ЕДИТ:
Реших да си изтрия мнението и тук за да не ме обсипват модераторите и търговците с ругатни и изсукани от гадателство обиди.
Кой чел, чел.
Явно форума не представлява нищо стойносттно!
:P
http://lis.aqa.ru/fitofiltr/fitofiltr.html
Идеята сухоземно растение да усвоява изишните вещества в аквариума не е нова - срещал съм какви ли не представители на домашната флора да се използват за целта - разни клончета от върбичка слагат руснаците, други си вземат едни големи саксийни растения (трилистник ли там как се казват) и им вкарват висящите корени в аквариума. Ефективността на тия методи не мога да потвърдя обаче - просто не съм го пробвал. Но звучат интересно...
Май недостатъка на тоя метод ми се струва е, че трябва добре да се осветяват тия растения, за да се развиват добре, а това значи лампи и за тях. Доколкото си спомням листата на зебрината са със зелено и бяло. Растения които имат бели части в листата изискват по-силна светлина, защото в белите части на листото няма хлофорил и зелените части с по-малка процентна площ трябва да наваксват за сметка на останалите.
А не е ли по-добре вместо с чакъл да се напълни с нещо по-поресто и с по-голяма повърхност, за да се развъждат повече бактерии ?
Тука бактериите са на втора линия - корените смучат яко нитратите, нали и за това са насяти тревите :wink:
Цитат на: "zmeq"Тука бактериите са на втора линия - корените смучат яко нитратите, нали и за това са насяти тревите :wink:
Че те бактериите нямат нищо общо със "смученето" на нитрати, напротив за да имаш нитрати във водата, ти трябват бактерии. :wink:
Ако си се зачел ще забележиш, че се прокрадва мнението, че растения "смучат" и амоняк, и нитрити, и нитрати :wink: .
Цитат на: "zmeq"Ако си се зачел ще забележиш, че се прокрадва мнението, че растения "смучат" и амоняк, и нитрити, и нитрати :wink: .
:wink: Да убеден съм, че е така. Идеята ми беше че бактериите немогат да понижат нивото на нитратите и несхванах в какъв смисъл остават на втора линия, но сега вече те разбирам.
Ами то без бактерии нали няма нитрити и нитрати, въпреки че няма начин хептен да не се завъдят бактерии, но ако са малко ще преобладава сигурно амоняка. Но пак си остава проблема с осветлението, защото не върви да си сложиш силно осветление над аквариума заради тия растения.
А тоя тип филтър предполагам трябва да се ползва в по-населен аквариум, защото ако е слабо населен може би растенията в саксията ще умрат от глад ?
Цитат на: "NikolaV"http://lis.aqa.ru/fitofiltr/fitofiltr.html
Да идеята е видях от там само че това изпълнение точно не ми допада. не желая да казвам защо.
Цитат на: "itilien"Май недостатъка на тоя метод ми се струва е, че трябва добре да се осветяват тия растения, за да се развиват добре, а това значи лампи и за тях. Доколкото си спомням листата на зебрината са със зелено и бяло. Растения които имат бели части в листата изискват по-силна светлина, защото в белите части на листото няма хлофорил и зелените части с по-малка процентна площ трябва да наваксват за сметка на останалите.
А не е ли по-добре вместо с чакъл да се напълни с нещо по-поресто и с по-голяма повърхност, за да се развъждат повече бактерии ?
Ами традесканцията http://www.fplanet.org/data/tradescantia/index.html която е в саксията не се осветява допълнително. Същото е и със зребрината,http://www.fplanet.org/data/zebrina/index.html че даже и със сеткреазеята
http://www.fplanet.org/data/setcreasea/index.html
Вместо чакъл може да се позлва и друг носител, но чакъла е доста лесно достъпен.
Цитат на: "itilien"Ами то без бактерии нали няма нитрити и нитрати,
Така е, без азот-фиксиращите бактерии, които образувад грудки например при бобовите растения, те не могат да си довавят нитрати или нитрити. Всъщност нитрити не им трябват. Бактериите в случея правят нотрати от атмосферния азот.
дриги бактерии превръщат амоняка в нитрати. и ти за това пишеш.
Въпреки всичко, според мен традесканцията се сади не за да и е удобно на нея, а просто за да смуче всичко което е разтворено във водата и да го натрупва. Кякто писах тя е бързорастящ вид с бързоразвиваща се коренова система.
Т.е. мнението ми съвпада с:
Цитат на: "Longanlon"Идеята сухоземно растение да усвоява изишните вещества в аквариума не е нова - срещал съм какви ли не представители на домашната флора да се използват за целта - разни клончета от върбичка слагат руснаците, други си вземат едни големи саксийни растения (трилистник ли там как се казват) и им вкарват висящите корени в аквариума.
Преди традесканцията я имаше почти във всяка канцелария - вързваха я за прозорци, кабели и даже за пантограф!!!! :shock:
За тоя филтър сигурно може да стане и хлорофитум.Преди десетина години в къщи имаше натопен във вазичка, пусна корени и живя така до пролетта, когато беше засаден в саксия.Само беше поизбледнял, то и светлина не му стигаше.
А и още едно - селагенела!
Тая традесканция, та и зебрината много дълги ставали бе... това трябва постоянно да се подрязва ако стои върху аквариума. Виж селагинелата е вече готино растение. Но каквото и да се сложи, ще расте бледо и издължено заради силната липса на светлина (на;ли аквариума е обикновено в тъмен ъгъл). Имам една папрат в тъмния ъгъл на стаята, като я купих преди месец и беше супер буйна и изкарваше нови стръкове. Сега същите тия нови стръкове са издължени и с много редки листа.
Цитат на: "itilien"Тая традесканция, та и зебрината много дълги ставали бе... това трябва постоянно да се подрязва ако стои върху аквариума. Виж селагинелата е вече готино растение. Но каквото и да се сложи, ще расте бледо и издължено заради силната липса на светлина (на;ли аквариума е обикновено в тъмен ъгъл). Имам една папрат в тъмния ъгъл на стаята, като я купих преди месец и беше супер буйна и изкарваше нови стръкове. Сега същите тия нови стръкове са издължени и с много редки листа.
Мда, както казва баба ми - стават цингулести! :lol:
Ще попитам тук.
Така мисля да си направя външен филтър като този. :D
http://lis.aqa.ru/
Но на мене маркуча от шишето с мая ми е свързан към помпата, а нея като я сложа вътре във тази кофа какво да правя маркуча за Со2. Искам да продължа да пускам, но как и къде да го сложа. Аз лесно мога да сложа камъче на края и да го пусна на дъното, но как да го разпръсквам по целият аквариум? :roll:
Аде, адаш дай си пак линка, като хората тоя път и в тема, където му е мястото. Не е тук очевадно.
Добре, извинявам се.Моля горното мнение да бъде изтрито.Ще пусна въпроса си в темата, която се отнася за външните филтри. А за линка само това ми изписва.Филтъра който искам да ви показа е този: "Внешний фильтр из 100 мм. муфть и внутренней помпьи."
Извинявам се, но линк няма как да се даде.