е с дължина 64см. и височина 64см. и за това, няма средна страница- разстоянието м/у страниците е голямо. Аквариума е 220кг. на око.
Твоят шкаф сигурно може и 500 кг да издържи

astreo

Имаме си поговорка : Страх лозе пази  *banan* *banan* *banan*
*banan*

Similar topics (5)

29143

Публикации: 15
Прегледи: 10667

27854

Започната от mitacheee


Публикации: 15
Прегледи: 8059

60102

Започната от Noev__


Публикации: 8
Прегледи: 1385

16933

Публикации: 15
Прегледи: 10518

55301

Публикации: 10
Прегледи: 4308